Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

bransament curent de santier

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
clauiordache

clauiordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.09.2013
Salutare,

Cam cat dureaza bransamentul (estimativ) la curentul de santier (nu ma intereseaza cel definitiv deocamdata care am inteles ca poate fi si 6 luni) din momentul cand a iesit autorizatia si de construire si am depus actele la Enel (acel aviz ATR) si pana cand vine o firma acredita si executa efectiv bransamentul? Cei care ati trecut recent, un timp estimativ? Se mai realizeaza cu contor dinala pe stalp temporar sau cum la organizare de santier acum?

Edited by clauiordache, 18 June 2020 - 19:00.


#2
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
La mine au trecut mai mult de 90 de zile.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,096
  • Înscris: 07.11.2006
ATR-ul se elibereaza in termen de 30 de zile.
Cu firmele specializate nu cred ca-i problema,pentru ca cererea este mult peste oferta.
Executarea bransamentului propriu-zis?Intre 24 si 72 de ore.
Apoi iar trebuie asteptat ca se depun niste acte,Cam 10-25 de zile.

ps.
Timpii aceia de asteptare se pot reduce simtitor prin "anumite" conditii.

#4
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Citeste putin,pe la sfarsit,Jurnal constructie casa - Branesti (IF)

#5
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.09.2004
In Constanta 6-7 luni pentru ,,Organizare de santier in solutie definitiva 380V cu 24 kw" - cand termini casa devine si bransament final ... dar sa nu depasesti 2 ani pe organizare de santier.

#6
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Și ce se intampla dacă depășești cei doi ani pe organizare de santier?

#7
clauiordache

clauiordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.09.2013
Multumesc tuturor de raspunsuri...

Doar ca eu nu mai inteleg ceva...se pare ca pt organizare de santier ar dura mai mult decat pe definitiv???
Atunci care e solutia cea mai rapida de a avea curent de la enel (excluzand vecini generator etc) pt a incepe casa? Am auzit si variante de 30 de zile dupa iesirea ATR-ului...dar 6-7 luni deja e dubios...6-7 luni pana cand ai acces la curent adica? santier ne-santier definitiv ne-definitiv....doar sa am acces Posted Image)))

Edited by clauiordache, 22 June 2020 - 09:45.


#8
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006
La mine a durat cam 90 zile primul bransament, cel de 220. Nu stiam ca e mai bun de 380. Modificarea la 380 a durat cam 30 zile pentru ca am lucrat cu o firma care ii cunostea pe cei de la sucursala. Prima data am facut hartiile cu o firma din orasul resedinta de judet, care trebuiau sa vina in zona sa depuna actele, etc.

Intrebati la surcursala unde sunteti arondati cu ce firme lucreaza ei si o sa aveti bafta sa mearga mai repede.

#9
clauiordache

clauiordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.09.2013

View Postgeticul, on 22 iunie 2020 - 15:40, said:

La mine a durat cam 90 zile primul bransament, cel de 220. Nu stiam ca e mai bun de 380. Modificarea la 380 a durat cam 30 zile pentru ca am lucrat cu o firma care ii cunostea pe cei de la sucursala. Prima data am facut hartiile cu o firma din orasul resedinta de judet, care trebuiau sa vina in zona sa depuna actele, etc.

Intrebati la surcursala unde sunteti arondati cu ce firme lucreaza ei si o sa aveti bafta sa mearga mai repede.

Cel care a durat 90 zile in prima faza, era cel de santier?

#10
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006

 clauiordache, on 22 iunie 2020 - 18:51, said:

Cel care a durat 90 zile in prima faza, era cel de santier?

din ce mi-am dat seama atunci diferenta de bransament santier sau permanent e numai de hartii. corect, prima data cand am tras bransamentul era contract pentru santier. si al doilea la fel tot de santier. dupa ce am inchis autorizatia de constructie am fost la electrica si am facut transferul contractului de la santier la permanent.(a durat maxim o ora pana a resusit sa tipareasca hartiile si dupa aia inca o zi sa iasa de la semnat) si garantia platita pentru contractul de santier a fost folosita la platile urmatoarelor facturi de la contractul permanent. da, cand faci contractul de santier ei iti vor cere o garantie sa o platesti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate