Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1190 replies to this topic

#829
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Poți deschide conturi multiple, pe numele tău. Eu am 3, le folosesc pt. diverse strategii și portofolii.

#830
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Eu am deschis 2 conturi, sub acelasi user si password. E avantajos asa ca poti transfera bani, sau actiuni intre conturi in cateva secunde.

#831
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

View Postlaurcj, on 18 septembrie 2022 - 20:33, said:

Un joint account zice ca are two account holders, deci sa inteleg ca sunt 2 beneficiari ? La Primary Account Holder mi-am trecut datele mele si la pasul urmator imi cere datele la Secondary Account Holder.

Cred ca mai bine nu ma complicam cu joint account, daca stiam de Trusted Persons, dar acum nu mai pot schimba si mi-am facut si verificarea numarului de telefon si a adresei de email. Nu cred ca ma mai lasa sa deschid un alt cont cu acelasi numar de telefon.

Având în vedere că IBKR are sediul în Ungaria pentru estul Europei și Irlanda pentru restul Europei (inclusiv conturile joint), mai bine mergi pe joint, doar de la premisa că îți cade o cărămidă în cap și se pierde  2FA și rămân banii acolo iar familia ta vorbește cu toți pakistanezii din lume de la suport ca să vadă cum recuperează contul, plus tramsmiterea unor documente de deces și alte eventuale situații, deci complică-te pe joint dacă bagi banii familiei.  Contul joint va fi Ireland based, nu Ungaria.

Eu am făcut joint inițial la IBKR dar am renunțat, IBKR e bun dar după ce treci de pragul de 100k EUR la XTB.

La XTB ai impozit reținut la sursă iar dacă nu modifică oligofrenii de la USL legea actuală, teoretic impozitul de 1% se aplică la toți brokerii înregistrați în RO iar atunci nu mai contează FIFO la calcule. Doar pentru impozitul reținut la sursă și tot merită XTB atât timp cât nu depășești pragul de 100k iar dacă depășești pragul îți transferi pozițiile.

#832
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Nu stiam ca, conturile joint sunt Ireland based. Din punctul asta de vedere merita un joint account. Am anulat aplicatia pentru joint account si am deschis un individual account pana la urma. Ideea e ca nu stiu cum e privit de ANAF-ul romanesc un joint account si ar fi aiurea sa trebuiasca ambii acount holders sa depuna declaratie la ANAF si sa plateasca impozit. In Romania eu nu stiu sa se poata depune declaratie pe familie. Totusi banui ca se poate converti un individual account la joint account sau deschid un nou joint account.

Am cont si la XTB unde investesc constant sume mici, ma gandeam sa folosesc IBKR doar daca ma hotarasc sa investesc sume mai mari. Din cate am citit nu este inactivity fee la IBKR.

Ai renuntat la joint account la IBKR in sensul ca nu il mai folosesti ? Sau ai cerut stergerea contului ?

#833
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Deși am 3 conturi la IBKR și unul la XTB, din două privințe pot spune că XTB m-au dezamăgit.

1. Am făcut o cerere de mutare la 3 etf-uri, de la ei în către unul din conturile mele ibkr, în luna mai a anului curent. Mi s-a comunicat că în 20 zile maxim primesc confirmarea lor că se efectuează transferul - deh, 25€/ticker.

În iulie, când i-am contactat, nu știau nimic de cerere, se făceau că plouă; până când am trimis mail-ul de confirmare primit de la ei și cererea atașată, în mai ( semnată, scanată și trimisă).
M-au asigurat că în alte 20 zile voi primi confirmare.

Am lăsat-o baltă. Am vândut pozițiile, am transferat banii la IBKR și am luat acolo.

Zero profesionalism.

2. În 2022, final, nu avem o formă de 2FA la XTB. Și asta-i cam trist.

#834
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

View Postlaurcj, on 21 septembrie 2022 - 16:04, said:

Nu stiam ca, conturile joint sunt Ireland based. Din punctul asta de vedere merita un joint account. Am anulat aplicatia pentru joint account si am deschis un individual account pana la urma. Ideea e ca nu stiu cum e privit de ANAF-ul romanesc un joint account si ar fi aiurea sa trebuiasca ambii acount holders sa depuna declaratie la ANAF si sa plateasca impozit. In Romania eu nu stiu sa se poata depune declaratie pe familie. Totusi banui ca se poate converti un individual account la joint account sau deschid un nou joint account.

Am cont si la XTB unde investesc constant sume mici, ma gandeam sa folosesc IBKR doar daca ma hotarasc sa investesc sume mai mari. Din cate am citit nu este inactivity fee la IBKR.

Ai renuntat la joint account la IBKR in sensul ca nu il mai folosesti ? Sau ai cerut stergerea contului ?

Am deschis cont joint cu inca doua sub accounturi, în ideea ca voi avea banii mei de investit iar pe subacounturi alocatia copii + extra. Contul principal joint account era Irlanda, conturile individuale deschise aditional erau Ungaria iar de aici si restrictii tampite ca nu puteam sa plimb banii decat intre entitatile din Ungaria.

Contul IBKR nu l-am inchis total, am retras toti banii pe care vroiam sa ii bag lump dar o sa las acolo 15 euro pentru a ramane activ (m-am chinuit o gramada sa il fac) si eventual sterg sub acounturile.


Nu este activity fee pe IBKR, parerea mea e ca merita pentru actiunile diversificate dar asta e pentru avansati.

Cum nimeni nu a putut anticipa avansul TESLA si rezistenta pe care aceasta firma o are la inflatie si recesiune, tot asa nimeni nu poate anticipa cat timp o sa isi inmoaie FEDS scula in soft landing in ideea lor ca vor evita un 70' (desi anul trecut nici nu luau in calcul varianta asta) iar poate o recesiune mai puternica pentru o perioada mai scurta e de preferat fata de ce este in meniu, un fel de 2022 repetat pana in 2024 iar din prisma asta lucrurile sunt complicate.

Prefer XTB si VWCE dar pastrez contul de la IBKR doar ca sa ma joc cu niste play money pe actiuni.

Pe XTB nu intentionez sa ma complic cu altceva din motivele expuse mai sus de altii, doar ce stiu ca sta me termen lung si sub 100k EUR, prag care apropo este cam cel mai important prag financiar din viata unui om IMO.

PS: suportul de la XTB este foarte bun comparat cu IBKR, la IBKR ai niste paky care iti raspunde cu copy/paste/ Doamne fereste sa ai nevoie reala de ajutor, pentru ca raspunsurile lor au in foarte putin cazuri relevanta cu intebarile sau cererile facute. Mi-a luat aproape 3 saptamani sa configurez corect un cacat de joint account, de asta nici nu vreau sa renunt la el si ma bucura ca e Ireland based, nu Ungaria.

Edited by Neinhalt, 22 September 2022 - 10:43.


#835
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Pentru clarificare pentru ca mi se pare ca nu prea se înțelege pragul de 100k de la XTB:

4. INSTRUMENTELE PIEȚEI ORGANIZATE (OMI – cu deținere)

Quote

Comision aplicabil pentru fiecare tranzacție realizată după depășirea plafonului de rulaj de 100000 EUR in interiorul unei luni, cumulativ pe toate conturile 3)4): 0.2%, minim 10 EUR

E vorba de rulaj pe luna nu de valoarea totala a portofoliului.

Quote

Taxă de custodie: 0.2% pe an, minim 10 EUR pe lună, pentru o valoare zilnică medie a portofoliului ce depășește 250000 EUR3)

Aici într-adevăr e vorba de valoarea totala a portofoliului.

Pe un investitor buy and hold il afectează taxa de custodie când depășește 250k.

#836
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Vad ca din Client Portal / Settings /Open an Additional Account am posibilitatea de a deschide si un Joint Account, dar in partea dreapta apare o explicatie: It does not create a new, independent account application or replace your current account.

Nu prea inteleg care va fi relatia dintre contul meu principal (individual account) si acest nou joint accout.  Joint account-ul va fi practic un sub-account al contului meu principal ? Joint Account-ul va fi creat pe Irlanda ?

#837
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006
Orice cont aditional este cont secundar care folosește acelasi login cu contul principal.

Joint account va fi pe Irlanda!

Daca creezi cont joint ca prinxipal sa nu faci login separat pentru al 2-lea holder ca nu isi prea are rostul. Implementarea 2FA e iarasi o porcarie, eu cel putin nu mi‐am dat seama cum implementez autorizarea 2FA pe al 2-lea dizpozitiv pentru nevasta‐mea.

#838
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Si atunci cum ar fi mai bine sa fac daca vreau sa deschid un joint account ? Sa il fac ca si cont aditional la contul meu principal ? Pot renunta ulterior la contul individual principal ? Nu prea vad rostul sa am 2 conturi, cel putin in momentul acesta.

Sau mai bine reiau tot procesul de la inceput si creez un cont joint separat ca si cont principal ?

#839
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006
Eu l-am făcut cont principal strict pentru ca nevastă-mea să figureze acolo, altfel ea nu are prea multe de făcut ca user. Implementarea IBKR de joint account este deosebit de cretină, pentru că tratează fiecare parte ca user diferit, deci orice sub-account deschis de mine si cu nevasta-mea co-owner, nu va putea fi accesat decat de mine. Dacă ea are user separat, nu poate să vadă nici un cont făcut de mine pe login separat și nici invers.

Practic am trecut-o ca co-owner doar pentru dreptul de a se loga cu aceleași date de logare ca mine și de a accesa toți banii în caz de urgență de pe toate sub-accounturile. Cu 2FA nu mi-am dat seama cum se face, este un sistem greu de înteles ca toate instructiunile de pe site-ul lor: https://ibkr.info/node/2481

Toată complicația asta ca să ușurez accesul la bani în cazul în care se întâmplă ceva neprevăzut cu mine, cu cât mai puține complicații legale posibile chiar și prin sistemele legale ce țin de USA, Irlanda și Ungaria.

#840
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Multumesc de raspuns @Neinhalt.

Din punct de vedere al impozitelor platite la ANAF te-ai interesat cumva ce presupune un joint account ? Sa zicem ca vinzi ceva actiuni din contul principal care e joint. Trebuie ca ambii titulari sa depuna declaratia la ANAF in anul urmator ?

#841
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006
nu sunt expert dar o declaratie pe ambii titulari implica o dubla taxare. vorbeste totusi cu un contabil dar avand in vedere ca este vorba de membrii aceleiasi familii nu vad problema.

Edited by Neinhalt, 26 September 2022 - 16:26.


#842
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cred ca i-am prins cu ocaua mica pe astia de la IBKR. Am un short pe DAXX, in TWS imi arata borrow rate la 2.36% si cand m-am uitat azi pe statement vad ca baietii marcau cate 4.95%. Astept sa vad ce zic, la live chat nu au stiut ce sa raspunda.

Edited by figo1988, 12 October 2022 - 21:18.


#843
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 13.07.2021
Cum schimbi la IBKR metoda FIFO in Average cost ? M-am uitat prin meniuri si nu am gasit.

#844
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 13.07.2021
Cei care laudati XTB imi puteti spune cum de funcționează în România și nu apare pe BVB la lista brokerilor autorizați de ASF ?

#845
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Deși facem offtopic, iată:

BVB = Bursa de valori București.

Logic că n-apare. Că nu poți lua acțiuni BVB prin XTB.

Dar dacă dai o simplă căutare google, găsești asta: https://www.xtb.com/...-si-reglementat

#846
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
Salut! Am cont IBKR cu sediul in Ungaria. Inainte transferam EUR si il foloseam sa convertesc la USD pentru ca aveau curs foarte bun, insa am inteles ca nu se mai poate de cateva luni pentru ca au dat o ;ege in Ungaria care interzice asta. Aveti idee daca se poate? Mersi!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate