Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

intrebare imobiliare: expresie "proprietarul accepta credit"

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Tu ai citit articolul ala, ai inteles despre ce este vorba acolo? Nu are nici o legatura cu ce am spus eu sau ce discutam noi aici.

#20
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postunderb, on 03 iunie 2020 - 09:54, said:

1.Locuinta are modificari facute fara proiect.
2.Nu are toate actele (in regula).
3.Locuinta e prea veche.
4.Nu vrea sa astepte 3 luni pana primeste banii. De multe ori poate dura si atat.

Doar la pct 4 poti rezolva problema discutand cu el. La celelalte, banca nu va fi de acord.
Proprietarul ACCEPTA CREDIT scrie in titlu

View Post_Smiley_, on 03 iunie 2020 - 10:06, said:



traducere: vanzatorul nu vrea sa vanda decat clientilor cu cash. nu-l intereseaza cei care vor sa ia un credit pentru cumpararea locuintei.

s-a mai discutat aici: https://forum.softpe...tica-de-credit/
TRADUCERE PROASTA.
Proprietarul ACCEPTA CREDIT scrie in titlu

Edited by keta, 04 June 2020 - 02:08.


#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,073
  • Înscris: 24.02.2006
stiu ca primul post e lung, cu multe randuri si cu semne intre propozitii, dar hai sa facem un efort si sa citim macar intrebarea, ca in jurul ei se invarte discutia

View Postseth, on 03 iunie 2020 - 09:49, said:

hello
Am o intrebare de noob: vad anunturi de vanzare imobiliare in care se precizeaza ca "proprietarul accepta credit".
Care este diferenta fata de celelalte anunturi? E posibil sa nu mi se accepte creditul daca proprietarul/vanzatorul nu accepta credit? Care e smecheria aici?
Multumesc anticipat

Edited by _Smiley_, 04 June 2020 - 06:19.


#22
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,366
  • Înscris: 27.10.2007

View Postseth, on 03 iunie 2020 - 09:49, said:

E posibil sa nu mi se accepte creditul daca proprietarul/vanzatorul nu accepta credit?
Da, ca sa cumperi un apartament prin credit, trebuie ca vanzatorul sa sa accepte plata prin credit, care presupune niste complicatii: un precontract, o evaluare facuta de un evaluator al bancii, un timp de asteptare mai lung. sunt vanzatori care vor cash, pe loc si gata. nu e nici o smecherie. uneori nu vand mai repede / mai bine, dar asta e o alta discutie.
raspunsul la intrebarea ta este DA.

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,147
  • Înscris: 17.01.2012

View Postogo, on 03 iunie 2020 - 11:06, said:

90-95%din casele care se vand nu au TOATE actele in regula/scoase/etc/etc. Majoritatea au documentele ce atesta proprietatea dar apar diferente de fiecare data dintre ce e in releveu/proiect/plan si ce e fizic in teren.
Personal, din 24 de case vazute, niciuna nu avea toate actele exacte a.i. sa reflecte realitatatea de pe teren.

Dpdv al bancilor (am contracte finalizate sau in curs de derulare cu 6: Raiff/Alpha/BCR/BRD/Garanti/Transilvania pt credite ipotecare/imobiliare) atata timp cat nu apar discrepante in raportul evaluatorului atunci totul e ca si "in acte".
Cele mai mari "diferente" apar la:
- mansarda: care in cele mai multe cazuri e un etaj in adevaratul sens al cuvantului dar in acte e doar "pod circulabil" asta pt a "scade" impozittul/taxele locale.
- suprafata teren: masurata vs acte (mai ales in zonele centrale din orasele mari: dif pot fi si in + dar majoritatea sunt in -)
- garaje/magazii/cotete/terase ce nu apar in releveu dar sunt fizic acolo.
- cai de acces: geamuri/usi/holuri ("modernizari" ad-hoc facute de proprietari "arhitecti-designeri-guru fang-shui")

io-te că uneori poți pierde finanțarea pt motive „pozitive”, pt că au apărut:
-un gard mai fățos
-o magazie
- o alee betonată/pavată
- o terasă semiînchisă cu geamuri culisante (că-n urma experienței de utilizare s-a observat că bate bine crivățul p-acolo)

etc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate