Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Windows 10 May 2021 Update - RTM ( cod 21H1 )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#55
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Download, instalare, restart totul a durat trei minute.
Un singur neajuns, a scazut frecventa memoriilor de la 2933 la 2400 MHz. Lucrul acesta se intimpla si dupa actualizarile lunare, nu stiu de ce. Am modificat setarea cu EasyTune si s-a rezolvat.


#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aveti idee daca prin MCT este 21H1 ?

#57
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,715
  • Înscris: 21.08.2008
Instalat foarte rapid pe un netbook cu N2940.
Pe un Intel Core2Duo T7700 inca nu apare.

#58
ionutztm1990

ionutztm1990

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.06.2016
Noile iconite sunt incluse in acest update?

#59
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,715
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 18 mai 2021 - 23:00, said:

Instalat foarte rapid pe un netbook cu N2940.
Pe un Intel Core2Duo T7700 inca nu apare.
Si nici pe un desktop cu Phenom II X6 1090T. E generatie veche, e normal sa fie compatibilitate mai buna cu procesoarele mai noi, chiar daca sunt mai slabute.

#60
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View Postlost_in_a_dream, on 18 mai 2021 - 19:55, said:

Despre ce widget este vorba?
Acesta.

Attached Files



#61
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si o luam de la capat cu explicatiile, ca la fiecare build upgrade. nu vine la toti odata si nici nu vine musai pe configuratiile noi, pt ca apoi sa le ia cronologic spre cele vechi.

se face progresiv, cu verificarea configuratiilor pt compatibilitate hw, certificari si alti parametri, apoi se da drumul sau nu la upgrade daca sistemul este eligibil.

dupa cum am scris de multe ori si eu si colegul, nu va mai ingramaditi sa faceti upgrade, sa cautati musai sa instalati, apoi sa vedem plansetele cand ceva merge nasol si se cauta solutii de reparare. culmea, pt ca nu s-a vrut a concepe ca altii sa fi primit upgrade si voi nu si cum altii sa fie eligibili si voi nu. ori cum adica sa stie microsoft mai bine ca voi daca e compatibil noul upgrade sau nu.

graba strica treaba, dar vad ca nu vrea nimeni sa priceapa.

#62
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View Postionutztm1990, on 19 mai 2021 - 00:12, said:

Noile iconite sunt incluse in acest update?

NU.

Eu folosesc acest sistem de oprare inca din varianta R.C. 1 si este foarte ok, pentru ca este un mic S.P. peste 20H2, care si ala a fost unul mic pentru 20H1, deci nu aduce atatea schimbari sub "capota" incat sa creeze probleme.
E adevarat eu am platforme relativ noi, Ryzen 5 1600 si Ryzen 5 3600, care au drivere pentru cele mai noi versiune de windows 10.

Edited by SOIMMALTEZ, 19 May 2021 - 08:35.


#63
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Aveti idee daca prin MCT este 21H1 ?
Asa au anuntat, ca au updatat tool-ul.

#64
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View PostMembruAnonim, on 18 mai 2021 - 20:40, said:

Aveti idee daca prin MCT este 21H1 ?

Acum este.

#65
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Tocmai am facut upgrade la 21H1 19043.985 cu tool de pe site microsoft. Cel de upgrade ..
E prima oara cand folosesc upgrade assistant si nu setup din iso (am facut zeci de upgrade doar cu iso:local , laptopuri, alte pc).
A durat mai mult dar sub o ora, poate sistemul meu si ssd din 2014 sunt mai obosite..

Edited by solitaryman, 19 May 2021 - 10:33.


#66
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
I-am dat și eu update că aveam cam 2 luni de când erau oprite update utile
Prima problema după restart nuai funcționează căutarea updateurilor.
Dau caută update și caută la infinit
A doua problema mi-a rămas în start update and restart.



#67
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.03.2021
am facut si eu update si ma confrunt cu aceeasi problema enuntata mai sus,ramine update and restart

#68
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu pot sa ma abtin sa nu rad  Posted Image  la fiecare upgrade de genul va tot scriem sa nu va mai  grabiti ca fata mare la maritat. dar ... batman batman

partea "buna" este ca acel mesaj din start poate dispare dupa cateva ore. au mai avut probleme de genul si era vb de ceva legat de mentenanta, care o mai lasa pt mai tarziu si dupa ce trecea de ea, elimina mesajul

#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postzzhunt, on 19 mai 2021 - 10:53, said:

Dau caută update și caută la infinit
A doua problema mi-a rămas în start update and restart.
Inchide Settings si lasa-l in legea lui. Stie el cand cand e gata. La mine dupa un timp a eliminat ce spui.

#70
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.03.2021

View PostDany_Darke, on 19 mai 2021 - 12:20, said:

nu pot sa ma abtin sa nu rad  Posted Image  la fiecare upgrade de genul va tot scriem sa nu va mai  grabiti ca fata mare la maritat. dar ... batman batman

partea "buna" este ca acel mesaj din start poate dispare dupa cateva ore. au mai avut probleme de genul si era vb de ceva legat de mentenanta, care o mai lasa pt mai tarziu si dupa ce trecea de ea, elimina mesajul
Mare dreptate ai in privinta grabei. Din fericire ai avut dreptate si in privinta rezolvarii,vad ca a disparut din start

#71
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postbreitner, on 26 aprilie 2021 - 14:33, said:

In toamna va fi cea mai mare actualizare de Windows 10.
[poate se pregateste noua versiune care va schimba si numele].

"Actualizarea ar trebui să aducă o mulțime de lucruri noi, în special în ceea ce privește optica și, în cele din urmă, să implementeze un aspect uniform bazat pe designul fluent. Inovațiile ar trebui să includă, de asemenea, noi meniuri flotante, care sunt utilizate și în Windows 10X.".

oficial s-a renuntat la noul sistem, asa ca se aduna bucati din el si se integreaza direct in actualul w10. unele deja sunt integrate si mai urmeaza altele


Quote

Windows 10X has been officially dropped and Microsoft says that it will instead use some of its features in upcoming Windows versions. The official confirmation of Windows 10X being cancelled comes a few days after a report claimed that its resources were being shifted to other Windows 10 versions. Microsoft shared the development in the blog post about Windows 10 updates. Windows 10X was meant to function on dual-screen devices and foldable PCs and was originally planned for a 2020 release. It was to be an alternative to Google's Chrome OS.

Last week, a report citing people familiar with the matter had claimed that Windows 10X will not be shipped this year either, and it may "likely never arrive." Instead, some Windows 10X features were said to trickle down to Windows 10. Now, Microsoft has confirmed this through a Windows 10 21H1 feature update blog post. The company says that Windows 10X should not be confined to a subset of customers as the original intention with Windows 10X was for it to work on dual-screen and foldable PCs. Microsoft adds that it has decided to use the technology of Windows 10X in more ways and serve more customers, which means it will integrate its features in other Windows editions and Microsoft products.

“We concluded that the 10X technology shouldn't just be confined to a subset of customers. Instead of bringing a product called Windows 10X to market in 2021 like we originally intended, we are leveraging learnings from our journey thus far and accelerating the integration of key foundational 10X technology into other parts of Windows and products at the company,” the blog post reads.

Microsoft says that some of these features have been implemented into Windows Insider preview builds. Such as a new app container technology that it is integrating into Microsoft Defender Application Guard, enhanced Voice Typing experience, and a modernised touch keyboard.


#72
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020

View PostSOIMMALTEZ, on 19 mai 2021 - 08:34, said:

Eu folosesc acest sistem de oprare inca din varianta R.C. 1 si este foarte ok, pentru ca este un mic S.P. peste 20H2, care si ala a fost unul mic pentru 20H1, deci nu aduce atatea schimbari sub "capota" incat sa creeze probleme.
E adevarat eu am platforme relativ noi, Ryzen 5 1600 si Ryzen 5 3600, care au drivere pentru cele mai noi versiune de windows 10.
Si eu il folosesc de prin martie si tot pe Ryzen si nu am probleme, asta pentru ca l-am instalat prin formatare, cred ca probleme le au cei cu drivere vechi si cei care l-au instalat prin updatare nu prin instalare pe curat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate