Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

De ce liliecii sunt responsabili pentru epidemii?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Postomuspan, on 27 mai 2020 - 22:26, said:

Cand te uiti in oglinda se vede aichiu? Aparatul urinar serveste la eliminarea toxinelor din sange, mierea e aliment pentru albine. Ai auzit tu de vreo fiinta intoxicata cu propria saliva? Daca un sarpe veninos isi musca limba moare otravit?

Ai inteles in ce context am pus intrebarea? Ca nu mi se pare...

#56
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Contextul tau e greșit cu situația.

#57
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Contextul era fix postul caruia i-am raspuns.

#58
spidermarius

spidermarius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.02.2020

View Postderikarrow, on 27 mai 2020 - 22:13, said:

Domnu profesor de bio, am spus ca doar seamana, nu ca sunt de aceeasi specie, aceeasi clasa.  
Într-adevăr, nu fac parte din aceeași specie, dar din aceeași clasă, da. Anume, din clasa Mammalia (mamifere).
Dar nu pentru asta te interpelez eu. Aseară ai avut un comentariu pe care acum nu-l mai găsesc. Cel referitor la accidentul petrecut în septembrie 2019 la un laborator din Siberia. M-am gândit și eu la acea știre când a început să se vorbească despre o pandemie. Acum, eu nu știu cum stă treaba pe aici, pe forum. Adică nu știu dacă utilizatorul are posibilitatea de a-și retrage comentariul sau asta ține doar de moderator/administrator. Nici nu sunt adeptul teoriei conspirației. Dar am dreptul să presupun că ar exista posibilitatea ca acest virus, modificat genetic în acel laborator, să fi „scăpat“. Asta ca ipoteză. Așa cum este verosimil ca SARS din 2003 să fi suferit mutații spre SARS-Cov-2 pe cale naturală; 16 ani sunt mai mult decât suficienți pentru asta. Oricum ar sta treaba, nici politicul nici geopoliticul nu au ce căuta într-o pandemie. Ar fi avut ce căuta dacă ar fi gândit în prealabil un set de reguli internaționale pe care să le urmeze toate țările pentru a evita transformarea unei epidemii în pandemie.
Risc să devin plictisitor, dar aș mai face o precizare, pentru că am văzut pe-aici păreri cum că un virus de la liliac s-ar fi combinat cu alt virus de la pangolin, porc, șarpe, Mickey Mouse ș.a.m.d. Lucrurile nu stau chiar așa. Virușii ăștia nu-și dau întâlnire pe Facebook și se combină de capul lor, la o bere, Este adevărat că există virofagi (adică viruși care infectează alți viruși), dar fac parte dintr-o altă categorie și chiar își „omoară“ (mai corect, anihilează) gazda. Nu se combină materialul genetic pentru a crea un supervirus.

#59
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostNeaceasca85, on 27 mai 2020 - 15:49, said:


eu care mananc doar pui si porc si ma stramb la alte feluri de carne,

Porcu e animal spurcat bre, face sex cu mă-sa și cu sor-sa, de aia musulmanii îl detestă.
Și găina dacă găsește un rahat îl mănâncă și pe ăla.

Deci nu te mai da vegan pe-acilea că habar n-ai ce bagi la maț.

#60
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostMusic-Box, on 27 mai 2020 - 16:24, said:

Cand ai  100  specii de animale (care in mod normal nu se intalnesc in natura)intr-o piata umeda plina de jeg si infectii natura isi face de cap.

Uite, vezi, chestia asta nu-mi da pace: daca "regimul" alimentar al chinezilor include exotisme ca liliacul, pangolinul sau mai stiu eu ce - si exista de sute sau mii de ani - cum se face ca istoria nu a mai inregistrat astfel de epidemii si inainte?!

View Postandreic, on 27 mai 2020 - 20:45, said:

Nu, astea sunt povesti. Aia mananca dinastea din antichitate... de ce numai in anumite momente se intampla ceva ? Posted Image

Mi-ai luat-o inainte :)

#61
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
"Probabil că liliecii au fost consumați ca sursă de hrană încă din preistorie în regiunea Asia-Pacific. Analiza cronostratigrafică a siturilor arheologice indică faptul că liliecii ar fi putut fi exploatați ca sursă de hrană încă de acum 74.000 de ani de către Homo Floresiensis."(Bat as food)

Vietnamezii de ex. mananca lucruri mult mai scarboase decat chinezii. Iar ultmele studii arata ca virusul nu a aparut in piata din Wuhan in urma consumului de carne din animale salbatice care se comercializeaza acolo, precum s-a crezut initial (Live Science). Primele cazuri de persoane infectate nu au avut nici o legatura cu piata aia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate