Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Imbracaminte online

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Vreau sa comand ceva produse de imbracaminte online si as vrea sa imi dati niste sfaturi daca se poate pentru ca nu am mai comandat niciodata imbracaminte online.

Ce ar trebui sa stiu in primul rand, sa masor bustul, talia, soldul si coapsele cu metrul de croitorie pentru a comanda marimile corecte?
As avea nevoie de ceva siteuri la preturi decente(normale) pentru: geci panza/imitatie piele(pielea originala e destul de scumpa), camasi, tricouri, malete, jeans, pantaloni si mai ales incaltaminte.
Vreau sa gasesc ceva tineresc(am pana in 30 de ani) si sa pot returna in caz ca nu sunt marimile bune sau sa primesc banii inapoi daca nu imi plac iar optiunea de plata ramburs.
Daca stiti ceva siteuri serioase din afara as vrea sa nu imi ajunga produsele dupa cateva saptamani.

A comandat cineva de pe siteuri precum reserved sau cropp?Pe fashiondays sunt cam scumpe.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Sa ne spui și noua ce siteuri din afara ai găsit cu opțiunea de plata ramburs.

#3
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Care au puncte de colectare in tara probabil, doar din afara nu cred ca sunt cu plata ramburs.

Cele mentionate de mine parca sunt din afara, stie cineva ceva de ele?Sunt produse ok.

Edited by smiley2, 23 May 2020 - 20:32.


#4
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013
reserved e ok. Marimile se potrivesc, liveaza repede. Nu a fost nevoie de retur.

#5
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ce ai comandat de la ei, au si optiunea de plata ramburs?

Alte pareri de unde ati mai cumparat?

Edited by smiley2, 24 May 2020 - 08:14.


#6
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020
Poti sa si masori daca ai chef, desi ar cam trebui sa stii in linii mari ce marimi iti vin (gen S/M/L sau 32/33/34 la blugi). Oricum poti doar aproxima si merge la ghici. Marimile nu se potrivesc intre producatori, uneori nici intre produse diferite de la acelasi producator, asa ca tot probatul va fi baza. La toti poti returna peste tot! Cu firmele din afara probabil e un pic mai complicat cu returul si primitul banilor(tb. sa vezi detaliile la fiecare, ce zic in termeni si conditii)

#7
CaptainBladeRunner

CaptainBladeRunner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2020

 smiley2, on 23 mai 2020 - 20:19, said:


Daca stiti ceva siteuri serioase din afara as vrea sa nu imi ajunga produsele dupa cateva saptamani.

FashionNova are haine frumusele la preturi accesibile, cu  geci de piele, rochii,  blugi , bikini si camasi  chiar mai ieftine decat toate magazinele din Romania.
Si arata mult mai bine.

#8
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
200 lei o pereche de jeans nu mi se par chiar "asa ieftine decat toate magazinele din Romania".

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Dar de ce vrei sa comanzi online, nu ai magazine sau malluri unde sa poți merge sa probezi, sa vezi cum arata materialul, etc?
Cropp are in mare parte cârpe ordinare, atârnă atele la cusăturile de la cămăși, etc.
Reserved e asa și asa.
Nu ai colegi, prieteni, pe care să-i întrebi de unde își cumpără hainele, dacă poarta chestii care îți plac și ție?

Încălțăminte poți comanda pe epantofi, dacă nu ai probleme cu picioarele (monturi, călcâie la care faci ușor bătături) și știi ce marci/modele preferi.

#10
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Prietenii isi cumpara din bazar, mall si de pe fashiondays din ce am inteles Posted Image
Eu vreau sa fiu diferit de ei, ceva mai serios si la preturi bune ce mi-ai recomanda?
Carpe necarpe dar alea par ceva mai ok din ce am gasit pana acum pe net si alte recomandari.

Edited by smiley2, 07 July 2020 - 17:48.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
La vârsta mea, as fi putut să-ți fiu mama, deci nu pot să îți recomand ceva anume, cu siguranță nu avem aceleași gusturi, e chestie de diferența de generații ca să zic asa.


#12
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ar trebui sa ai pe la 60 de ani sa imi fii ca mama, doar daca te-ai fi grabit Posted Image
Nu cred ca tine neaparat de gusturi, sunt si persoane in varsta care vor sa fie in pas cu moda.
Oricum nu imi place sa ma afirm cu ceva extravagant, blugi rupti si tot felul de zorzoane.

EDIT: Acum am vazut, ai 50 de ani.Multi inainte!

Edited by smiley2, 07 July 2020 - 20:35.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Am doar 50 de ani. 😁
Îmbrăcăminte mai serioasa/clasica, fără zorzoane, sclipici sau zdrențe, de purtat zi de zi, stil casual sau sport, cu preturi rezonabile și calitate relativ ok găsești în C&A, Lc Waikiki.
Pe bani mai mulți - Massimo Dutti, Marks&Spencer, era și Steilmann dar a dat faliment.
Bigotti iarăși are lucruri ok, dar mai mult pentru persoane slim fit.

La US Polo  găsești geci, tricouri, cămăși și pantaloni ok, dar merita sa cumperi când au reduceri/oferte promoționale. La fel și la Napapijri.
Nu ai precizat din ce oraș ești. Eu ți-am enumerat magazinele de unde își cumpără soțul meu majoritatea hainelor, de obicei din Băneasa Mall sau Promenada Mall (deși o parte dintre magazine exista și în Ploiești). Depinde acum ce stil preferi tu, unde vei purta aceste haine (la locul de munca sau în timpul liber), ce silueta/conformație ai, nu în ultimul rand bugetul de care dispui, etc.
La tricouri e fan Northface și Polo, încălțăminte sport/casual tot aceeași marca (northface, uneori și columbia) , blugi Levis sau modelele clasice din C&A/Lc Waikiki - de aici își cumpără blugi (model clasic, drepți) pentru serviciu, sunt uimitor de rezistenți la purtat și spălat.
De la Cropp și-a cumpărat doar 2 chestii - o pereche de blugi super-rezistenți, dar nu a mai găsit ulterior modelul/materialul respectiv și un tricou. De câte ori mai intra la Cropp, are aceeași replica "cârpe, aceleași cârpe".
Sfatul meu este sa mergi în magazine, sa probezi, sa vezi cu ochii tai, sa pipai materialul, sa observi cum sunt lucrate/cusute hainele. La fel și cu încălțămintea.
Dacă îți place ceva și găsești apoi pe net la un preț mai bun, comanzi pe net, dar măcar știi ce comanzi, nu pe ne-ve.
Mai în gluma, mai în serios, orice ai alege, sa nu-ți iei blugi izmene (adică skinny sau slim fit) sau stil vagabond, d-aia cu turul căzut și nspe bretelute. Arata horror.
PS. Mulțumesc pentru urare. 🙂

Edited by corinadaniela, 07 July 2020 - 21:14.


#14
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Eu recomand cumparaturile online. Deja de vreo 4-5 luni comand totul online.

Bineinteles, inainte trebuie vazuta politica de retur, care este pe fiecare site de genul. In general, este de minim 15 zile de la primire, deci nu ai de ce sa iti faci griji, pentru ca il poti returna. Unele firme au chiar returul gratuit, vine curierul si il ia si tu primesti banii in contul indicat.

Periodic sunt reduceri si oferte strict online pt produse care se gasesc doar online direct din depozite. Practic ai acces la o intreaga gama de produse la care nu ai cum sa ajungi in magazine.

Poti intra pe site-ul de pe profilul meu, am un blog si postez periodic toate ofertele interesante pe care le gasesc plus o mica opinie personala.

Indiferent daca te decizi sa cumperi online sau nu, eu iti urez "Spor la cumparaturi!"

#15
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Cateva exemple de astfel de siteuri?
Banuiesc ca siteurile sunt romanesti, cu returul in afara ar fi mai complicat.

#16
mioara_2020

mioara_2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.01.2020
A cumparat cineva de pe Floryday.com? Din nefericre nu am pus aceasta intrebare inainte de a cumpara si am luat o mare teapaPosted Image

#17
SevrinDantus

SevrinDantus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 25.10.2020
Eu online pe timp de pandemie in 2020 ( fizic este o experienta unica si o recomand) am comandat de la Kiton si Cesare Attolini
Dar recomand sa mergeti la “sursa” in Italia. Experienta nu se compara

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate