Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Acoperire la Vodafone Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
387 replies to this topic

#73
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,889
  • Înscris: 04.03.2016
O chestie ciudata.
Site-ul 2304 de la Vodafone ce este amplasat langa Topraisar jud Constanța are semnal foarte slab outdoor in localitate, atat 2G cat si 3G,de 4G nici vorbă.
Cumva acest site NU este pozitionat corect in cellmapper iar vodafone NU are site in aceasta localitate?

#74
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,927
  • Înscris: 28.09.2017
Păi, cine la poziționat?
Poate e în avarie și au uitat de el :lol:

#75
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005

View PostGhiordi, on 29 aprilie 2021 - 18:32, said:

O chestie ciudata.
Site-ul 2304 de la Vodafone ce este amplasat langa Topraisar jud Constanța are semnal foarte slab outdoor in localitate, atat 2G cat si 3G,de 4G nici vorbă.
Cumva acest site NU este pozitionat corect in cellmapper iar vodafone NU are site in aceasta localitate?
Vezi că eu mai știu povești adevărate de la vdf cu siteuri care nu au acoperire suficientă...

#76
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
In Timisoara vad ca pe un telefon mai vechi doar cu 3G, sta pe 2G permanent chiar daca e setat pe 3G/2G auto.
Daca aleg manual "Doar 3G" am semnal full H+, dar pe modul mixt prefera 2G-ul.

Oare se pregatesc de shut down-ul 3G-ului?

#77
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Vor renunta la 3G treptat. Daca ai terminal 3G only, vei primi mesaj cu o oferta de schimbare terminal. S-a trimis deja in unele orase.

#78
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005
Foarte bine fac

#79
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Singurii ramasi cu 3G la Cota 1000, ne miscam si noi curand?
Singurii ramasi cu 3G in Platonesti, IL (jumatate din sat), iar 2G indoor.

La mine vad ca acum cateva luni imi oscila telefonul intre 3G 2100 si 3G 900, acum nu mai am acoperire decat 3G 900.


#80
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 30.08.2006

View PostGhiordi, on 29 aprilie 2021 - 18:32, said:

O chestie ciudata.
Site-ul 2304 de la Vodafone ce este amplasat langa Topraisar jud Constanța are semnal foarte slab outdoor in localitate, atat 2G cat si 3G,de 4G nici vorbă.
Cumva acest site NU este pozitionat corect in cellmapper iar vodafone NU are site in aceasta localitate?
Situl nu este in Topraisar ci in Azmacea langa T si Digi (pilon VDF).Mai mult nu este site VDF in Topraisar de niciun fel(ORO este pe pilonul din curtea UM iar T si Digi au piloni separat).La fel in Lanurile si Plopeni VDF are exclusivitate doar ei avand site(fara ORO in carca):
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
PS tot legat de Topraisar:2347 T de ce e acolo si nu in Topraisar? Ce site are T in Topraisar? Cum de 2347 de unde e pus ajunge pana spre malul marii?
Al cui este situl de aici din stanga?
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

View Postovtd, on 25 iulie 2021 - 22:27, said:

In Timisoara vad ca pe un telefon mai vechi doar cu 3G, sta pe 2G permanent chiar daca e setat pe 3G/2G auto.
Daca aleg manual "Doar 3G" am semnal full H+, dar pe modul mixt prefera 2G-ul.
Oare se pregatesc de shut down-ul 3G-ului?
Daca a fost ceva test s-a terminat! Acum totul este la fel/ca inainte! Terminalele stau in 3G daca nu stiu 4G si CSFB este spre 3G. Intr-adevar este doar un carrier de 3G 2100 dar merge bine! Apreciez ca parca mai "fluid" ca la Digi(nu compar cu T si ORO ca acolo este alt numar de carrieri in trafic pe 3G deci comparatia nu e ok).
Ai testat sa vezi:
->ce se intamplat cand sunai fara VOLTE? Te ducea spre GSM? Daca nu atunci nu prea e ok testul....fortezi doar terminalele vechi spre GSM si CSFB il lasi spre 3G?
->daca puneai un terminal cu 4G fortat pe 2g/3g ce se intampla? Extrem de greu sa cred ca filtrau dupe IMEI/UE capabilities si doar terminalele fara 4G erau tinute in 2G->prea mare bataia de cap(mie asa mi se pare)
PS:ai dat si un restart la tel? El face ce zice reteaua pe baza a ce primeste de la ea, dar na o mai poate lua si razna. De ex am patit pe un tel sa nu mai faca CSFB spre 3G(chiar ma gandeam ca operatorul face ceva teste).Nici vorba....dupa restart....totul a revenit la normal! Mai raman si ele "agatate"!

View PostMembruAnonim, on 30 iulie 2021 - 14:09, said:

Singurii ramasi cu 3G la Cota 1000, ne miscam si noi curand?
Mare zona turistica este acolo! Doar trafic in tranzit pentru "lumea buna" care nu vrea sa stea in coloana pe DN1 si coboara spre Bucuresti pe Targoviste! Nu moare fara LTE! Doar e tranzit. Vor pune probabil in urmatoarele luni.

Edited by yblu, 05 August 2021 - 10:22.


#81
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,833
  • Înscris: 06.11.2018

Vodafone a extins în ultimul an acoperirea reţelei mobile cu un număr de peste 700 de staţii 4G, accesibilă în 158 de localităţi din mediul rural


Vodafone România a extins în ultimul an acoperirea reţelei mobile cu un număr de peste 700 de staţii 4G, asigurând conectarea la servicii de voce şi date mobile pentru aproximativ 150.000 de locuitori din 158 de localităţi din mediul rural.

În prezent, Vodafone asigură o acoperire cu servicii de comunicaţii pentru 96% din populaţia din mediul rural.

În aceeaşi perioad, mai 2020-iunie 2021, Vodafone şi-a extins reţeaua fixă în 21.000 de localităţi din mediul rural.

„Digitalizarea României înseamnă acces egal la infrastructură şi servicii digitale atât pentru locuitorii din mediul urban, cât şi pentru cei din mediul rural. Conectarea comunităţilor rurale, inclusiv a celor mai izolate, este esenţială pentru dezvoltarea societăţii în ansamblu, prin reducerea decalajului digital, a inechităţilor, prin crearea de oportunităţi de dezvoltare şi asigurarea de şanse egale la un viitor digital mai bun pentru cetăţenii şi companiile din aceste zone”, a declarat Cătălin Buliga, Chief Network Officer Vodafone România şi Head of Networks Development for Europe Cluster Markets.

Supernet Fibră de la Vodafone oferă viteze de internet de până la 1Gbps, o conexiune stabilă şi cea mai bună experienţă Wi-Fi din România prin intermediul router-ului Super Wi-Fi.

Sursa: https://www.zf.ro/bu...-cu-un-20222522

Edited by IceCoolExtreme, 09 August 2021 - 11:25.


#82
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011

View Postmacsfx, on 26 iulie 2021 - 19:09, said:

Vor renunta la 3G treptat. Daca ai terminal 3G only, vei primi mesaj cu o oferta de schimbare terminal. S-a trimis deja in unele orase.

Pana una alta, pe iPhone 6S, in Ilfov si Bucuresti, sunt situatii in care imi trece pe 3G si acolo ramane pana inchid Waze.

#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Toate retelele raman in 3G daca ajungi acolo si faci trafic constant. Urca in 4G doar in idle.

Edited by MembruAnonim, 09 August 2021 - 11:38.


#84
balazscsaba

balazscsaba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 28.11.2009
Asa este, doar harta nu este actualizata.

#85
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Cata ipocrizie,  in era 5G in care au lansat primi acest serviciu se lauda ca au scăpat pe ici colo de 3G .
Dar așa este când nu exista concurenta cu adevărat .
Era ceva dacă anunțau ca renunța la 3G și erau de aplaudat și de ridicat in slavi , așa sunt doar de ridiculizat .

#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce anume e de ridiculizat?

#87
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 30.08.2006

View PostIceCoolExtreme, on 09 august 2021 - 11:24, said:

Vodafone România a extins în ultimul an acoperirea reţelei mobile cu un număr de peste 700 de staţii 4G, asigurând conectarea la servicii de voce şi date mobile pentru aproximativ 150.000 de locuitori din 158 de localităţi din mediul rural.
Real....s-a lucrat la acoperirea 4G!
Acum na cine se misca/plimba vede....daca in unele zone nu e ok...aia e!
Mai este de lucru....mai ales in judetele in care ei nu sunt leaderi(chiar si pe urban non-RS).
Dupa o perioada in care ai inchis robinetul/redus investitiile in 4G...dupa cand dai drumul se vede nu?

View PostIceCoolExtreme, on 09 august 2021 - 11:24, said:

În aceeaşi perioad, mai 2020-iunie 2021, Vodafone şi-a extins reţeaua fixă în 21.000 de localităţi din mediul rural.
Eu sunt confuz.....cum/de unde 21.000 de localitati?
Si sunt nou cablate!
Cineva a pus un 0 in plus acolo....nu iese! Dar da mai bine 21.000 fata de 2.100.
https://www.agro-bus...rap/2016/09/20/
În prezent, în România există 3.181 de unități administrativ-teritoriale de bază: 103 municipii, 217 orașe și 2.861 comune. Toate cuprind 13.750 de localități:.
Au aparut inca 7.000 de localitati in ultimii ani?

View PostMembruAnonim, on 09 august 2021 - 11:37, said:

Toate retelele raman in 3G daca ajungi acolo si faci trafic constant. Urca in 4G doar in idle.
Intrat de afara in lift...sarit din lte1800 in umts2100 ca nu este 800 in zona.....urcat cu liftul si dupa 4-5 secunde 3G-ul a crescut puternic....dupa inca 10-15-20 secunde(nu am fost atent) full de 3G si hop instant in 4G+. Streaming in spate non-stop.
Testul e pe ORO. Sa inteleg ca nu este periodic return to lte activ? Mie mi se pare ca este! Orice ii fac/oricat trafic tot sare in 4G. Intr-adevar pe RS nu pare a fi(testat in zona leader ORO). Acum daca este peste tot in tara....pe toate RNC-urile da e mai greu de validat.
La T ramane asta e clar si la Digi la fel....acolo e si mai nasol ca daca te duci in SRVCC ai limitare la R99 deci....fun de 2021!

View PostBvdan2016, on 09 august 2021 - 11:44, said:

Cata ipocrizie,  in era 5G in care au lansat primi acest serviciu se lauda ca au scăpat pe ici colo de 3G .
Dar așa este când nu exista concurenta cu adevărat .
Era ceva dacă anunțau ca renunța la 3G și erau de aplaudat și de ridicat in slavi , așa sunt doar de ridiculizat .
Era 5G este la fel de era precum cea a masinilor electrice! Dar na trebuie impinsa/trebuie sa credem ca este aici!
Nu renunta inca la 3G stai linistit! Mai vedem la anul!

Edited by yblu, 09 August 2021 - 12:59.


#88
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Cred că cineva a pus 2 de 00 în plus la acele 21.000, în ultimul an nu cred să fi acoperit mai mult de 210 localitati cu reteaua lor fixa, iar in Bacau n-au acoperit nimic nou deci marketing inutil

#89
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016

View PostMembruAnonim, on 09 august 2021 - 11:54, said:

Ce anume e de ridiculizat?
Sau “ chinuit “ ca nu sau grăbit sa lanseze 5 G înaintea celor de la Digi si acum se lauda cu 4G .
  Nu au avut multinaționala de 70 miliarde de euro un mărunțiș de 50 milioane de euro sa scape de 3G si sa implementeze la nivel de țara 4G .
Sărăcia de la Digi o înțeleg dar lăcomia de la Vodafone nu dar am uitat ca ridicați in slavi o companie care aduce toate vechiturile de echipamente din vest și nu pot fi detronati pt ca au spectru și nu permite concurentei sa o pună in dificultate

Cei drept ca in roaming nu te fura ca orange , stau mai bine la matematica .

#90
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut ce s-au extins, acelasi 4G obosit aici, capacitate nema, cam pe tot judetul, nu s-a vazut o miscare decat un B1 peste acel 3CA in Targoviste.
Pe Prahova e la fel, probabil s-au extins prin alte zone ale tarii, dar in sud, sunt degeaba leaderi, ca reteaua e vraiste.
Cum spunea si @yblu, chiar au adus ei 7000 de localitati in plus. Aici nu a fost niciodata UPC/Vodafone si nici nu cred ca se vor extinde, la fel cum nu o fac nici Orange.

Sa nu mai zic ca sunt cei care ofera cel mai putin roaming la prepay cand vine vorba de MB.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate