Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 

Acoperire la Vodafone Romania

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
397 răspunsuri în acest subiect

#127
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
4G only 100% nu e.

Fie LTE B3 (30MHz) + B8 (5MHz) + GSM 5MHz, fie LTE 1800 only + GSM900.

#128
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.634
  • Înscris: 30.08.2006

 emanu900, on 25 august 2021 - 10:26, said:

Oricum e e clar ca 3G B1 nu va exista pe statia asta.
Pacat....refuz a crede ca nu au RRU-uri de 2100 din Bucuresti.
CSFB spre GSM....

 emanu900, on 25 august 2021 - 10:26, said:

In plus nu toți jumperii de la antene sunt conectati, asta ma duce cu gsndul ori la RAN sharing ori ca sa adauge ceva nou de la ei în viitor.
Corect, probabil se așteaptă ziua pt faza cu alimentarea si atunci conecteaza si 900-le.
Daca te uiti in spate la suportul pe care sunt RRU-urile neconectate la antena vei vedea niste cutii mai mici->eu merg pe combinere 800-900. Astfel probabil ca asteapta RRU-urile de 800 si o sa lege tot(cele de 900 trebuie sa mearga si ele la combiner si nu direct la antena).
Daca au scris corect pe RRU-uri(nu pot zice ca am mereu incredere):
->RRU de 900 e 3936->poti cauta pe net dupa el dar e un model de 1X80W care stie 1T2R
->RRU de 1800 e 3929->poti cauta pe net.....asta are 2T2R!
Asadar sa fie un LTE900 acolo in 5Mhz fara MIMO asa pe stilul Digi dar in BW un pic mai mare? Nu prea cred. Din pacate cei rosii au....destule RRU-uri de 900 care nu pot da MIMO...dar asta e!
@emanu.....daca tot esti in zona nu faci o poza la RRU-uri de pe lateral/unde intra fibra in ele sa vedem exact ce model este? Si la combinere...daca toti faci o treaba!

Editat de yblu, 25 august 2021 - 10:54.


#129
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Interesanta instalația, îmi place ca se vad punctele multiple de împământare. Ar fi interesanta valoarea prizei de pământ. :D

As zice ca din ce vad încearcă o imitație de împământare naturala mai mult, deci ma aștept la o valoare  bună spre f bună.

#130
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.424
  • Înscris: 03.04.2004
@yblu

Te referi la RRU de 900 sau si la alea de 1800 (pt astea e poza de pe lateral).

La cele de 900

Fișier atașat  IMG_20210825_121847.jpg   118,43K   34 download-uri

#131
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.634
  • Înscris: 30.08.2006

 emanu900, on 25 august 2021 - 11:19, said:

Te referi la RRU de 900 sau si la alea de 1800 (pt astea e poza de pe lateral).
Ambele....din pozele tale nu se vede:pe o parte la cele BLADE e modelul si pe alta (am incercuit) este un cod care indica banda/cati TXi are/ce SFP-uri si daca e DC sau AC.
Fișier atașat  RRU.JPG   61,18K   27 download-uri
Poate poti face mai de aproape...daca se poate/ti se pare ca merita.

 emanu900, on 25 august 2021 - 11:25, said:

Toate pozele aici, pt rezoluție mai buna
Thx....qed nema MIMO pe 900:
Fișier atașat  RRU2.JPG   82,08K   37 download-uri
Oricum interesant daca au swapat CT cand au activat 900 sau daca le-au lasat asa!
RRU 1800 are MIMO:
Fișier atașat  RRU3.JPG   72,26K   34 download-uri
Ar mai fi combinerul..

Editat de yblu, 25 august 2021 - 11:36.


#132
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.883
  • Înscris: 09.10.2009

 MembruAnonim, on 25 august 2021 - 10:55, said:

Interesanta instalația, îmi place ca se vad punctele multiple de împământare. Ar fi interesanta valoarea prizei de pământ. :D

As zice ca din ce vad încearcă o imitație de împământare naturala mai mult, deci ma aștept la o valoare  bună spre f bună.
Sigur au băgat și ceva țăruși, nu prea pare posibil împământare naturala acolo ..

#133
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.424
  • Înscris: 03.04.2004
Toate pozele aici, pt rezoluție mai buna

https://files.fm/u/72k5xqzf3

Editat de emanu900, 25 august 2021 - 11:30.


#134
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.424
  • Înscris: 03.04.2004
Mai mult ca sigur ca vor pune LTE in 2CA B3+B3 fiind deja mufate RRU-rile respective, iar cele de 900 vor fi pe 2G, mai ales ca sunt 1T2R/
Mai sunt 2 porturi libere per antena, intra acolo 900 fara MIMO si 800 2x2 prin combiner? Atunci LTE 3CA clasic B3 intraband + B20 si 2G 900.

Asteptam si vedem ce va fi la final.

#135
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.634
  • Înscris: 30.08.2006

 emanu900, on 25 august 2021 - 12:54, said:

Mai mult ca sigur ca vor pune LTE in 2CA B3+B3 fiind deja mufate RRU-rile respective, iar cele de 900 vor fi pe 2G, mai ales ca sunt 1T2R/
Nu ar avea de ce sa nu activeze 30Mhz in 1800(atat doar sa ii limiteze placile din BBU...daca au pus acolo doar un LBBPc/d1/d2 sau UBBPd3/d4/e1/e2). Ma gandesc nu au ai aruncat o privire si in BBU sa vezi ce e? Pe RRU-urile de 1800 zice SFP de 5Gbps...

 emanu900, on 25 august 2021 - 12:54, said:

Mai sunt 2 porturi libere per antena, intra acolo 900 fara MIMO si 800 2x2 prin combiner? Atunci LTE 3CA clasic B3 intraband + B20 si 2G 900.
Pai daca intra 900 in antena pe 2 porturi si 800 2x2 prin combiner ce rol mai are acel combiner? Sa bage si el niste pierderi/potentiale probleme? Vodafone insumeaza 800 cu 900 deoarece antenele de sus au doar 2 porturi pentru 800-900. Restul de 4 sunt 1700-2600->2 pentru 1800 si 2 pentru acel 2100 care lipseste!
Nu se pot lega 800 si 900 separat la antena.....atat daca ar fi sus un model cu 4 porturi de 800-900(dar cam exclud acest lucru).
https://www.scribd.c...TR451607-Huawei

Editat de yblu, 25 august 2021 - 13:42.


#136
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.424
  • Înscris: 03.04.2004
Nope, nu m-am putut baga mai mult ca nu mi s-a permis, deh... nici oamenii nu vor probleme ca s-ar da pe public ce treaba face operatorul pe o anumita statie.

Deci doar 2 porturi per antena duc 2x2 pentru ambele purtatoare de B3 pentru a se face 2CA?

Pentru 800/900 poate nu am inteles bine faza cu combinerul ci de fapt o fi vb de diplexer ca sa bagi ambele frecvente pe acelasi port. Daca pun 800 ala banui ca e 2x2 si iar ajung la faza cu de cate porturi e nevoie pt 2x2 MIMO, unul sau doua (parca la 4x4 trebe 4 fire/4 porturi).

In fine, prea multe Posted Image

Editat de emanu900, 25 august 2021 - 13:55.


#137
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 669
  • Înscris: 09.02.2007
Acum la începutul lui septembrie 2021, în pragul marii îmbledegăreli Orange - Telekom fix, Vodafone încă nu are 4G pe stațiile aflate în localitățile:
- Varlaam, județul Buzău;
- Comandău, județul Covasna.
Sunt zone de interes turistic de nivel mediu. Dacă în aceste localități Vodafone nu decât până în 50 de SIM-uri „staționare”, interes pentru update al acoperirii zero. Păi de unde să aibă clienți? Varlaam a fost până prin 2002 doar cu semnal Orange și apoi Cosmote, iar Comandău a fost acoperit prima dată de Cosmote. Turiștii care vin aici și sunt clienți Vodafone să-și pună pofta-n cui de 4G!

Zone turistice cu acoperire alți operatori și lipsă semnal Vodafone:
- micul sat Vadu Oii al comunei Varlaam, județul Buzău - acoperire 2G/3G doar Telekom mobil;
- Cabana Voina din județul Dâmbovița - acoperire 2G/4G doar Digi Mobil.

Acestea ar fi nimic; cel mai rău este că Vodafone are multe stații din zonele rurale și chiar din micile orașe unde ar fi trebuit să facă update la 4G și fie să lărgească banda de 800 Mhz, fie să implementeze banda de 1800 Mhz. Politica asta Vodafone „să am întâi clienți pe o stație și apoi extind acoperirea și fac update la echipamentul stației” este înapoiată. Vezi RCS-RDS care a cablat complet cu fibră optică și ODB-uri județe întregi, incluzând și cele mai mici sate sau marginile de localități unde sunt doar 2-3 case.
Exemplu de oraș deservit de o singură stație Vodafone, care de-abia mai poate „duce” apelurile, iar traficul de date pe 4G (doar pe B20 800 Mhz) este la viteze 3G (nu H sau H+): Măcin, județul Tulcea. Pe mincinoasa de hartă de pe vodafone.ro/acoperire scrie la Măcin „Acoperire internet cu viteză de până la 225 Mbps download”, în timp ce și o babă dacă o învață cineva să facă teste de viteză, va observa că doar la orele 3-4 dimineața viteza maximă este de 64 Mbps. Fiindcă atâta este echipat e-node-ul Vodafone de aici să suporte. Nu am înțeles niciodată de ce suntem mințiți cu viteze supersonice!

În timp ce RCS-RDS a extins rețeaua fixă de fibră și pe coclauri, știe cineva o localitate unde rețeaua fixă UPC/Vodafone, a fost extinsă? În județele Tulcea, Buzău, Covasna, Neamț, nu am văzut. Dar poate nu am văzut eu...

#138
giusepe2002

giusepe2002

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 330
  • Înscris: 12.07.2017
Fiecare operator pune în general o bandă joasă pentru acoperire cât mai mare în zonele rurale...cu excepția zonelor unde ei știu 100% că există trafic intens în permanență sau au clienți foarte mulți, acolo se vine cu capacitate din prima ( B3 +B3+B20 /B3+B20 , depinde ce configurații au ales ei și în funcție de echipamentele pe care le au). Problema cea mai mare nu este că se vina din prima cu B20, ci că nu se suplimentează acel B20 , cu o altă bandă pentru 4G acolo unde este trafic și vitezele sunt foarte mici, cred că ar putea găsi niște echipamente mai vechi, funcționale prin depozitele lor pe care să le monteze acolo unde este nevoie de capacitate. Această strategie este a tuturor operatorilor din rațiuni economice.

Editat de AlexEn, 09 septembrie 2021 - 14:11.
eliminat citat mesaj anterior


#139
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 673
  • Înscris: 14.08.2004

View Postsarighiol, on 09 septembrie 2021 - 10:37, said:

Acum la începutul lui septembrie 2021, în pragul marii îmbledegăreli Orange - Telekom fix, Vodafone încă nu are 4G pe stațiile aflate în localitățile:
- Varlaam, județul Buzău;
- Comandău, județul Covasna.
Sunt zone de interes turistic de nivel mediu. Dacă în aceste localități Vodafone nu decât până în 50 de SIM-uri „staționare”, interes pentru update al acoperirii zero. Păi de unde să aibă clienți? Varlaam a fost până prin 2002 doar cu semnal Orange și apoi Cosmote, iar Comandău a fost acoperit prima dată de Cosmote. Turiștii care vin aici și sunt clienți Vodafone să-și pună pofta-n cui de 4G!

Zone turistice cu acoperire alți operatori și lipsă semnal Vodafone:
- micul sat Vadu Oii al comunei Varlaam, județul Buzău - acoperire 2G/3G doar Telekom mobil;
- Cabana Voina din județul Dâmbovița - acoperire 2G/4G doar Digi Mobil.

Acestea ar fi nimic; cel mai rău este că Vodafone are multe stații din zonele rurale și chiar din micile orașe unde ar fi trebuit să facă update la 4G și fie să lărgească banda de 800 Mhz, fie să implementeze banda de 1800 Mhz. Politica asta Vodafone „să am întâi clienți pe o stație și apoi extind acoperirea și fac update la echipamentul stației” este înapoiată. Vezi RCS-RDS care a cablat complet cu fibră optică și ODB-uri județe întregi, incluzând și cele mai mici sate sau marginile de localități unde sunt doar 2-3 case.
Exemplu de oraș deservit de o singură stație Vodafone, care de-abia mai poate „duce” apelurile, iar traficul de date pe 4G (doar pe B20 800 Mhz) este la viteze 3G (nu H sau H+): Măcin, județul Tulcea. Pe mincinoasa de hartă de pe vodafone.ro/acoperire scrie la Măcin „Acoperire internet cu viteză de până la 225 Mbps download”, în timp ce și o babă dacă o învață cineva să facă teste de viteză, va observa că doar la orele 3-4 dimineața viteza maximă este de 64 Mbps. Fiindcă atâta este echipat e-node-ul Vodafone de aici să suporte. Nu am înțeles niciodată de ce suntem mințiți cu viteze supersonice!

În timp ce RCS-RDS a extins rețeaua fixă de fibră și pe coclauri, știe cineva o localitate unde rețeaua fixă UPC/Vodafone, a fost extinsă? În județele Tulcea, Buzău, Covasna, Neamț, nu am văzut. Dar poate nu am văzut eu...
Vodafone este un dezastru la acoperire,dar avem aici destui care le dedica ode!

#140
giusepe2002

giusepe2002

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 330
  • Înscris: 12.07.2017

View Postchriss, on 09 septembrie 2021 - 16:35, said:

Vodafone este un dezastru la acoperire,dar avem aici destui care le dedica ode!

Ode pe toate ariile

#141
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgiusepe2002, on 09 septembrie 2021 - 16:54, said:



Ode pe toate ariile
Vodafone are si zone unde merge foarte bine, de exemplu in Brasov vad ca au mai pus capacitate si cam trage si indoor, insa pe rural un B20 nu este mereu indeajuns.
Insa nu suport acele persoane care vin si imi spun ca reteaua merge bine oriunde, are si zone forte dar si zone slabe.
Poate este de la terminal, nu stiu sigur, dar intre Busteni si Azuga imi intra in G (nu GSM, GPRS).

#142
giusepe2002

giusepe2002

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 330
  • Înscris: 12.07.2017

View PostMembruAnonim, on 09 septembrie 2021 - 22:59, said:

Vodafone are si zone unde merge foarte bine, de exemplu in Brasov vad ca au mai pus capacitate si cam trage si indoor, insa pe rural un B20 nu este mereu indeajuns.
Insa nu suport acele persoane care vin si imi spun ca reteaua merge bine oriunde, are si zone forte dar si zone slabe.
Poate este de la terminal, nu stiu sigur, dar intre Busteni si Azuga imi intra in G (nu GSM, GPRS).

Sunt perfect de acord că sunt și zone unde Vodafone merge foarte ok, nimic de contestat în asta, dar sunt și zone unde te aștepți ( la rural mă refer) să funcționeze super ele fiind aproape de marile orașe, însă în realitate e pauză, cum ai spus și tu acel B20 sugrumat care nu face față, unde ar fi necesar adăugare de capacitate, însă nu se întâmplă acest lucru, iar la ceilalți operatori există capacitate. Mă repet și am mai spus asta într-un post anterior, mi-e greu să cred că nu au echipamente mai vechi 4G care pot fi folosite în alte zone rurale pentru a crește capacitatea pe site, rețea de transport există acum din plin după preluarea fostului UPC.....Să mai spun că în Prahova, în Mislea, abia există semnal 2G ca să poți purta o conversație în 2021, în contextul în care Orange și Telekom au 3G și 4G foarte bun. Totuși când vorbești de Vodafone, te aștepți ca profesionalismul, reacția de răspuns, inovarea eficientă și corect implementată să fie icoane printre angajații acestei firme, însă totul pare de domeniul trecutului. Și mai e ceva, aici nu dai 2 euro pe lună - să zici , eh asta este, cât dai ...atâta face...ci dai 8/9/10 euro pe lună și ai alte pretenții. Poate se vor schimba lucrurile odată cu eliminarea 3G-ului și migrarea spectrului pentru 4G/5G.
Iar legat de acel G (GPRS) este posibil să îl ai din cauza semnalului gsm slab, de aceea nu îți apare E(EDGE).
Apropo, VoLTE acum funcționează ok, adică e stabil ca și serviciu sau funcționează în hopuri?

#143
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgiusepe2002, on 09 septembrie 2021 - 23:24, said:

Să mai spun că în Prahova, în Mislea, abia există semnal 2G ca să poți purta o conversație în 2021, în contextul în care Orange și Telekom au 3G și 4G foarte bun.

Am cautat si eu de curiozitate localitatea aia...

Vodafone 4G:

Fișier atașat  Screenshot_2021-09-10-01-34-18-229_com.android.chrome.jpg   77,1K   36 download-uri

Telekom 4G:

Fișier atașat  Screenshot_2021-09-10-01-34-21-079_com.android.chrome.jpg   78,4K   31 download-uri

Orange 4G:

Fișier atașat  Screenshot_2021-09-10-01-34-22-668_com.android.chrome.jpg   76,75K   26 download-uri

Verde inchis inseamna lipsa semnal la Vodafone?
Rosu la Telekom inseamna 4G foarte bun?

View Postgiusepe2002, on 09 septembrie 2021 - 23:24, said:

Apropo, VoLTE acum funcționează ok, adică e stabil ca și serviciu sau funcționează în hopuri?

Si cu volte la fel, ai repetat de cel putin 20 ori ca e prost implementat la Vodafone si abia astepti sa-l scoata Telekom pe volte ala bine crescut.
Daca erau atatea probleme, era plin topicul ala de volte de reclamatii. Una e sa zici ca ai avut tu personal probleme, alta e sa bati campii generalizand pe experienta ta cu apelurile intr-un sat anume. Il folosesc zilnic de mai bine de un an si chiar nu vad ce nu e in regula cu el.

Macar simtul penibilului...

Editat de MembruAnonim, 10 septembrie 2021 - 00:49.


#144
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Si ca o completare ca nu mai pot edita, aceeasi localitate mentionata mai sus, si pe cellmapper e rosu Telekomul pe 2G si inexistent pe 4G, Orange la fel, doar la Vodafone e clar trail-ul mapat cu semnal bun: https://www.cellmapp...mapType=roadmap

Editat de MembruAnonim, 10 septembrie 2021 - 00:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate