Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Zile libere parinti conform legii 19/2020

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010
ITM Timis a venit mai demult cu precizarea ca "Legea se aplica incepand cu 21.03.2020, respectiv data publicarii HG 217/2020 in Monitorul Oficial, hotarare care stabileste efectiv numarul de zile libere, modul efectiv de aplicare a legii si modalitatea prin care angajatorii pot deconta sumele de bani."

Mie, personal, mi se pare ca raspunsul lor nu are un un fundament juridic solid in spate. Vorbind strict pe ceea ce scrie in Constitutie si in Legea 24/2000, "Legea se publică în Monitorul Oficial al României și intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.", respectiv "legile și ordonanțele emise de Guvern în baza unei legi speciale de abilitare intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul lor". Mi se pare tras de par sa zici ca legea nu produce efecte pana la data publicarii unei hotarari de guvern, in conditiile in care textul legii nu prevede asta, mai ales ca hotararea de guvern are o forta inferioara legii si nu poate decat sa organizeze executarea legii si in niciun caz nu poate sa o modifice. In plus, contrar celor transmise de ITM Timis, hotararea respectiva nu face nicio referire la numarul efectiv de zile care se acorda in temeiul legii.

Pana la urma, daca angajatorul va emite vreo decizie prin care iti ia cele 4 zile de concediu de odihna, in contul zilelor in care ai stat acasa cu copilul, spune-le ca vei contesta in instanta. Ma gandesc ca sunt mii de parinti care si-au luat liber imediat ce a intrat in vigoare legea, deci, in lipsa unor lamuriri din partea legiuitorului, multi vor merge in instanta sa-si caute dreptatea.

Edited by malu021, 22 May 2020 - 14:18.


#20
apollodollce

apollodollce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.09.2012
Am trimis si eu de cateva zile cate un mail la ITM si la Ministerul Muncii dar inca... nimic, nici un raspuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate