Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Drum spre Belgia urgent, cu automobilul

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Salut, cu lacrimi in ochi, scriu aceste randuri dupa ce am primit o veste pe care nimeni nu vrea sa o auda...Am nevoie de sfaturi, ajutor.
Am fost sunat de la un spital din Belgia (tara unde tatal meu lucreaza de 20 de ani) si m-au anuntat ca tata a facut infart pe santierul unde lucra, este in coma la spital, fiind afectat si creierul. Cel care m-a sunat a spus ca e in stare grava, maine incearca sa il scoata din coma. vreau sa ma duc la el, pot sa fac asta pe cale terestra, sau o sa ma intoarca la granita? o sa traversez Romania, Ungaria, Austria, Germania, Olanda, Belgia. Pot face asta acum, cu restrictiile de circulatie? O sa am nevoie de GPS, folosesc waze cu cartela vodafone. trebuie activata vreo optiune? va rog mult de tot, ajutati-ma cu orice informatii.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011
Multa tari permit tranzitarea doar la ore speciale, spre exemplu Ungaria daca nu ma insel are ore fixe cand poti sa treci granita. Iti recomand daca reusesti sa faci rost de o hartie de la spitalul din Belgia in limba engleza ca sa poti confirma urgenta cazului sa nu te trezesti cu ceva surprize pe drum. Da telefon la ambasadele tariilor respective in Romania si intereseaza-te cum se efectueaza tranzitarea in cazuri urgente.

Important pentru toate tarile care le tranzitezi este sa poti garanta ca doar o tranzitezi si nu te opresti in tarile respective, adica treci prin tara si o parasesti cat mai rapid posibil. Daca ai o hartie care confirma acest lucru de la spitalul din Belgia atunci cu siguranta o sa treci controalele mult mai usor.

Multa sanatate tatalui tau si ai mare grija la drum!

Edited by business11, 19 May 2020 - 13:33.


#3
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Locuiesc in Olanda si nu pot intra in Belgia, granitele sunt inchise. Cum zice colegul de mai sus, incearca sa faci rost de hartii din spital, care sa dovedeasca scopul calatoriei.

Multa sanatate tatalul, tinem pumnii sa fie bine!

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Avion ai incercat?

#5
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Posted Image
Pt Waze iti trebuie roaming, vezi sa fie activat !  Mai pune-ti, de backup, si ceva offline (Here WeGo sau MapFactor Navigator, de exemplu).
Vigneta Ungaria (aveau prin benzinariile Mol), vigneta Austria (gasesti in RO, pe la niste chioscuri din apropierea PCTF; aia au si de Ungaria, la o adica).  Mai departe, Olanda si Belgia, nu stiu.

Pt restrictiile de circulatie in cazul tau, eu as incerca sa ma informez la MAE.

Edited by Barboso, 19 May 2020 - 13:48.


#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011

 AlbastruIndigo, on 19 mai 2020 - 13:34, said:

Locuiesc in Olanda si nu pot intra in Belgia, granitele sunt inchise. Cum zice colegul de mai sus, incearca sa faci rost de hartii din spital, care sa dovedeasca scopul calatoriei.

Multa sanatate tatalul, tinem pumnii sa fie bine!

Exact, momentan foarte multe granite sunt complet inchise, ai voie sa tranzitezi tara doar in caz de urgenta. Fara dovada cum ar fi o hartie medicala sau ceva asemanator nu este posibil.

 Tsunnnami, on 19 mai 2020 - 13:35, said:

Avion ai incercat?

Momentan nu zboara absolut nimic catre Belgia. Ar trebui sa se complice cu un zbor catre Marea Britanie, daca nu ma insel Dublin inca se zboara, dar riscul sa fie anulat zborul este ridicat. Plus ca cel mai rapid zbor ar fi abea vineri.

Edited by business11, 19 May 2020 - 13:43.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
La gradul de stres, la situatia din lume, la traficul cu restrictii existent, la distanta si oboseala, ia ai grijanie cum maresti tu riscul de vreo noua nenorocire in familie.
Ia avionul!

 business11, on 19 mai 2020 - 13:41, said:

Momentan nu zboara absolut nimic catre Belgia. Ar trebui sa se complice cu un zbor catre Marea Britanie, daca nu ma insel Dublin inca se zboara, dar riscul sa fie anulat zborul este ridicat. Plus ca cel mai rapid zbor ar fi abea vineri.

Amsterdam, Luxembourg si inchiriere eventual

#8
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
In ceea ce priveste condititiile de tranzitare iti recomand sa vizitezi site-urile ministerelor de externe din fiecare tara pt. informatii actualizate .
In schimb pt. intrebarile legate de asistenta GPS pe parcurs sa ai grija sa iti activezi o extraoptiune dintre cele cu acces roaming ; pt. a nu depinde totusi de date tot drumul iti recomand sa pui si Here WeGo care are optiune de  download harti local pe telefon si la nevoie chiar navigatie full offline ( nu mai beneficiezi de rerutari in functie de trafic daca nu ai deloc semnal  dar macar ai in continuare harta/instructiuni vs nimic la concurenta GMaps/Waze care depind de conexiune online si fac cache-ing doar la sectiuni restranse de harta ) . Waze-ul il poti eventual folosi in marile orase unde are efect algoritmul proprietar insa la drum lung pe autostrada cam toate optiunile de harti (Here/Gmaps/Waze ) vor avea cam aceleasi recomandari /rezultate .
Ti-am atasat extroptiunile disponibile cu roaming activ (site-ul e in mentenanta asa ca nu pot pune link)

Attached Files


Edited by me_iauras, 19 May 2020 - 13:57.


#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Nu e nevoie sa treci prin Olanda ca sa ajungi in Belgia.

Cartela Vodafone merge in Roaming doar daca activezi o optiune cu date de roaming incluse. Cand activezi optiunea asta, pierzi orice optiune nationala activa.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Îmi pare rău...
Sper să se facă bine tatăl tău.
Cere o hârtie din partea spitalului, fă o declarație... Nu cred că sunt chiar așa idioți..

Ca să scapi de Waze și cartele, caută OFFLINE MAPS..

Descarci de acasă hărțile țărilor pe care le tranzitezi, principial ar fi România, Ungaria, Austria, Germania, Belgia, și nu mai ai nevoie de internet pe drum...

https://play.google....withme.maps.pro

https://play.google....m.here.app.maps

https://play.google....=:S:ANO1ljIzfj4

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 dark_angel_tgv, on 19 mai 2020 - 13:16, said:

Cel care m-a sunat a spus ca e in stare grava, maine incearca sa il scoata din coma. vreau sa ma duc la el

N-au de unde sa stie pana cand nu-l trezeste
Oricum nu ajungi in 12 ore acolo.

Tu ai sunat spitalul sa nu fie vreo gluma proasta?

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011
@tsunami nu se zboara. Momentan se zboara 3-4- destinatii, Marea Britanie, Dubai, Cluj si nu mai stiu exact.

Si eu recomand ceva offline pe post de GPS, ai si Sygic care este foarte ok. Dai download la toate tariile pe care le tranzitezi si stai fara griji si probleme cu internetul.

Austria si Germania o poti tranzita fara sa te opresti si cu o confirmare ca parasesti tara direct (confirmare medicala). Ungaria o tranzitezi doar la ore fixe, sunt destul de nenorociti la granita Ro/Hu, dar cu confirmarea medicala stai mult mai linistit.

Inca odata drum bun si ai mare grija la condus. Ideal o persoana suplimentara cu tine.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Si Anglia e mai okay decat sa treci tot continentul, dracu stie ce se mai poate intampla.
Cand te duci pentru o chestie AIA e scopul principal.

As suna la o agentie de turism din Belgia eventual sa-mi dea ei varianta cea mai SIGURA si rapida

#14
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 business11, on 19 mai 2020 - 13:50, said:

. Ideal o persoana suplimentara cu tine.

Neaparat o persoana care are pe buletin acelasi domiciliu cu el. Olanda si Belgia au restrictii dure, daca sunt doua persoane in masina, care nu locuiesc la aceeasi adresa, amenda e minim 400 euro. Am niste prieteni in Belgia, sunt impreuna de vreo doi ani dar fiecare locuieste inca cu parintii. 1000 euro amenda, pe bucata, pentru ca erau impreuna in masina.

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 waterman, on 19 mai 2020 - 13:49, said:

Ca să scapi de Waze și cartele, caută OFFLINE MAPS..


Waze este cea mai buna aplicatie posibila pentru europa centrala si de vest ticsite de camere. Fara Waze te costa drumul pana in Belgia 200 de euro si amenzile de camere 500.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Un prieten a plecat acum 3 zile in Germania. Cu avionul. Aflu imediat cum

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 abac, on 19 mai 2020 - 14:36, said:


Waze este cea mai buna aplicatie posibila pentru europa centrala si de vest ticsite de camere. Fara Waze te costa drumul pana in Belgia 200 de euro si amenzile de camere 500.

Fac offtopic dar poți merge cu viteza legală și nu te costă nici o amendă.

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 Tsunnnami, on 19 mai 2020 - 13:53, said:

As suna la o agentie de turism din Belgia eventual sa-mi dea ei varianta cea mai SIGURA si rapida


Agentiile de turism nu raspund la telefoane in perioada asta, pentru ca:

1. Nu calatoreste nimeni cu agentii de turism acum. Cererea e zero.
2. Toti cei care suna sunt furnizori care vor sa li se plateasca facturile sau clienti care vor banii inapoi.
3. Angajatii sunt in somaj tehnic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate