Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Achizitionare Malwarebytes

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
As dori sa achizitionez Malwarebytes, scrie 39,99 dolari pe an, daca s-ar innoi automat, as vrea sa opresc asta, se poate ? Mi-e ca nu cumva sa nu pot si sa-mi ia anual desi eu nu as mai vrea.
Sunt logat cu user, de pe site principal ma duce la https://estore.malwarebytes.com/order cand sa platesc, sper ca m-a dus bine, nu pe cine stie ce alt site.
Ca l-as lua ca sa ma asigure ca nu minez bitcoins moca.
Si in plus, e bun ? E ceva de capul lui ? Il luase cineva spart si zicea ca de cand l-a instalat, ii tot apare cum ca are probleme desi crede ca inainte nu avea.

#2
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
Si cu varianta free cred ca poti prinde programele care mineaza bitcoin sau altele asemenea.
La free nu ai protectie in timp real, asa ca scanezi si tu cand ti se pare vreun proces in Task manager consuma prea mult CPU.

#3
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
Mai nasol decat cele care mineaza bitcoins moca, sunt cele care cripteaza continutul unitatilor de stocare.
Ai nevoie de un antivirus sau program dedicat capabil sa te protejeze de asa ceva.

#4
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am antivirus Bit Defender cumparat, ruleaza in timp real, acum nu stiu daca chiar ma fereste de criptare dar aia e, scrie remediere ramsomware, nu protectie.
Eu ma refer la minat mai mult. Auzisem ca atunci cand nu miscai mausul si nu lucrai la calc, urca load la procesor, iar cand miscai, scadea si ramanea scazut, pai cum, cand minai, ce treaba avea ca miscai mausul ! Ar fi trebuit sa mearga mai departe si minatul. La celalalt calculator pateam asa, deci daca nu-l atingeam, dupa cateva minute sau mai mult incepea cooler sa sune si procu era cam catre maxim, si o tot tinea asa, cum miscam mouse scadea la 0 cam, nu am inteles. Asa au descris si ei ca ar fi cu minatul asta.
Intrebam cum se anuleaza plata automata la an daca cumpar.

#5
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
in functie de banca unde ai cont, iti faci inca un card, virtual sau fizic, in care virezi doar suma cu care vrei sa faci plata.
apoi, il lasi gol, ori il inchizi din aplicatia bancii. valabil si pt plati pe site-uri mai ,,dubioase''.

#6
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004

View PostMinettoMatoi, on 19 mai 2020 - 00:13, said:

As dori sa achizitionez Malwarebytes, scrie 39,99 dolari pe an, daca s-ar innoi automat, as vrea sa opresc asta, se poate ? Mi-e ca nu cumva sa nu pot si sa-mi ia anual desi eu nu as mai vrea.

Sigur ca se poate. Cand descarci programul iti faci automat un cont pe site la ei si ai acolo "anulare plata recurenta" sau asa ceva. Daca platesti cu Paypal atunci anularea se face din contul de paypal. Cumperi programul apoi imediat dupa ce il instalezi te loghezi in contul de pe site si dai anulare subscriptie. Programul va functiona in continuare pe perioada pe care ai platit-o.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,812
  • Înscris: 30.08.2006
Iti faci cont pe 2Checkout si dupa numarul tranzactiei sau adresa de mail ai acces sa modifici abonamentul sau sa schimbi cardul de plata, eventual sa-l stergi. Rezolvi problema direct de la procesator daca nu merge din contul creeat la cumpararea softului.
https://secure.2co.com/myaccount/
Asa am rezolvat problema la Bitdefender.
Daca ceva nu merge atunci soliciti la banca reemitere card.

Edited by Leo2006, 19 May 2020 - 06:51.


#8
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Dai banii degeaba pe antivirusi.
Cea mai buna protectie e bunul simt.
Nu exista antivirus eficient 100%
Cu cit pui mai multi antivirusi simultan, cu atit merge mai greu calculatorul (in special daca nu e chiar foarte puternic).

Revenind fix la problema ta.
Cum zicea si colegul, Malwarebytes gratuit e perfect, dai scanare manual o data pe luna / saptamina.
Daca observi si alte simptome (blocari, restartari, mers foarte greoi, fisiere disparute, erori) incepi sa cauti solutii
Criptare - iti faci backup la fisierele cu adevarat importante, in cel putin 2 locuri diferite (online, offline).
Anulare plata automata - totul se face din cont din site / program respectiv

Edited by dionenina424, 19 May 2020 - 08:15.


#9
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Da, mersi de raspunsuri, nu de alta dar sunt satul de tampenii, nu vroiam ca si softul asta sa fie capcana, stiu ca e de pe site-le original dar nici eu nu mai stiam ce sa mai cred cu atatea capcane, altii ziceau ca la nu stiu ce softs s-au dus pe site original si cand au dat sa cumpere sau altceva de genul, i-a directionat in cu totul alta parte care nu avea nici o legatura cu site-le original si si-au luat-o. Probabil aveau vreun virus in calc. De aia intrebasem daca link-ul final care l-am dat mai sus adica ala unde as fi facut plata, e chiar de la ei.
Ca de multe ori auzeam ca-s domenii fake, de ex in cazul nostru daca e Malwarebytes.com, te poate baga la o adica pe e.malwarebytes.com si ar fi deja alt domeniu, iar cand platesti, platesti o alta bazaconie.

Inca ceva, mi-a dat cineva softul asta spart cam acum 1 an si ceva, nu l-am instalat, ca prietenul meu a zis "l-am bagat eu si parca de atunci tot cica apareau probleme de parca special apareau ca sa folosesti programul". Si m-a derutat.

Si in final tot nu am primit un raspuns ptr pagina de plata:
https://estore.malwa...s.com/order   este calea corecta a lor ? Adica m-a directionat bine ?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Nu are rost sa-l cumperi.
Malwarebytes actual nu prea mai e Anti-Malware - se vrea un fel de inlocuitor de antivirus. Ba din cand in candinteractioneaza cu update-urile din Windows 10 si da late belele.

Zici ca ai Bitdefender deja - e suficient - ai si modul Anti-Ransomware in el - trebuie doar sa-l configurezi - sa setezi folderele de protejat si programele care au drepturi de acces in ele. E acel Safe Files de deasupra Ransomware remediations.

Eu nu mai folosesc Malwarebytes decat ocazional daca e vreo problema cu Aware pe un sistem, ptr ca au cumparat Adware Cleaner si l-au inclus in el.
Il instalez, scanez si il dezinstalez.

Si... daca folosesti Windows 10 - Defenderul e tot activ - poti seta sa faca scanare in background din timp in timp.
Doar partea de protectie activa e oprita si inlocuita de Bitdefender.

Rog pe cei car tot ii dau cu Linux-ul sa se abtina. Topicul nu este despre asa ceva.

Edited by eiffel, 21 May 2020 - 20:27.


#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Da, mersi de informatie, linux nici vorba sa folosesc, am Win 10. Te refer la aia "Protectie fisiere". O sa pun acolo tot ce vreau sa protejez, nu stiu daca e protejat la un ransomware, adica si daca intra, nu mi le afecteaza ?! Ca am bifat protectie fisier on, cred ca la ransom se refera. Sper sa protejeze la o adica, am pus docs, filme, filmari, poze, kituri, muzica, sper ca pot avea incredere, da ?
O sa mai copiez eu si pe alt HDD, dar vreau si aici, ca nu am chef sa reinstall tot in caz de ceva.

Edited by MinettoMatoi, 21 May 2020 - 23:42.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
La mine e in engleza instalat dar da. Acea Protectie Fisiere.
Stabilesti folderele importante si ce programe le pot accesa si modifica. Orice alt program va fi blocat si vei primi notificare.

#13
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Bun, sper sa nu se intample. Daca protejeaza, e okey. Adica daca doamne fereste intra vreun din ala din vreun atasament sau de pe vreun site, sa vedem daca chiar protejeaza. Ar fi bine sa fac un test pe celalalt calc care e gol, sa bag antiviruslul (dar nu merge, ca e deja pe primul calc), si sa iau un ransom sa vedem, dar nu pot face proba daca nu merge pe celalalt Bit.

Edited by MinettoMatoi, 22 May 2020 - 15:26.


#14
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009
Am constatat (cu uimire) ca am un Malwarebytes tray activ. Incercat din Task manager sa-l inchid, functioneaza. Dar reapare constant, invariabil dupa un restart pc. Am decis sa sterg (uninstall) Malwarebytes si aparent este imposibil sa fac asta: sistemul imi spune: nu se poate dezinstala. Are cineva idee cum sa fac asta? Multumesc!

#15
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006

View PostGpoint, on 29 mai 2020 - 09:44, said:

Am constatat (cu uimire) ca am un Malwarebytes tray activ. Incercat din Task manager sa-l inchid, functioneaza. Dar reapare constant, invariabil dupa un restart pc. Am decis sa sterg (uninstall) Malwarebytes si aparent este imposibil sa fac asta: sistemul imi spune: nu se poate dezinstala. Are cineva idee cum sa fac asta? Multumesc!

Metoda asta ai incercat-o ?

#16
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009

View Postfansat, on 29 mai 2020 - 21:02, said:


Metoda asta ai incercat-o ?

Multumesc de sugestie, am reusit putin mai devreme sa dezinstalez. Oricum o sa retin pentru viitor si solutia ta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate