Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Email server NAS

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
adishor18

adishor18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.07.2005
Hello,


Am si eu o intrebare: pe un NAS Asustor vreau sa setez un server de mail.
Pentru asta as avea niste intrebari:
  • ISP-ul este RDS si am ip dinamic. Este vreo posibilitate ca sa setez ca domeniu unde sa vina mailurile de forma [email protected]. Am reusit cu [email protected], dar as prefera cu .go.ro.
  • Nu am reusit sa trimit mailuri. In meniul mail-serverului este o optiune de SMTP Relay, unde am pus ca server smtp.gmail.com, portul 587 si adresa mea de mail cu parola. Unde gresesc?


#2
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Pt. a putea primi mail-uri pe un anumit domeniu acel domeniu are nevoie de inregistrari de tip mx care directioneaza server-ul expeditor catre un server destinatie configurat sa primeasca email-uri pt. un anumit domeniu (altfel server-ele respective nu stiu cui sa dea mail-urile respective ) . NOIP.com iti ofera posibilitea de a adauga inregistrari mx subdomeniului tau in schimb RDS nu are aceasta optiune pt. subdomeniile .go.ro .
In ceea ce priveste trimisul mail-urilor din cate stiu RDS are relay-ul lor smtp.rdslink.rodesi in mod normal ar trebui sa functioneze si conexiune securizata catre gmail (dar cred ca e nevoie sa activezi ori accesul POP3 ori IMAP din setarile contului propriu pentru a putea accesa server-ul SMTP)


smtp.gmail.com
Requires SSL: Yes
Requires TLS: Yes (if available)
Requires Authentication: Yes
Port for SSL: 465
Port for TLS/STARTTLS: 587

la un testin consola/shell telnet smtp.gmail.com 587 ar trebui sa ti se deschida conexiunea

Edited by me_iauras, 18 May 2020 - 19:16.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
La Google merge smtp extern, dar trebuie sa activezi legacy apps

#4
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013
La Google trebuie sa folosești SSL și sa îți creezi parola de aplicație. Sa folosești apoi adresa de Gmail și parola pe care ai creat-o, nu parola de Gmail obișnuită.

#5
adishor18

adishor18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.07.2005
Am incercat asa (cu parola de aplicatie). Dar primesc urmatorul mesaj: host smtp.gmail.com said: 530 5.7.0 Must issue a STARTTLS command first.

#6
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Trebuie activat optiunea/suportul pt. conexiuni securizate daca soft-ul pe care il folosesti suporta aceasta functie ; daca nu cauta alta solutie soft .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate