Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Am dus laptopul in service si surpriza dupa surpriza

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012

 eiffel, on 13 mai 2020 - 10:47, said:

In mod Legacy cu MBR bootarea la orice PC dureaza intre 20-30 secunde chiar si pe SSD.
In mod UEFI cu GPT bootarea dureaza intre 6-12 secunde - in functie de tipul SSD-ului.

Deci din cate vad tu nu ai nicio problema la bootare.
Doar pentru scop informativ, tot procesul de bootare pana la desktop dureaza ~1 min. La sec. 18 se aprinde lumina la tastatura si ecranul.

Edited by loler256, 13 May 2020 - 11:22.


#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mergi la ANPC. Si-au batut joc de laptop. Imi vine greu sa cred ca au schimbat procesorul. N-am auzit sa cada vreun procesor pana acum

#75
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

 loler256, on 13 mai 2020 - 10:55, said:

Au trecut 2 zile. O sa merg azi.

 serban57, on 13 mai 2020 - 10:58, said:

Și 2 zile e mult. Trebuia să îi reclami imediat ce l-ai luat a doua oară de la ei și făcea figuri. Că a treia oară să vezi ce grijuliu umblau în el cu ANPCu "la tâmplă".
EXACT ;)

#76
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
my 2cents. daca aia au inlocuit 4710HQ cu 4720HQ atunci chiar merita niste aplauze. intre ele e doar o diferenta de 100MHz la clock, deci ai castigat 0.1% la performanta. alta e problema. au dat cu mucii in fasole la BIOS. nu trebuia sa revi prima oara, o lasai balta si nu aveam pomelnicul asta de thread. aici e o procedura de dezasamblare la G751. probabil nu au gasit o versiune de bios de la acelasi laptop si ai probleme conexe, sau au facut ei alte prostii.

#77
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

 loler256, on 13 mai 2020 - 11:08, said:

Doar pentru scop informativ, tot procesul de bootare pana la desktop dureaza ~1 min. La sec. 18 se aprinde lumina la tastatura si ecranul.

Irelevant.
Ca de altfel cam 90% din topicul asta.

Edited by dionenina424, 13 May 2020 - 11:36.


#78
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012
Am fost din nou la service cu el, au remediat ventilatorul iar pentru problema cu placa video au spus ca nu este din cauza cum a lipit procesorul. Nu au vrut sa discute despre asta. Ma bucur doar ca acum este silențios ca înainte și ca merge, bootează. In rest, ce sa le mai ceri...

Edited by loler256, 13 May 2020 - 16:46.


#79
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Laptopurile nu prea se mai repara. Asa cum nu mai repari cdromul sau placa de baza. Sau s-a deformat bila de la maus si vrei s-o readuci la forma sferica. A mers 5 ani, a iesit din garantie si s-a stricat, e normal. Ca nu e dell sau ibm din 1998 sa tina vesnic. Oricum e foarte vechi, deja e si slab ca are 5 ani, e ca si cum ai avea un calculator din 1997 cu pentium 2 si vrei in 2003 sa joci ultimele jocuri fara sa faci upgrade.
Faptul ca inca merge dupa ce ca e si foarte vechi si a fost si decedat e ceva malefic. Mai bine foloseste-l doar la office si multinedia fara stres ca e posibil sa cedeze oricand.
Laptopurile sunt mai degraba ptr deplasari.
Eu nici nu-l mai duceam la reparat, sau duceam ptr diagnostic de curiozitate.

Edited by cipri2bau, 14 May 2020 - 02:12.


#80
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
@cipri2bau, eu zic sa te intorci in Poiana, lasa discutiile tehnice pentru alte persoane.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate