Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Aparat foto Fuji FinePix4200

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009
salut prieteni , azi am luat un aparat foto
Aparat foto Fuji FinePix4200  ,

pentru fetita mea ce vrea sa incerce arta foto , am zis ca pentru inceput este ok , aparatul este in stare f. buna , folosit putin , si la 200 lei cumparat , are insa doar baterii , as vrea sa iau niste acumulatori mai bunicei  si am gasit asa ceva , https://www.emag.ro/.../D23HMMMBM/  , ar fi ok ??alt ceva la 140 lei max .....si daca are cineva sau poate sa-mi spuna de unde sa iau un manual in limba romana , daca tot vrea fata sa invete o incurajez , decat sa stea pe net toata ziua mai bine sa iese in natura sa faca fotografii ...Multumesc

#2
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Nu se potrivesc bateriile
Aparatul merge cu baterii AA - 50 mm lungime, 14 diametru (aproximativ)
Cele gasite de tine sint acumulatori 18650, diametru 18mm, lungime 65mm

emag emag (NU alta firme) vinde doar astea 2:
https://www.emag.ro/...628/vendor/emag
Recomand pe cel mai ieftin - macar e ieftin.
Dezavantaje:
- incarcatorul are doar 2 locuri, pentru baterii AA ("mari"). Poate nici nu ai nevoie sa incarci 4 odata sau din cele AAA ("mici")
- bateriile au 2100 mah, tin mai putin decit cele de 2600. Dar poate tin si astea suficient de mult.
Repet, sint ieftine.

#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
De ce? Telefoanele mobile mid-range mi se par mai performante decât orice săpunieră de-asta... Nu voi înțelege vreodată de ce mai există genul ăsta de aparate...

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Cumpara acumulatori Eneloop AA size.
Sa fii dumneata sanatos cind aia e sapuniera, daca toate telefoanele ar face foto ca FinePix 4200 ar fi ceva!

Edited by Ion_Bumbu, 11 May 2020 - 15:41.


#5
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostSmurfK, on 11 mai 2020 - 15:37, said:

Nu voi înțelege vreodată
ghinion Posted Image

PS - Optical zoom  -  24×

#6
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020

View PostSmurfK, on 11 mai 2020 - 15:37, said:

De ce? Telefoanele mobile mid-range mi se par mai performante decât orice săpunieră de-asta... Nu voi ĂŽnțelege vreodată de ce mai există genul ăsta de aparate...
Nici nu e nevoie. E destul sa inteleaga un fotograf (fie el si amator). Dupa dumitale si filmele ar trebui filmate pe telefon.....

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostSmurfK, on 11 mai 2020 - 15:37, said:

De ce? Telefoanele mobile mid-range mi se par mai performante decât orice săpunieră de-asta... Nu voi înțelege vreodată de ce mai există genul ăsta de aparate...
Pe langa zoom optic, nu stiu cate mobile au diafragma fizica (nu simulata)...daca stii ce-i aia, vizor (optic sau EVF) si alte chestii. Posted Image

@cosmin72,  felicitari pentru achizitie si pentru pasiunea copilului!  Acumulatori ia neaparat uni de calitate, nu de Lidl sau altii asemenea! si sa fie RTU (Ready To Use) sau li se mai spune si LSD (Low Self Discharge), de minim 2000mAh. Format AA (R6) 4 buc...si un incarcator bun (nu din targ).
Camera asta Fuji are senzor CCD, din generatia veche dar care scoate imagini mai bune decat modernele CMOS. Necazul e ca sunt mai lenesi si nu pot filma la rezolutie mare, de asta camera ta are filmare doar HD (1280x720) nu FullHD sau 4k cum au astea moderne...Oricum, pentru invatat e o superscula. S-o folositi cu placere! :)

Edited by danpet, 11 May 2020 - 17:04.


#8
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Din experienta mea cu ceva similar (Fuji s6500) as spune ca nu e nevoie neaparat de acumulatori foarte buni ; doar daca ap. e folosit in excursii lungi , ca sa nu necesite incarcari dese . Consumul cred ca e mic si orice acumulator mediu tine onorabil ; chiar si niste noname-uri Vipow luate ca adaos de comanda la Miva..., au tinut o ora (ca m-am plictisit sa mai pierd vremea cu ei)
Am gasit ceva ok pt bugetul tau : incarcator + 4 acum. panasonic la 112 lei.
https://www.emag.ro/...e/pd/DJHFH2BBM/


#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da, pare bun incarcatorul de la Sony, si acumulatorii (sunt RTU)...Un fotograf care se respecta are inca in set de acumulatori la el, incarcati, pentru cazul cand il lasa cei din aparat., dar, la nevoie, poti sa ai (cumperi repede) un set de baterii alcaline pana incarci acumulatorii. Avantajul camerelor cu AA (poate singurul).
Am avut si eu un Fuji S9200, cumparat nou (800 Lei) in 2015. L-am luat cu o zi inainte de a pleca in concediu la mare...Din pacate, la intoarcere am constata ca nu ma satisface si l-am returnat (dupa 14 zile de cand il cumparasem). Am primit banii fara nicio problema. Nu mi-a placut la el ca imaginea nu era clara pe tot cadrul, in partea dreapta era putin defocalizata, iar pe video, desi filma superb FHD (zoom optic de 50x), se auzea bazaitul motorasului de la zoom in difuzoare. Am luat apoi un Nikon P610 si dupa un an un Panasonic FZ300, ambele excelente, dar cu acumulatori dedicati (speciali, Li-Ion)...am cate unul de rezerva la fiecare Posted Image

Edited by danpet, 11 May 2020 - 20:40.


#10
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009

View PostSmurfK, on 11 mai 2020 - 15:37, said:

De ce? Telefoanele mobile mid-range mi se par mai performante decât orice săpunieră de-asta... Nu voi înțelege vreodată de ce mai există genul ăsta de aparate...

l-am cumparat pentru ca a fost placerea fetitei , pentru mine nu as lua , dar ea vrea sa petreaca mai mult timp in natura si parerea mea este ca gresesti ...sunt bune si tel. ...dar chiar daca e generatie mai veche niciodata tu cu tel. tau mult laudat nu o sa faci ce face si un asemenea aparat .....doar zumul folosit undeva la munte , drumetii  si e superior..dar fiecare are placerea lui...am considerat ca e bine sa incurajez iesirea in natura a copilului , stimulent de 200 lei si nu un tel de 800-1400 lei...oricum multumesc de parere.

View Postdanpet, on 11 mai 2020 - 16:55, said:

Pe langa zoom optic, nu stiu cate mobile au diafragma fizica (nu simulata)...daca stii ce-i aia, vizor (optic sau EVF) si alte chestii. Posted Image

@cosmin72,  felicitari pentru achizitie si pentru pasiunea copilului!  Acumulatori ia neaparat uni de calitate, nu de Lidl sau altii asemenea! si sa fie RTU (Ready To Use) sau li se mai spune si LSD (Low Self Discharge), de minim 2000mAh. Format AA (R6) 4 buc...si un incarcator bun (nu din targ).
Camera asta Fuji are senzor CCD, din generatia veche dar care scoate imagini mai bune decat modernele CMOS. Necazul e ca sunt mai lenesi si nu pot filma la rezolutie mare, de asta camera ta are filmare doar HD (1280x720) nu FullHD sau 4k cum au astea moderne...Oricum, pentru invatat e o superscula. S-o folositi cu placere! Posted Image

Multumesc , daca nu cer prea mult si stii de unde sa ma orientez , model...poti trimite o adresa ..sunt nou si nu ma prea pricep ce sa iau..., multumesc inca odata.

#11
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009
https://www.emag.ro/...3/pd/D7P0LBBBM/

https://www.emag.ro/...rch-Action=view
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

pe care sa iau din experienta voastra??

#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Dintre cele de mai sus, Eneloop, fara discutie.
Dar iti recomand cu maxima caldura acumulatorii Ladda din Ikea, tot tip Eneloop, insa la pret imbatabil.

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
+1 pentru Ladda din Ikea. Am și Sanyo și Panasonic și Fujitsu din seria Eneloop. Cel mai bun raport preț/calitate îl au Ladda, urmați de Fujitsu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate