Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Furnizor China

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
madalinmad

madalinmad

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.08.2019
Salut, am decis sa mai cer cateva pareri in ceea ce priveste marfa care vine din china, detin un magazin alimentar si doresc sa mai adaug cateva produse adidasi/haine pe care sa le vand ulterior, am gasit ceva la preturi rezonabile, dar marfa trebuie achitata in avans.
1.Care sunt sansele sa nu primesc marfa?
2.Daca nu primesc marfa care este procedura pentru recuperarea banilor?
3.Taxele de transport sunt platite de catre mine, asta mai implica si alte costuri (vamale) pentru preluarea coletului?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
Cauti aici importatori mari si nu ma ai batai de cap.unii aduc cu vaporul iar tu vrei cu straita.cauta bine pe net si gasesti

Ca idee eu si dupa 25 de ani de activitate caut firme cu care pot colabora

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 EMPP, on 11 mai 2020 - 05:36, said:

Cauti aici importatori mari.
Te referi la Aliexpress.com, amazon.com, emag.ro sau la alții. Care-s ăia?

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 madalinmad, on 11 mai 2020 - 00:38, said:

Salut, am decis sa mai cer cateva pareri in ceea ce priveste marfa care vine din china, detin un magazin alimentar si doresc sa mai adaug cateva produse adidasi/haine pe care sa le vand ulterior, am gasit ceva la preturi rezonabile, dar marfa trebuie achitata in avans.
1.Care sunt sansele sa nu primesc marfa?
2.Daca nu primesc marfa care este procedura pentru recuperarea banilor?
3.Taxele de transport sunt platite de catre mine, asta mai implica si alte costuri (vamale) pentru preluarea coletului?
1. Sansele sunt atat de mari, sau mici pe cat de vechi e seller-ul de pe aliexpress, si cat de multe recenzii pozitive sau negative are. Daca eviti seller-i cu vechime sub 5-6 luni, sau cu un procent mare de recenzii negative, esti ok
2. Dupa ce trece durata estimata de livrare (iti arata la fiecare comanda) + inca 7-10 zile, ai posibilitatea sa deschizi disputa, si sa spui ca nu ai primit marfa. Cam toti vanzatorii de pe aliexpress sunt dispusi sa-ti trimita comanda din nou, cel putin pentru comenzi relativ mici, decat sa se aleaga cu recenzie negativa.
3. Da, in functie de pretul coletului.
- pentru colete mai mici de 10 Euro nu platesti nimic
- pentru colete intre 10-150 Euro platesti doar TVA (ori 19%, ori mai putin in functie de ce anume primesti)
- pentru colete peste 150 de Euro platesti TVA+taxe vamale de pana la 5% din valoare
Nu te baza pe faptul ca vanzatorul iti poate trece o valoare de 10 Euro la produse de 100-150 de Euro, vamesii nu sunt usor de pacalit. Cei care cred ca i-au pacalit, au dat doar peste vamesi plictisiti, care nu mai aveau chef de deschis coletul, dispute cu cel care-l primea, etc.
Tot ce am spus mai sus e valabil pentru colete primite pe persoana fizica. Daca vamesul banuieste ca urmeaza sa vinzi mai departe produsele, conditiile se pot schimba (colegii sunt mai in masura sa ofere explicatii suplimentare).

Edited by Hider141, 11 May 2020 - 07:15.


#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Initiatorul vrea sa cumpere engros, pt revanzare, deci nu prea pusca cu aliexpress, poate alibaba. Importul trbuie facut pe firma, acei "adidasi" se vor confisca la vama daca sunt contrafacuti, marfa trebuie sa fie conforma cu normele europene, apoi mai platesti vama +tva. Nu cred ca-i poti concura pe chinezii din Dragonul Rosu, care au neamuri in China, cumpara de acolo mult mai ieftin decat poti cumpara tu online.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 madalinmad, on 11 mai 2020 - 00:38, said:

Salut, am decis sa mai cer cateva pareri in ceea ce priveste marfa care vine din china, detin un magazin alimentar si doresc sa mai adaug cateva produse adidasi/haine pe care sa le vand ulterior, am gasit ceva la preturi rezonabile, dar marfa trebuie achitata in avans.
1.Care sunt sansele sa nu primesc marfa?
2.Daca nu primesc marfa care este procedura pentru recuperarea banilor?
3.Taxele de transport sunt platite de catre mine, asta mai implica si alte costuri (vamale) pentru preluarea coletului?

Cel mai important este volumul tau de cumparare. Chinezoii s-au smecherit de mult timp si nu mai sunt in cautare de clienti cum erau acum 10-20 de ani si ofereau niste preturi de nimic. Acum multe articole din China le cumperi cu preturi minimal mai mici decat in vest, asta datorita faptului ca doar engross-ul se mai merita, doar acolo reusesti sa faci un profit.

Site-uri importante pentru asa ceva sunt ca si exemplu cei de la Alibaba. Orienteaza-te mereu dupa rating-ul vanzatorului si de cat timp este activ pe site. Banii nu ai cum sa ii pierzi, plata se face in avans dar banii sunt blocati de Alibaba pana iti vine tie marfa. In cazul in care marfa nu ajunge, deschizi un dispute si iti ceri banii inapoi. In experienta mea de mai bine de 15 ani cu chinezii nu am avut foarte multe probleme cu ei, asta pentru ca nu este interesul lor sa iti dea teapa. Cea mai mare teapa este atunci cand iti ajung produsele si iti dai seama de calitatea mult inferioara decat ti-ai imaginat-o.

Daca produsele sunt ok pentru marketul european (nu sunt facaturi) o sa treaca de vama fara probleme. TVA-ul si costurile vamale sunt platite de tine.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Exista enorm de multe posibilitati de tepe chiar si pe alibaba.
Poti plati ceva si sa primesti altceva. La chinezi daca nu stii pe cineva acolo care sa verifice ptr tine seriozitatea firmei si eventual si marfa si calitatea ei, risti enorm.

Practic iti asumi niste riscuri - daca esti dispus sa o faci. In timp vei gasi producatori seriosi si prin ei poti gasi altii - atata vreme cat nu se concureaza intre ei iti pot da ponturi si pot verifica ei firmele respective ptr tine. Dar dureaza destul de mult pana iti faci "prieteni" la modul serios acolo. Ca prietenosi vor fi toti ca sa-ti aia banii.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Pai da asta am spus si eu, in general calitatea este complet diferita fata de asteptari si pe langa asta uneori livreaza altceva. Dar in cazul asta ai dreptul la disputa si iti ceri banii inapoi, asta este avantajul cand comanzi prin platforma lor.

Tot pe Alibaba gasesti o gramada de agenti de vanzari din China care te ajuta foarte mult daca ai volum de cumparare. Iti organizeaza ei absolut orice si au o gramada de contacte care te ajuta sa scoti cel mai bun pret, te ajuta sa gasesti cea mai buna modalitate de livrare si asa mai departe.

#9
madalinmad

madalinmad

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.08.2019
Daca nu as da comanda pe platforma, ci printr-un mesaj adresat direct vanzatorului in privat (luand numarul de telefon al vanzatorului de pe platforma si stabilind cu acesta detaliile comenzii) care ar fi modalitatea de recuperare a banilor?

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca pui asemenea intrebari, mai bine te lasi de afaceri si te apuci de agricultura. Cum dracu sa trimiti aiurea bani unui necunoscut, si sa mai si speri ca vei putea recupera banii in caz de teapa?

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

care ar fi modalitatea de recuperare a banilor?   

:priest:

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postmadalinmad, on 11 mai 2020 - 21:48, said:

Daca nu as da comanda pe platforma, ci printr-un mesaj adresat direct vanzatorului in privat (luand numarul de telefon al vanzatorului de pe platforma si stabilind cu acesta detaliile comenzii) care ar fi modalitatea de recuperare a banilor?

Nu exista, chinezii in general nu tranzactioneaza banii prin Paypal care ar fi fost o siguranta pentru tine. Astfel de afaceri cu ei faci doar cand castigi incredere, in timp poti face acest lucru. Primele comenzi nu le-as face direct prin ei.

Din cate observ duci lipsa de experienta pe acest plan si ar fi bine sa te documentezi mai bine inainte de a face prima comanda.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate