Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

In ce moneda va tineti economiile?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostAugustus1978, on 09 mai 2020 - 17:27, said:

75.78 % euro
5.79 % dolar american
11.57 % aur (numai bulion si lingoruri de marca - nimic aniversar sau istoric)
5.52 % argint (numai bulion si lingoruri de marca - nimic aniversar sau istoric)
1.05 % BTC (doar bitcoin nimic altceva)
Asta este peste 99%. Ce ramane este in lei romanesti. Momentan favorizez dolarul american din anumite motive.

Iti lipseste francul elvețian. Prea mult euro. Mai taie dân el dă-l dreeeaaaaa....

View PostCatean, on 09 mai 2020 - 18:30, said:

Am cumparat Litecoin in 2018 primavara si am vandut (renuntat) pe sfarsit de 2019 deoarece imi afecta sanatatea. Intre timp am incercat sa fac cost average si alte solutii de a duce pretul mediu in jos, dar intotdeauna am pierdut. Nu oi fi eu bun la asta, sau sunt doar ghinionist, dar nu pot recomanda nimanui crypto. Este un fel de cazinou unde castiga doar casa, chiar daca primele maini te lasa pe tine sa castigi ca sa iti dea incredere sa bagi mai mult.

Deci pana la urma e greseala ta. Ai pus ce nu iti permiteai sa pierzi. Ai incalcat reguli. Tradingul e pentru oameni ce se stapanesc. Nu e gambling.
Este cazinou pentru ca l-ai facut tu sa fie. Nu e cazinou pt oamenii care au buget si se tin de el. Gen 10% din venituri in investitii (sa zicem). Iar din acei bani probabil nici jumatate doar in crypto.

View PostRedDev, on 09 mai 2020 - 18:52, said:

Ciudat. Pana acum doar am castigat din orice. Oricum pentru mine 7% pe an e aur pur. Daca fac asta intr-o sesiune (cumpar azi, vand peste 2 zile), am incheiat pe tot anul.

In actiuni am facut 10% doar pe 24 Martie. Si 8% pe urmatoarele 30 zile.
Incheiatul depinde de investitie. 7% nu e tot una din 1000 euro, 10k sau 100k. Depinde. Eu nu am renuntat nici dupa prima zi nici dupa prima luna pentru ca nu pun multi bani, pun doar ce pot pierde. Adevarul e ca acum am cam tras spre aur, vreo 50%.

Edited by AdiTwism, 09 May 2020 - 21:37.


#56
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Post-Diana-, on 09 mai 2020 - 15:08, said:

Unde ai la 4.5%?

cel mai probabil ii vorba de titluri de stat Tezaur

ON: Eur si approx 80000Ron in titluri de stat.

Usd nu recomand nimanui datorita QE-ului enorm ce se realizeaza momentan va produce mai devreme sau mai tarziu ditamai inflatia

Edited by Bucifon, 09 May 2020 - 23:28.


#57
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 29.10.2007

View Post-Diana-, on 09 mai 2020 - 15:08, said:


Unde ai la 4.5%?

Ontopic: lei si euro, jumate-jumate.

https://www.conso.ro...ara/depozite/da

cec au 4.6 acum, tbi 4.4

#58
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View PostAdiTwism, on 09 mai 2020 - 21:28, said:

Iti lipseste francul elvețian. Prea mult euro. Mai taie dân el dă-l dreeeaaaaa....
M-am gandit si il iau in serios. Dar nu mai mult de 5%. Pana in 2015 l-am ignorat ca era la peg (legat) cu euro. Cursul era fix. Faza este ca nu multe banci au in oferta cont in franci elvetieni.

#59
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Cine vorbea de BTC?

Attached Files



#60
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Ceva neobisnuit in cripto... sa vezi un dump (si apoi un pump)
Chiar ma mir ca nu s-a dus mai jos de 8K... se va intampla oricum asta dar dupa: https://www.bitcoinblockhalf.com/

View Postcristirg, on 09 mai 2020 - 17:38, said:

in euro,lei dar si bitcoini, bitcoinul va creste mai ales acum dupa halving, in  iulie poate sa ajunga si 17000 $ iar in 2023-2024 chiar 29000$  sau 35000 $

Idem dar si Ethereum (alaturi de BTC)... acum doar se joaca si se alimenteaza aia care fac jocul in crypto (urmeaza inca un pump pana la halving) insa dupa halving va fi o perioada foarte ok si cred ca vom vedea o crestere constanta a cursului (fara pump&dump dus la extrem). Posibil sa fie corectia la 7K (saptamana viitoare) si apoi tot anul va fi pe crestere!

Edited by rz, 10 May 2020 - 12:18.


#61
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,345
  • Înscris: 05.09.2006

View PostBucifon, on 09 mai 2020 - 23:20, said:

cel mai probabil ii vorba de titluri de stat Tezaur

ON: Eur si approx 80000Ron in titluri de stat.

Usd nu recomand nimanui datorita QE-ului enorm ce se realizeaza momentan va produce mai devreme sau mai tarziu ditamai inflatia
Sigur, titlurile de stat sunt cele mai rentabile si prin prisma faptului ca dobanda e neta, nu se impoziteaza. In plus, de exemplu la titlurile pe 5 ani, la final se poate contabiliza o dobanda >5% pe an (prin capitalizarea dobanzilor anuale).

Edited by l_dan, 10 May 2020 - 12:31.


#62
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
in aceasi in care imi intra salarul, adica in lei

#63
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 29.10.2007

View Postl_dan, on 10 mai 2020 - 12:22, said:

Sigur, titlurile de stat sunt cele mai rentabile si prin prisma faptului ca dobanda e neta, nu se impoziteaza. In plus, de exemplu la titlurile pe 5 ani, la final se poate contabiliza o dobanda >5% pe an (prin capitalizarea dobanzilor anuale).

Mai am 30 de luni pana expira depozitul cu 4.5%, data viitoare.

#64
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,345
  • Înscris: 05.09.2006

View PostjuGGaKNot, on 10 mai 2020 - 12:39, said:


Mai am 30 de luni pana expira depozitul cu 4.5%, data viitoare.
Deci e un depozit pe 3 ani, iar 4,5% e dobanda bruta (din care se scade impozitul de 10%).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate