Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

SETARI SUNET EGALIZATOR MASINA

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012
Salutare!
Aduc și eu aici în discuție un subiect legat de sunetul mașinii mele. Nu am găsit pe forum concret un răspuns. Dețin un car player Android luat din China, deține sistemul DSP. As dori sa i setez sunetul custom pentru sunetul ideal, gen full bass and treble.
Este egalizator in 10 bande ( sper ca ma exprim corect tehnic, deoarece nu ma pricep).
Las aici exact ce opțiuni am, Dacă este cineva priceput îl rog sa ma ajute spunându- mi ce valori sa setez în dreptul fiecărei bande.
60hz 80hz 100hz 120hz 160hz 200hz 0.5k 1k 1.5k 2k
Mulțumesc anticipat celor care se oferă sa ma ajute, Sper ca am postat unde trebuie subiectul!

Edited by Madalin_2k, 08 May 2020 - 17:55.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Depinde cum îți place ȚIE.
Și de difuzoare.
Sunet ideal? :)

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017
Am o veste pentru tine
Toti oamenii sunt diferiti
Asta inseamna ca si urechile noastre sunt diferite
Asta inseamna ca urechile mele percep sunetul "ideal" cam asa -  48hz 69hz 88hz 99hz 155hz 187hz
Dar - un mare dar - urechile tale vor fi "zgariate" pentru ca ... ai alte urechi

Pune mai omule setarile alea care se potrivesc cu urechile tale si cu asta basta

P.S. - daca esti manelist, nu conteaza ce setari pui. Se va auzi la fel de kkt

#4
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Nu cumva te-ar interesa si niste setari pentru culori si luminozitate televizor ??? ;)
Vezi ce zic colegii mai sus, nu mai scriu si eu aceiasi brinza din nou.

#5
unNEO

unNEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.06.2010
"gen full bass and treble."  Asta imi aminteste de un...cantaret celebru care nu a venit cu sistemul lui si pe care l-am intrebat la probele de voce, inaintea unui eveniment:
"Ce sa iti mai dau ?
-Niste basi, niste medii si niste inalte"

madalin_2k: daca spui ca are egalizator in 10 "bande" imagineaza-ti litera V - asa trebuie sa il setezi ca sa ai full bass si treble. Dar e foarte prost sa il pui asa - vocile cum le mai asculti ?
Daca ai valori si nu il poti seta vizual, sa zicem ca ai valori de la 0 la +10. O sa fie ceva cam asa:
60Hz = +10;  80Hz = +8;  100Hz = +6; 120Hz = +4;  160Hz= =+2;  200Hz = +2; 0,5Hz = +4; 1k = 6;  1,5k = 8, 2k = 10.   Daca ti-ai format o idee cat de cat, incearca si tu.

#6
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Depinde de ce gen de muzica asculti si de boxele tale. La un Hip Hop sau Rap, acele melodii au deja mult bass. Daca le dai boost la bass omori boxele sau iti spargi geamurile sau danseaza masina :)) daca ai boxe puternice cu amplificator.

Incearca niste preset-uri, vezi care iti plac si le editezi, jonglezi de acolo

#7
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
La boxele auto, chiar si alea mai premium nu ai ce cauta sub 60-80Hz fara sub, deci ridici semnalele de peste 60 la cateva unitati peste 0, mediile le aduci la 0 sau sub iar inaltele le urci exact cat trebuie fara sa ai sibilante. Oricum trebuie sa stai sa "mesteresti" la setari ca sunetul perceput depinde de mediu, de viteza cu care rulezi si momentul zilei, urechea oboseste si devine mai putin sensibila la anumite game. Iar daca locul tau de munca implica zgomot cu atat mai mult. Eu dupa program sunt chiaun de urechi si nici un Mark Levinson de Lexus nu-l mai disting in unele zile.

Eu am sensibilitate mare la inalte, la ultima audiometrie am urcat pana la 26Khz conform laboratorului dar la joase sunt undeva la 100Hz si atunci mereu caut un sistem cu bass mult si rotund si fix asta am problema la masina dupa ce am schimbat difuzoarele, tot nu am destul si trebuie sa pun un sub. Am boxe si amplificator JBL care scot undeva la 70W pe canal si tot am lipsa de joase, urmand sa adaug un woofer.

Unul din multe tutoriale pentru sunet in masina.

Edited by connectorxp, 08 May 2020 - 20:09.


#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,681
  • Înscris: 24.10.2015

View PostunNEO, on 08 mai 2020 - 18:51, said:

"gen full bass and treble."  Asta imi aminteste de un...cantaret celebru care nu a venit cu sistemul lui si pe care l-am intrebat la probele de voce, inaintea unui eveniment:
"Ce sa iti mai dau ?
-Niste basi, niste medii si niste inalte"

madalin_2k: daca spui ca are egalizator in 10 "bande" imagineaza-ti litera V - asa trebuie sa il setezi ca sa ai full bass si treble. Dar e foarte prost sa il pui asa - vocile cum le mai asculti ?
Daca ai valori si nu il poti seta vizual, sa zicem ca ai valori de la 0 la +10. O sa fie ceva cam asa:
60Hz = +10;  80Hz = +8;  100Hz = +6; 120Hz = +4;  160Hz= =+2;  200Hz = +2; 0,5Hz = +4; 1k = 6;  1,5k = 8, 2k = 10.   Daca ti-ai format o idee cat de cat, incearca si tu.

serios? Hai ca l-ai invatat. De ce sa dea +6 la 1k ? 1k e inalte la tine? E cea mai proasta setare posibila asta, eq-ul nu-i facut ca sa dai plus la toate, mai ales plus 10 la 60 si 2k.

Eq-ul lui, din ce a spus el, nu are corectii pentru inalte ci doar medii si bas. Frecventele inalte sunt de la 2k in sus si el nu are benzi de reglare pentru ele.

#9
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pe cat pariu ca are si restul de frecvente si i-a fost lene sa le mai scrie?

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
@connectirxp
Până la 26kHz sau 16 kHz?
26 e foarte foarte mult pt un om.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qNf9nzvnd1k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,681
  • Înscris: 24.10.2015

 Notsure, on 09 mai 2020 - 06:53, said:

Pe cat pariu ca are si restul de frecvente si i-a fost lene sa le mai scrie?

asta doar el o stie dar ai vazut ca cineva forma V-ul crezand ca mediile sunt inalte :)

#12
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012

 Notsure, on 09 mai 2020 - 06:53, said:

Pe cat pariu ca are si restul de frecvente si i-a fost lene sa le mai scrie?
NU am, am doar ce am scris atât.

M ați lămurit, o sa trebuiască sa ma joc eu cu setările, credeam ca e cineva care știe ce setări merg exact, ce valori sa pun la Egalizator ( exemplu 60Hz + 3 etc.) Mașina ca idee dacă contează este un Golf V 2008 pachet GTI, boxele sunt cele stoc.

Edited by Madalin_2k, 09 May 2020 - 15:32.


#13
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Da, sint setari standard, cum s-a spus mai sus.
Eu, de exemplu, la egalizatorul de la utilitarul sunet PC Realtek am 3: rock, pop, special
Nu-mi place nici unul.

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 dorin_2k, on 09 mai 2020 - 08:30, said:

@connectirxp
Până la 26kHz sau 16 kHz?

http://www.cochlea.o...-auditory-range

In mod sigur 16KHz. Daca era 26 KHz, colegul ar fi fost mentionat in Guinness Book si dat pe Discovery.

Edited by edigee, 09 May 2020 - 15:41.


#15
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,997
  • Înscris: 06.04.2007
Faci reglaju cam asa pt full bass si inalte
La 80Hz si 1,5K mai poti urca cateva liniute ca in desen, sa nu fie chiar o curba uniforma.
Pe "mijloc" (la medii) nu taia chiar de tot, lasa-le 1-2 linii .

Attached Files



#16
unNEO

unNEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.06.2010
vinciun  - omul asa a dorit, asa i-am spus. Nu trebuie sa fii sarcastic. A spus "full bass and treble"...din ce i-am explicat eu poate lua un start, apoi sa incerce cum doreste, pas cu pas.

In fine, ma retrag.

Edited by unNEO, 21 May 2020 - 18:59.


#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004

 dorin_2k, on 09 mai 2020 - 08:30, said:

@connectirxp
Până la 26kHz sau 16 kHz?
26 e foarte foarte mult pt un om.

26, nici mie nu mi-a venit sa cred, dar asa am sunetul de mic, probabil pe masura ce trec de 35 va scadea, dar pe moment sta in zona asta. Asta a venit de la masuratoare.
Are o oarece atenuare, dar sensibiltiatea este la modul ca eu am o problema langa unele regulatoare de tensiune si/sau invertoare din cauza zgomotului pe care il scot.

Edited by connectorxp, 21 May 2020 - 20:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate