Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 

Recomandare sistem supraveghere video exterior - 1200 lei buget

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Datele problemei sunt urmatoarele:

Am:
1. Una casa intr-o zona rurala ( casa bunicilor) la 10 km de locuinta.
2. Internet + router ( telekom)
3. Buget 1200 lei

Doresc sa achizitionez un sistem de supravegere (kit complet) cu maxim 4 camere de exterior,  fara sa fiu nevoit sa platesc un abonament lunar
Principalul scop e sa vad - de pe mobil - ce fac cainii (am 4 dulai si sar/rup/gauresc//ocolesc gardul de 2 metrii) si sa vad daca totul e ok.
Nu tin sa fie foarte performant, dar as dori sa fie fiabil.( si daca se poate usor de instalat/setat)
Nu e necesar sa fie camerele wi-fi pentru ca le pot trage usor alimentare.

Am citit un pic pe aici pe forum, dar mi-am prins urechile ..FTP, PEO, NVR, HVR, conexiune nush de care ... nu am nici o idee ce am nevoie si de ce.

Asa la ghici (pentru ca efectiv nu stiu ce sa aleg), m-am uitat la un Kit complet supraveghere 5 MP Hikvision Turbo HD cu 4 camere Bullet care pare ok ...
E suficient asa ceva ? Sau am si variante mai ieftine.

Multumesc anticipat.

#2
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
E foarte bun, Hikvision e fira de top in domeniu.

#3
manolake

manolake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.04.2011
dvr + camere +cabluri+ hdd.  Setari ~1 ora, hik connect fara batai de cap. Aplicatie pe mobil si pc.Posted Image

Edited by manolake, 05 May 2020 - 20:59.


#4
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Conteaza enorm cat metraj de cablu e necesar de la dvr pana la camere. Iti spun fiindca in cazul caselor mai mari, costul cablului poate sa 50% + din costul camerei.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,369
  • Înscris: 27.10.2007
Hikvision Turbo HD sau DAHUA HDCVI. personal, aplicatia de la dahua mi s-a parut mai intuitiva, dar e doar o parere. La hikvision daca vrei sa vezi  pe mai multe device, mi s-a parut complicat.
masoara cu atentie lungimea firului de legatura, apoi adauga 20%.
nu avea prea mari pretentii sa vezi ceva noaptea. pentru supraveghere de noapte cred ca trebuie utilizate  camere IP.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,369
  • Înscris: 27.10.2007
sunt multi parametri, dar ca sa iti faci o idee ce cauti, pentru camere alege o rezolutie de 2MP iar pentru DVR alege un model cu  compresie H265 (scade dimensiunea fisierelor pe hard).
in rest limita este data de buget.

#7
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

 strongsss, on 06 mai 2020 - 08:27, said:

Hikvision Turbo HD sau DAHUA HDCVI. .

Ceva in genul asta adica ?
Sistem supraveghere video mixt 4 camere Dahua 1 exterior HDCVI 2MP cu IR 80 m 3 interior IR50m cu accesorii, soft internet (1010 lei)


PS:
Am mai vazut la Buhnici un sistem cu 2 camere ... Yale Smart Home SV-4C-2ABFX
Ar merita asa ceva ? Sau e overrated?

#8
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005
Salut! Practic din cate unghiuri ai nevoie sa vezi? Iti ajung doua camere?
Cel mai simplu ar fi sa pui 2-3 camere DS-2CD2051G1-IDW1 - in jur de 300 lei buc, (daca ai semnal suficient wifi) cu un card de 32-64 in ele, setate pe 1080p si inregistrare la miscare in regim H265, legate toate in aplicatia Hik-Connect. Fara NVR, HDD, sau UTP. Doar le pui unde ai nevoie si le alimentezi local apoi le configurezi. Sa nu ai pretentii prea mari noaptea, totusi. Daca nu merge wireless, pune-le direct pe cablu, au si mufa rj45.

A doua varianta e un sistem TurboHD cu dvr 7204hqhi - 350 lei , hdd 2TB - 300 lei si camere DS-2CE16D8T-IT5F - 200 lei (se vad bine noaptea, au ir la 80m).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate