Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Europenii au fost negri până de curand in neolitic și abia apoi s-au albit ORI poate că NU !

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005
Sau are legatura cu expunerea la soare.

#20
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostYoda, on 03 mai 2020 - 21:36, said:

M-ai pierdut de la Ăźnceput.Ce cataclism a omorĂąt toți geneticienii?? Hint: "cel mai recent studiu".
Restul postării nu mă interesează. Dacă ții morțiș să demonstrezi că stră-stră-tră-bunicul tău a fost negru, n-ai decĂąt.

Te asigur ca nu este cazul. Aceiasi savanti au uitat complet de corcirea cu blonzii neandertalieni, la fel de faptul ca oamenii au migrat afara din Africa in plina Era Glaciara, era glaciatie inclusiv in Africa, asa ca de unde atata caldura si umblat despuiat?!

Doi la mana oamenii mai si migrau, asa ca niste negrii prin Europa paleolitica nu demonstreaza ca europenii se trag din negrii, idem asiaticii din Scandinavia post-glaciara, samd.



#21
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostInfinitty, on 03 mai 2020 - 21:01, said:

...aceiasi geneticieni spun ca oamenii din Suedia erau albi si blonzi cu ochi albastri inca din 7700 BC, adica inainte de albirea celorlalti europeni, la fel si cei veniti din stepe erau probabil tot albi.
Astia albi cred ca-s descendenti din White Walkers.
Parerea mea.

(Ca tot revedem toate serialele in pandemie...)

#22
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
infinity - vad ca iti lipseste bunul simt. vii pe o arie stiintifica, debitezi chestii numai de tine stiute, cand ti se cere sursa concret, vii cu mistouri.

ce sa scutesti forumistii? de o informatie palpabila si credibila? te mai intreb inca o data: consideri ca stiinta se bazeaza pe  eu zic si asa e? fara sursa celor scrise in prima postare, topicul este nul.

si eu pot spune ca rama se trage dintr-o anaconda din neolitic. poti sa ma contrazici?

#23
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostMarianG, on 03 mai 2020 - 21:51, said:

Sau are legatura cu expunerea la soare.

Tasmania si jumatate din Australia se gasesc in climatul temperat si cu toate acestea aborigenii nu s-au decolorat in ultimii 60-40 de mii de ani.

Papuasii, sud-est asiaticii si mezo-amerindienii, toti traiesc in zone tropicale cu jungle si toti au culoarea pielii diferita si neschimbata in cadrul propriei rase, astfel ca melanezienii au ramas negrii pana in Tasmania, amerindienii la fel de la polul nord si pana in Amazonia si Altiplano, asiaticii idem din Malaezia pana la polul nord, europenii din Scandinavia pana langa Etiopia si Somalia, indienii idem.

#24
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostMarianG, on 03 mai 2020 - 21:51, said:

Sau are legatura cu expunerea la soare.
Ne e foarte usor sa credem asa, numa' ca daca ne uitam mai bine, ne cam da cu virgula.

De exemplu, eschimosii.

Or sa zica unii ca da, dom'ne, da' or venit din zone calduroase, gata colorati.

Acuma mai trebuie explicat cum se poate muta o populatie obisnuita cu climat cald si alimentatie frugivora preponderent, la un climat arctic si alimentatie carnivora preponderent.

Mie nu mi se pare posibil.

View PostInfinitty, on 03 mai 2020 - 21:58, said:

Te asigur ca nu este cazul. Aceiasi savanti au uitat complet de corcirea cu blonzii neandertalieni, la fel de faptul ca oamenii au migrat afara din Africa in plina Era Glaciara, era glaciatie inclusiv in Africa, asa ca de unde atata caldura si umblat despuiat?!
Nu, nu era in Africa.

Attached File  z1r9542l87x11.jpg   174.83K   11 downloads


Quote

Doi la mana oamenii mai si migrau, asa ca niste negrii prin Europa paleolitica nu demonstreaza ca europenii se trag din negrii, idem asiaticii din Scandinavia post-glaciara, samd.

Cred ca, pe langa Neanderthal, ar trebui sa ai in vedere si Denisova.

#25
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostDany_Darke, on 03 mai 2020 - 22:03, said:

infinity - vad ca iti lipseste bunul simt. vii pe o arie stiintifica, debitezi chestii numai de tine stiute, cand ti se cere sursa concret, vii cu mistouri.

ce sa scutesti forumistii? de o informatie palpabila si credibila? te mai intreb inca o data: consideri ca stiinta se bazeaza pe  eu zic si asa e? fara sursa celor scrise in prima postare, topicul este nul.

si eu pot spune ca rama se trage dintr-o anaconda din neolitic. poti sa ma contrazici?

Daca unii nu le cunosc inseamna ca eu nu am bun simt?!

Iti pare ca ceea ce postez eu este egal cu rama vs anaconda si totusi vrei sa intelegi niste articole mult mai nerafinate?!

https://www.google.c...espv=1&ie=UTF-8

#26
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostInfinitty, on 03 mai 2020 - 22:07, said:

Tasmania si jumatate din Australia se gasesc in climatul temperat si cu toate acestea aborigenii nu s-au decolorat in ultimii 60-40 de mii de ani.
Si Noua Zeelanda.
Care ii mult mai temperata decat Australia, daca pot spune asa.

#27
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Brozarea de la zapada/de la poli ,,arde,, ca aia de pe unde-i cald.Chiar mai pervers.Pilozitatea se pierde,,usor,usor,vorbind in termeni de milenii.Si Meghan,nevasta lu asta micu englezoi pana acum ceva secole(2,300 ani) era o negresa frumoasa-n satul din savanna.   Generatia care rezulta va avea par roscat si pistrui.

#28
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMembruAnonim, on 03 mai 2020 - 21:15, said:

De gramatica care gene se ocupa?
Genele false.

#29
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostHunor_66, on 03 mai 2020 - 22:14, said:

Ne e foarte usor sa credem asa, numa' ca daca ne uitam mai bine, ne cam da cu virgula.

De exemplu, eschimosii.

Or sa zica unii ca da, dom'ne, da' or venit din zone calduroase, gata colorati.

Acuma mai trebuie explicat cum se poate muta o populatie obisnuita cu climat cald si alimentatie frugivora preponderent, la un climat arctic si alimentatie carnivora preponderent.

Mie nu mi se pare posibil.
Nu, nu era in Africa.

Attachment z1r9542l87x11.jpg

Cred ca, pe langa Neanderthal, ar trebui sa ai in vedere si Denisova.

Kilimandjaro era o calota glaciara locala, deci si in Africa era si oricum cand ai calote polare pana la 50-40 de grade latitudine nordica si sudica, nici zonele intertropicale nu mai erau la fel de fierbinti ca azi.

https://i.pinimg.com...134b0c088bb.jpg



#30
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostMikeSpike, on 03 mai 2020 - 22:21, said:

Brozarea de la zapada/de la poli ,,arde,, ca aia de pe unde-i cald.Chiar mai pervers.Pilozitatea se pierde,,usor,usor,vorbind in termeni de milenii.
De acord.
Numa' daca stai in pielea goala,... milenii la rand.
La poli.
Asa, pe fata, inteleg.
(Eschimosii umblau cu fetele acoperite si cu niste petice din piele cu o fanta pe mjloc, cu care isi acopereau ochii).
Da' pe burta si prin alte parti ? Posted Image

Quote

Si Meghan,nevasta lu asta micu englezoi pana acum ceva secole(2,300 ani) era o negresa frumoasa-n satul din savanna.   Generatia care rezulta va avea par roscat si pistrui.

Aici vorbim de un amestec de gene.
Tatal lui Meghan e european.

Attached File  thomas-markle-image.jpg   22.23K   0 downloads

Edited by Hunor_66, 03 May 2020 - 22:36.


#31
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostMikeSpike, on 03 mai 2020 - 22:21, said:

Brozarea de la zapada/de la poli ,,arde,, ca aia de pe unde-i cald.Chiar mai pervers.Pilozitatea se pierde,,usor,usor,vorbind in termeni de milenii.Si Meghan,nevasta lu asta micu englezoi pana acum ceva secole(2,300 ani) era o negresa frumoasa-n satul din savanna.   Generatia care rezulta va avea par roscat si pistrui.

Bagi tu mana-n foc ca nu a fost infiata ori facuta in vitro fara partea mamei si maica-sa doar a nascut-o?!

Meghan ar fi prima mulatra fara par african, fara ten inchis macar creol, fara trasaturi africane ...

Nadine si Cabral sunt creoli adevarati precum alte multe multe milioane.

#32
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostInfinitty, on 03 mai 2020 - 22:32, said:

Kilimandjaro era o calota glaciara locala, deci si in Africa era si oricum cand ai calote polare pana la 50-40 de grade latitudine nordica si sudica, nici zonele intertropicale nu mai erau la fel de fierbinti ca azi.
Mno, bine, Kilimandjaro.

Nu era o bariera.
Il ocoleau de voie, nu trebuiau sa treaca peste.
Absolut ca si zonele inter-tropicale erau mai reci, chiar temperate am putea spune.
De aceea, zic eu, teoria evolutionistilor conform careia omul african era negru fiindca s-o adaptat la radiatie solara printr-o secretie abundenta de melanina, mie imi da cu virgula.

Care radiatie solara, care caldura, cand aveau temperaturi temperate ... ?
Nu umblau in pielea goala, ca era frig..
Da, in Africa era frig atunci.
Nu era ca acum.

#33
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostHunor_66, on 03 mai 2020 - 22:35, said:


De acord.
Numa' daca stai in pielea goala,... milenii la rand.
La poli.
Asa, pe fata, inteleg.
(Eschimosii umblau cu fetele acoperite si cu niste petice din piele cu o fanta pe mjloc, cu care isi acopereau ochii).
Da' pe burta si prin alte parti ? Posted Image



Aici vorbim de un amestec de gene.
Tatal lui Meghan e european.

Attachment thomas-markle-image.jpg

Ar fi iesit o creola precum Nadine.

#34
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostInfinitty, on 03 mai 2020 - 22:39, said:

Meghan ar fi prima mulatra fara par african, fara ten inchis macar creol, fara trasaturi africane ...
Maica-sa ii mulatra din USA.
Nu poti sa stii pe linie ascendenta, ce gene sunt: native americans, alti europeni, poate chiar asiatici.
Melting pot-ul genetic in USA o fost intens.

Attached File  1265254.jpg   51.38K   24 downloads

View PostInfinitty, on 03 mai 2020 - 22:42, said:

Ar fi iesit o creola precum Nadine.
Nope.

Tatal lui Nadine e din Congo.
Mai rari mulatri prin Congo, mai ales dupa terminarea perioadei coloniale.
Cred ca e negru african autentic.

P.S. Or fost multe cazuri in USA de afro-americani "albi" adica foarte deschisi la culoare, proveniti dintr-o mulatra si un alb.
Erau bagati in categoria "de culoare" conform legislatiei din Sud, dar erau mai albi decat multi bruneti europeni.

#35
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostHunor_66, on 03 mai 2020 - 22:49, said:


Maica-sa ii mulatra din USA.
Nu poti sa stii pe linie ascendenta, ce gene sunt: native americans, alti europeni, poate chiar asiatici.
Melting pot-ul genetic in USA o fost intens.

Attachment 1265254.jpg


Nope.

Tatal lui Nadine e din Congo.
Mai rari mulatri prin Congo, mai ales dupa terminarea perioadei coloniale.
Cred ca e negru african autentic.

P.S. Or fost multe cazuri in USA de afro-americani "albi" adica foarte deschisi la culoare, proveniti dintr-o mulatra si un alb.
Erau bagati in categoria "de culoare" conform legislatiei din Sud, dar erau mai albi decat multi bruneti europeni.

Ceva de genul sunt si parintii starului Prince, dar totusi Meghan nu prea are nimic de la mumasa, nici piele creola, nici de altele.

#36
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostInfinitty, on 03 mai 2020 - 22:55, said:

...totusi Meghan nu prea are nimic de la mumasa, nici piele creola, nici de altele.
Are.
Forma craniului, a buzelor, a nasului, distanta inter-pupilara si forma sprancenelor.
Acuma, nu te uita sa fie identice, acestea urmeaza un pattern, daca te uiti la poza care am pus-o eu, le sesizezi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate