Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Cornete nazale marite

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
In urma unei vizite la medicul orlist pe care am facut-o din cauza unei otite medii seroase am descoperit că am cornetele nazale marite. Doctorul nu mi a dat niciun tratament pentru a trata această problemă, însă aveam de la un alt medic care ma consultase anterior, un spray cu corticosteroizi (nasonex).
Simptomele sunt senzatia de obstructie la nara dreapta(cu stânga mi se pare ca inspir normal), picătură postnazala (secretii incolore care se scurg spre gat), de foarte multe ori noaptea ma trezesc cu nara dreapta complet infundata.
De câteva zile mi se pare ca situația s a ameliorat putin dupa ce am inceput sa curăț nasul cu ser fiziologic si sa fac aerosoli cu ser.
Tin sa mentionez ca m am uitat in oglinda si intr adevăr in nara dreapta se poate vedea cornetul marit si culoarea acestuia este roz.
Se pot dezinflana in timp aceste cornete sau nu exista tratament si singura solutie este operatia(radiofrecventa, laser sau chirurgical)?
Mi am făcut o nouă programare la un alt medic orlist însă după jumătatea lunii mai deoarece din cauza stării de urgență nu am gasit niciunul disponibil la mine in oras.
Multumesc anticipat!

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
te refere la gaurilea alea din nas ? cornete le zice ? n-am stiu...mersi

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Daca gasesti Solutia zi-o aici,ca am prob. la aia stg.  Daca trag de nara respectiva delicat ,simt si mirosul florilor de la 3 mt. altfel nu.  Da fara ciocan/operatii.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,639
  • Înscris: 30.08.2017
Am avut si eu un astfel de diganostic acum multi ani...medicul propusese cauterizarea lor. N-am facut-o, dar ma gandesc sa revin asupra subiectului.

#5
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Buna Marakech
Fara panica. Se intimpla si la alti. Important sa intelegi tu daca este o problema. Daca cu ser fiziologic si aerosoli reusesti sa ameliorezi respiratia este OK.
S-ar putea sa fie o lejera deviatie de sept sau turbinatii mai mari pe o parte. Dar ar fi trebuit sa-ti spuna deja doctorii la care ai fost, sau sa te trimita sa faci cercetari suplimentare.
Daca iti da probleme pe viitor probabil ca va trebui sa faci o interventie chirurgica ca sa eliberezi nara care se inchide.

#6
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 28.09.2009
@marakech

Cred ca ai deviatie de sept, din ce spui cu respiratia mai grea pe nara dreapta.
Exact aceeasi problema am avut si eu pana anul trecut cand m-am operat la Timisoara la Clinica ORL din centru.
La mine era problema pe langa respiratia ingreunata pe nara dreapta, faptul ca aveam dureri de cap groaznice, aproape zilnic si am facut controale peste controale pana am gasit problema.
Daca ti se recomanda operatie pentru deviatie de sept, recomand sa o faci, nu te doare absolut nimic, te adoarme. Operatia se poate face pe asigurare medicala.
Pentru mine cred ca a fost cel mai bun lucru care l-am facut anul trecut, dupa operatie respiri senzational "ca si cum ti-ar pune un filtru sport".

Edited by eug3n92, 03 May 2020 - 12:22.


#7
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Eu am sinuzita de 2 ani si nu scap de ea tot asa se manifesta nara stanga mai tot timpul infundata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate