Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Casa COVID-19

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#307
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Ne pregatim pentru activitățile din toamnă....termosistemul.
Vata e cumpărată, astept varianta finala a facturii pentru accesorii.
Am luat mai tot de la EJOT, dibluri STR U 2G, profil picurator, profil imbinare cu tamplaria, coltar PVC, plasa fibra de 160.
Am ceva dubii in ceea ce privește alegerea adezivului pentru lipire si masa de spaclu.
Dupa ceva studiu as merge le ISOVER Profi Fasadde Fix.
Găsesc ceva mai bun in zona asta de pret?
Aceeași poveste si la gresie. Meșterul mi-a recomandat Ceresit CT11 pe pereti si CT12 la pardoseala.

Edited by catalin_barna, 26 July 2023 - 22:09.


#308
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Am folosit informatii din jurnalul tau si am construit o casa parter la rosu in judetul Valcea. Am deschis un topic nou https://forum.softpe.../#entry30147513 pentru ca nu stiu cum sa fac instalatia electrica: pe jos sau pe sus? Ce sfat imi dai? Ce cabluri ai folosit? Ce copex? Polistirenul extrudat pe care il voi folosi la IPAT arde zdravan.

Attached Files



#309
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Asta e partea la care nu am fost foarte multumit.....
Partea buna: toate copexurile au fost acoperite cu o sapa cu nisip, ciment si granule de polistiren si dupa am venit cu polistirenul pentru incalzirea in pardoseala. Deci 0 probleme la ardere in acea zona.
Partea proasta: trebuia sa renunt la sapa cu granule de polistiren si sa folosesc doar XPS...pentru un randament termic mai bun.
Dar conform simularilor cu Ubakus, ma ajuta cei 10cm de XPS de sub placa.

Toata reteaua electrica interioara a fost realizata cu cablul litat  de tip  MYF cred.

Ca si update..am terminat piscina. Cam ingusta dar macar am lungime.Posted Image

Glumesc....

Am facut drenul pentru toate scurgerile pluviale si am nivelat curtea.
Sant de 1.8m adancime, 1 m latime, 18m lungime, umplut cu piatra curata protejata pe 3 laturi cu geotextil.

Attached Files


Edited by catalin_barna, 04 August 2023 - 08:41.


#310
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Buna dimineata.
Ma uitam la imbinarile dintre perete si tavanul de rigips.
Au aparut ceva fisuri, mesterul spune ca e ceva normal, sunt materiale diferite care reactioneaza diferit la diferente de temperatura.
Cica inaite de varuit se face un sanfren si se umple cu silicon acrilic care are ceva flexibilitate.
Sau ar fi varianta sa folosesc profile de colt.

Alte recomandari....sau recomandari de materiale mai profi care ar trebui folosite pentru o eficienta mai buna???

Edited by catalin_barna, 08 August 2023 - 07:54.


#311
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

 catalin_barna, on 08 august 2023 - 07:43, said:

Buna dimineata.
Ma uitam la imbinarile dintre perete si tavanul de rigips.
Au aparut ceva fisuri, mesterul spune ca e ceva normal, sunt materiale diferite care reactioneaza diferit la diferente de temperatura.
Cica inaite de varuit se face un sanfren si se umple cu silicon acrilic care are ceva flexibilitate.
Sau ar fi varianta sa folosesc profile de colt.

Alte recomandari....sau recomandari de materiale mai profi care ar trebui folosite pentru o eficienta mai buna???

Mare atentie cu ce manjeste dorel coltul , pe silicon nu sta vopseaua , trebuie sa folosesti ACRYL .
Acrylul mai are si marele avantaj ca este solubil in apa imediat dupa aplicare, adica se poate curata/finisa cu o carpa umeda.

#312
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Da..
Era vorba de acryl...
Facem o proba in vreo 2 camere, daca tot apar fisuri atunci trecem la bagheta.

#313
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

 catalin_barna, on 20 august 2023 - 20:21, said:

Da..
Era vorba de acryl...
Facem o proba in vreo 2 camere, daca tot apar fisuri atunci trecem la bagheta.

garantat nu apar fisuri decat daca e ceva in neregula, doar ca vei avea colturile interioare cu o raza de 2-3mm in loc de unghi .. aproape drept.

am facut mai multe case asa cu mana mea, una avea plafon de lemn la etaj , acrilul tine mai bine ca un coltar rigid sau banda de hartie,

cordon subtire pe toate imbinarile interioare si in colturile camerelor  si uniformizat cu degetul umed

#314
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Am avut cateva luni mai pline.....
- finalizat termosistemul, vata de 15cm masa de spaclu Weber R40 si P40 pentru lipire, glafuri din granit, izolat stalpi, terase.....
- dibluri, profile tamplarie, profil picurator toate de la EJOT;
- sageac metalic de la Wetterbest;
- montat burlane;
- varuit, finalizat bai fara obiecte sanitare, parchet - SPC de la Arbiton, usi - lemn masiv, plinte - duropolimer de 10cm;
- finalizat partea de curenti slabi in camera tehnica - asta e 100% munca mea;
- ridicat anexa cu beci, magazie + bucatarie de vara si o sarpanta pentru depozitat diverse lucruri;
- am finalizat ieri sa infund gaurile de peste centura la anexa - asta tot singur, tot ramasese niste XPS.

Fotografiile nu sunt chiar de actualitate....


Astept electricianul sa moteze aparatajul si instalatorul pentru obiectele sanitare din bai.

Daca tine vremea si ma ajuta meseriasii poate fac instalatia electrica la anexa si sa o plachez cu un polistiren la exterior si la interior un tinci sau ceva sa ies mai ieftin.

Attached Files


Edited by catalin_barna, 08 November 2023 - 09:14.


#315
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Adaptoarele in care intra pluvialele mai bine era daca erau puse paralel cu soclul. Mie mi le-au spart doreii pe cele puse ca la tine. Spor!

#316
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Se speram ca scapa....
Mi-au dat o gramada de treaba. Tevile nu au fost pozitionate exact la dimensiunea necesara fata de casa, asa ca am fost nevoit sa sap si sa mai pun cate o bucata de teava ori pentru a le apropia ori pentru a la ridica...
Am fost acolo cand au tras tevile dar nu am avut adaptorele ca sa fac proba, am folosit doar o schita.

#317
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Ce solutie mai ieftina recomandati pentru tavanul de la anexa??
Ma gandeam sa pun  niste vata la sul de 10cm??
Dupa un lambriu de lemn sau...

Attached Files

  • Attached File  1111.jpg   206.07K   46 downloads

Edited by catalin_barna, 08 November 2023 - 12:05.


#318
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Daca anexa nu e incalzita nu vad de ce ai pune vreo izolatie.

#319
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Pune izolatie la anexa, merita toti banii. Apoi inchizi cu OSB dat cu lavabil. Decent :)

#320
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Hai sa mai postam cate ceva....
Am finalizat anexa, fara izolatie avand in vedere ca nu este neincalzita.
Plasa interior/exterior cu Thermo Universal, interior tinci si tavanele cu OSB si rigips peste.
Astept aparatajul pentru a finaliza si cu instalatia electrica, plus sapamana viitoare facem si trotuare la anexa.

Casa....am facut ultimele retusuri/fisuri aparute peste iarna si am inceput timid sa mobilam.
Bailele, bucataria finalizate 100%, comandat dormitorul matrimonial, la copii au venit paturile.....restul dupa buget....

Cu incalzirea si apa calda inca nu am luat o decizie, o sa fie pompa de caldura, acum o sa vedem de care si cum..
Pavele si pregatit curtea....

Dar asta nu ma impiedica pe weekend sa stam acolo, pentru vase exista MSV iar pentru spalatul de dimineata cred ca nu se moare fara apa calda.

Attached Files



#321
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Îmi place ușa de la intrare fiindcă lasă să treacă lumina. Poți pune o fotografie din exterior și, eventual, niște dimensiuni, caracteristici?

#322
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Cam asta am gasit...

Attached Files



#323
mrt88

mrt88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.08.2020
Felicitari, arata foarte bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate