Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Muzica de alta data vs cea moderna

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 24.02.2011
Nu sunt de acord, dar absolut deloc. Ca să motivez de ce, știu sigur că radiourile și televiziunile au dat la greu Michael Jackson, Queen (I want to break free), Modern Talking, Sandra, JM Jarre, Scorpions, Bon Jovi, Depeche Mode etc. exact la momentul când trupele astea erau în culmea inspirației. Și chiar hitul de la Vanilla Ice (Ice ice baby) l-am văzut de câteva ori pe Tvr, că încă îmi aduc aminte de mașina decapotabilă albă și roțile care se învârteau în gol.Posted Image

Edited by sandel1, 02 May 2020 - 22:26.


#38
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postsandel1, on 02 mai 2020 - 22:15, said:

Nu sunt de acord, dar absolut deloc. Ca să motivez de ce, știu sigur că radiourile și televiziunile au dat la greu Michael Jackson, Queen (I want to break free), Modern Talking, Sandra, JM Jarre, Scorpions, Bon Jovi, etc. exact la momentul când trupele astea erau în culmea inspirației. Și chiar hitul de la Vanilla Ice (Ice ice baby) l-am văzut de câteva ori pe Tvr, că încă îmi aduc aminte de mașina decapotabilă albă și roțile care se învârteau în gol.Posted Image

Ok, iar aici știu că vă crizați, Modern Talking, Sandra, Scorpions și Bon Jovi nu sunt neapărat epicentrul muzicii... Pe vremea aia erau trupe mult mai inspirate și mai inventive. Nu mureau radio-urile de dat Pink Floyd, Rush, King Crimson. Dădeau tot de-astea dansante, "cu refren". Adică mentalitatea nu era foarte diferită.

Iar radio-ul și-a cam schimbat menirea. Înainte în ascultai acasă, acum îl asculți în mașină și în tramvai. De-asta ai și genul ăsta de muzică, să sune bine pe orice. Nu te interesează că se cântă între trei octave, pe două voci în unison, când ție îți bâzâie boxa.


În plus, sunt și chestii moderne foarte lucrate, dar nu prea ne pricepem noi să le ascultăm. Am văzut pe alt topic Bruno Mars făcut manelist... Cam ăsta-i nivelul...


Ia Grammy, ascultă artiștii care au luat Grammy, poate fi un punct de plecare bun, sunt artiști foarte ok, ai timpurilor noastre. Dar nu știu de unde pasiunea asta să asculți doar Cardi B și să plângi după Lambada. Avem mai multă muzică lansată într-un an decât a existat în toți anii '80. Sunt de toate pentru toți, dar dacă aștepți să apară la radio, vei fi dezamăgit.


Și din ăștia moderni și mai cunoscuți. Billie Elish, Taylor Swift, Post Malone, au ceva al lor, ce probabil că vom aprecia peste ceva timp.


E muzică pentru toate gusturile, urechi să ai, și mintea puțin deschisă.

Edited by SmurfK, 02 May 2020 - 22:35.


#39
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 02.02.2008
imi place si muzica veche si muzica noua, muzica noua atent selectionata, nu orice uscaciune. avand in vedere ca imi place muzica cu mult bass, accept orice dar sa aiba si un farmec nu doar bubuiala...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AQK4EHFPsAM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/74srFpBUrOk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mbpuJbrfV8w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_2GdOJap0GU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zyppster, 02 May 2020 - 22:49.


#40
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Mai rău e că unii consideră muzică şi gunoaie gen 5 Gang. Păi pe lângă 5 Gang (care oricum, şi ei afirmă că nu fac muzică) Andre erau operă de artă.

#41
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postzyppster, on 02 mai 2020 - 22:42, said:

imi place si muzica veche si muzica noua, muzica noua atent selectionata, nu orice uscaciune. avand in vedere ca imi place muzica cu mult bass, accept orice dar sa aiba si un farmec nu doar bubuiala...

Uite, chiar și asta. Bassul a cam fost reinventat în muzica modernă, datorită capacităților de redare pe care le avem acum. Sculele din anii '70 nu erau extraordinar de bune în redarea frecvențelor joase, de-asta nici nu prea-și băteau trupele capul cu definirea lor. Aveai bass, dar doar să umple tobele. Acum ai bass care-ți tremură plămânii, și poți experimenta asta inclusiv acasă, cu un sistem de câteva sute de lei.

Muzica se reinventează, se modifică, oricât am plânge noi după muzica veche, vom înțelege muzica modernă peste 20 de ani, așa cum și noi, în urmă cu 20 de ani, ne priveam ciudat părinții, când mai vedeau cu câte un artist de-al lor. Că oricât de fini ați fi fost voi, nu cred că dansați pe Bob Dylan la 10 ani. Tot Genius și Backstreet Boys băgați, și nu e nimic rău în asta, așa cum nu e rău nici dacă copilul tău ascultă 5 Gang, sau Cardi B.

Edited by SmurfK, 02 May 2020 - 22:57.


#42
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 04.02.2006
Pentru cei care cred ca mai toate melodiile din anii 90 au fost bune, ei bine, va inselati: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GOJFMU0RhwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dupa parerea mea, un procent destul de mare (<100%) dintre piesele lansate in perioada asta sunt mizerii cu voci subtiate, autotune, mierlaituri si alte bazaconii..

Eu momentan prefer sa ma multumesc cu piese ceva mai vechi de la artistii americani si internationali, unii mai putin cunoscuti in Romanica: 3OH!3, Ke$ha, Metro Station, Sam Sparro, Avril Lavigne, Sean Kingston, P!ATD si lista poate continua.

Edited by ssss, 02 May 2020 - 23:49.


#43
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Daca asta-i muzica pe care o asculti in turnul tau de fildes, no coment. Eu aici in Romanica cum ironic o numesti, ma incapatanez sa ascult muzica anilor 70-80-90 pe care o consider cea mai buna de pana acum.

#44
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 24.02.2011
Eu aș sintetiza așa:
muzică de nișă : atunci și acum =tot un drac că n-o ascultă aproape nimeni
muzică de tip comercial/ mainstream: acum 30 de ani, majoritatea era bună și foarte bună, acum majoritatea îi proastă și foarte proastă.
Iar conflictul dintre generații referitor la ultimii 30 de ani îi o vorbă goală pentru că nimeni sau foarte puțini mai apreciază muzica anilor 2000.

Edited by sandel1, 03 May 2020 - 08:31.


#45
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020

View PostSmurfK, on 02 mai 2020 - 22:57, said:



Uite, chiar și asta. Bassul a cam fost reinventat ĂŽn muzica modernă, datorită capacităților de redare pe care le avem acum. Sculele din anii '70 nu erau extraordinar de bune ĂŽn redarea frecvențelor joase, de-asta nici nu prea-și băteau trupele capul cu definirea lor. Aveai bass, dar doar să umple tobele. Acum ai bass care-ți tremură plămânii, și poți experimenta asta inclusiv acasă, cu un sistem de câteva sute de lei.

Muzica se reinventează, se modifică, oricât am plânge noi după muzica veche, vom ĂŽnțelege muzica modernă peste 20 de ani, așa cum și noi, ĂŽn urmă cu 20 de ani, ne priveam ciudat părinții, când mai vedeau cu câte un artist de-al lor. Că oricât de fini ați fi fost voi, nu cred că dansați pe Bob Dylan la 10 ani. Tot Genius și Backstreet Boys băgați, și nu e nimic rău ĂŽn asta, așa cum nu e rău nici dacă copilul tău ascultă 5 Gang, sau Cardi B.
Nu mai insista, stiu ca e vorba de gusturi, dar un lucru e SIGUR : industria muzicala a luat-o la vale.

Stiu versurile pe de rost :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zi_XLOBDo_y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta era buna la petreceri (precum multe altele) :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QDX0jT2lqI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmad_dogg, on 03 mai 2020 - 08:45, said:

Nu mai insista, stiu ca e vorba de gusturi, dar un lucru e SIGUR : industria muzicala a luat-o la vale.

E muzică peste LA sau ce mai pui tu pe-aici, la fel cum este și peste Cardi B. Că nu vrei s-o găsești, aia e problema ta. Când spune "peste" nu mă refer la mai bună sau mai proastă, dar mai variată.

Tu faci parte din majoritate, care ascultă doar radio. Ceea ce e ok, dar mi se pare aiurea să plângeți că nu găsiți muzică, în contextul în care ascultați 0,0001% din ceea ce e reprezentativ pentru forma asta de artă. E ca și cum te-ai plânge că nu există pictori moderni buni, dar ai avea de referință doar tabloul din sufragerie, și ăla primit cadou de la cineva.


În trecut, era mai puțină muzică, iar multe stiluri care acum sunt în underground erau comerciale. Acum nu e ca și cum stilurile alea nu mai există, există, doar că nu sunt genul de trupe pe care le găsești la benzinărie...


Dacă vă era dor de ceva Led Zeppelin-ish...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5m-lJb69wrs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SmurfK, 03 May 2020 - 09:11.


#47
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Am spus "pt petreceri". Muzica de petrecere nu era atat de variata precum crezi tu. Nu stiu cati ani ai, dar eu stiu ca am prins muzica din anii '80, '90 si '2000. Cred ca pot face niste comparatii.

#48
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 24.02.2011
Existau petreceri și petreceri. Ăia din galeriile de fotbal ascultau L.A, Adi Minune, Bade'i Nasol, restul se delectau cu La Bouche și Dj. Bobo .Puriștii stăteau acasă și ascultau Pink FloydPosted Image

Edited by sandel1, 03 May 2020 - 09:31.


#49
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
In general muzica "veche"; mai sunt insa si interpretari  noi mai bune decat "vechiturile"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NAEppFUWLfc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u9Dg-g7t2l4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OpQFFLBMEPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postgeorge_alexandru, on 02 mai 2020 - 21:16, said:

Eu încă mai ascult muzica anilor 80-90. Asta de acum e plina de influente din muzica electronica, care si ea, la rândul ei a virat puternic spre big room. Sunt mare fan muzica electronica, dar e o limita. Mare parte din muzica de acum e o bubuiala su câteva versuri pe alocuri, si alea stupide. Din ce in ce mai putini artiști care scot calitate.

esti de acord ca prin definitie muzica electronica nu inseamna versuri complicate? prin definitie muzica electronica inseamna sunete ,sintetizatoare si alte chestii in genul

#51
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 04.02.2006

View Postrim80, on 03 mai 2020 - 05:45, said:

Daca asta-i muzica pe care o asculti in turnul tau de fildes, no coment. Eu aici in Romanica cum ironic o numesti, ma incapatanez sa ascult muzica anilor 70-80-90 pe care o consider cea mai buna de pana acum.

turn de fildes=?

#52
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
daca e sa o luam asa , in anii '90 erau si prodigy care probabil sunt drogatii drogatilor
sau daca e sa ne uitam la beatles , la john lennon, spre exemplu yoko ono a pledat pentru sexualitate si au pozat ambii goi de fata cu jurnalistii

#53
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Spre fericirea multora, George Michael,Freddie Mercury,+..nu vor fi reprezentat "modele" de sexualitate..

#54
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004

View PostSmurfK, on 02 mai 2020 - 22:57, said:

Uite, chiar și asta. Bassul a cam fost reinventat în muzica modernă, datorită capacităților de redare pe care le avem acum. Sculele din anii '70 nu erau extraordinar de bune în redarea frecvențelor joase, de-asta nici nu prea-și băteau trupele capul cu definirea lor. Aveai bass, dar doar să umple tobele. Acum ai bass care-ți tremură plămânii, și poți experimenta asta inclusiv acasă, cu un sistem de câteva sute de lei.

Muzica se reinventează, se modifică, oricât am plânge noi după muzica veche, vom înțelege muzica modernă peste 20 de ani, așa cum și noi, în urmă cu 20 de ani, ne priveam ciudat părinții, când mai vedeau cu câte un artist de-al lor. Că oricât de fini ați fi fost voi, nu cred că dansați pe Bob Dylan la 10 ani. Tot Genius și Backstreet Boys băgați, și nu e nimic rău în asta, așa cum nu e rău nici dacă copilul tău ascultă 5 Gang, sau Cardi B.

Cred că un magenetofon sau un casetofon sau un pick-up bun puteau reda frecvenţe joase, dar trebuia să ai bani şi difuzoare. Când îmi funcţiona radioul pe lămpi produs în 1966 (un aparat de lux) şi mai băgam bas, mergea cât de cât, însă nu doream să nenorocesc difuzoarele, că vibra prea tare membrana şi e din carton.
Genius aveau şi unele versuri mai elevate, nu erau 100% comerciali. Ei şi cu T-Short mi se par cei mai buni din muzica Dance Românească.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate