Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

DOCSIS 3.1 - cand si cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdincadan78, on 30 mai 2020 - 09:13, said:

Nu cred ca va mai fi niciun docsis 3.1.
Vor implementa fibra optica, precum Orange, Digi, Telekom.
Asa cred ca eu, nu e normal sa mai folosesti tehnologii depasite. In plus arata foarte urat sa cablezi pe cablu in netcity in loc de fibra.

Attached File  upc-netcity.jpg   651.17K   159 downloads Attached File  upc-netcity2.jpg   770.28K   143 downloads

Vorba aia scapam de cabluri de pe stalpi si ne trezim cu bobine pe garduri...

Edited by andreic, 30 May 2020 - 15:14.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta-i problema ca sunt urate tap-urile si aplificatoarele? :)

Pe actionari ii doar undeva de cum arată cablurile, important e sa vina banii,  costurile de operare sa fie mici si sa traga cat mai mult de o investiție făcută in trecut.

Parerea mea e ca anul asta nu o sa vedem niciun docsis 3.1, poate nici la anul. Anul trecut declaraseră ca ei se concentrează pe o experiență buna wifi, ceea ce ofera foarte bine acum. O grămadă au net de 1Gbps cu ont 2.4Ghz only si sunt foarte mulțumiți, iar upc-ul le pute pentru ca ar avea viteze mici. Meh...

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
E unul din aspecte intr-un oras care se doreste civilizat, desigur nu e ultimul... sunt altele generale date de faptul ca ai nevoie de mutle amplificatoare, ai pierderi pe cablu oricat de bun ar fi... fibra pierde si ea dar mult mai putin.

View Postaddelin, on 30 mai 2020 - 15:30, said:

O grămadă au net de 1Gbps cu ont 2.4Ghz only si sunt foarte mulțumiți, iar upc-ul le pute pentru ca ar avea viteze mici. Meh...
ONT-ul se pune bridge... pui router calumea, 930-940Mb trebuie sa devina standard minimal. In SUA unii operatori rezidentiali dau si 2.5-5Gb/sec... bine la ce prreturi asta e altceva.

Edited by andreic, 30 May 2020 - 15:55.


#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In București netcity nu are acoperire nici pe departe 100%. Oricum Bucureștiul nu e nici pe departe vreun exemplu de civilizație :).

Referitor la pierderi, astea sunt detalii. Cu plusuri, cu minisuri, reteaua merge si asta voiam sa punctez ca nu renteaza dpdv economic sa se arunce totul la gunoi doar pentru un moft.

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu are intr-adevar... dar tocmai de aia macar acolo unde are sa puna totusi fibre :)

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Merge si pe coax 1Gbps cu 3.1, eu n-as spune nu unei astfel de conexiuni mai ales ca e practic FTTB in București, dezavantajele sunt minime fata de FTTH. La un upload de 100Mbps eu as face trecerea spre ei, e singurul dezavantaj uploadul de maxim 25, dar sper sa mearga spre bine.

La ce instalari face rds acum cu 2 chinezarii pe fibra, mininod catv + ont cu wifi de maxim 2,4 + router wifi necesar daca vrei un wifi decent, parca regretam upc.

Edited by MembruAnonim, 31 May 2020 - 10:45.


#43
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006
Adio Vodafone, de astazi am trecut la concurrenta, eu sunt din Constanta si de ceva timp au scos canalele turcesti la care ma uitam zilnic, acum le am din nou, chair daca sunt mai putine.Referitor la internet, am acum abonament de 1Gb si se simte clar diferenta fata de 500Mb ce am avut inainte si mi-au tot spus colegii de serviciu sa ma mut, trebuia sa o fac mai demult, acum imi cam pare rau, fibra este regina nu coaxialul cu modem care este clar depasit, nu inteleg de ce tot Il mai lauda unii....

#44
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postoddy, on 31 mai 2020 - 15:22, said:

Adio Vodafone, de astazi am trecut la concurrenta, eu sunt din Constanta si de ceva timp au scos canalele turcesti la care ma uitam zilnic, acum le am din nou, chair daca sunt mai putine.Referitor la internet, am acum abonament de 1Gb si se simte clar diferenta fata de 500Mb ce am avut inainte si mi-au tot spus colegii de serviciu sa ma mut, trebuia sa o fac mai demult, acum imi cam pare rau, fibra este regina nu coaxialul cu modem care este clar depasit, nu inteleg de ce tot Il mai lauda unii....
Din pacate vei pierde la calitatea televiziunii. UPC erau cei mai buni in Romania pe partea de calitate a HD si SD.

#45
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Bine zis , "erau" , de cand cu Vodafone , nu se mai stie..

#46
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 22.02.2017
Chiar ca bine zis erau.. din pacate Vodafone nu a facut nimic de la preluare, ba chiar a scos Nautical Channel, si a bagat unul inutil 4k fara subtitrare... inca lipsesc toate Viasaturile in HD, Digi 24 HD, toate Discoveryurile in HD.. BBC Earth, TNT HD...

#47
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Astea știu 3.1?

Attached Files



#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde de codul de produs al acelui line extender, ca sunt doua modele identice la exterior. Poate au pus unul compatibil, dar pe retea tre' sa fie totul schimbat, splittere, tap-uri.

#49
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

View Postandreic, on 30 mai 2020 - 15:54, said:

E unul din aspecte intr-un oras care se doreste civilizat, desigur nu e ultimul... sunt altele generale date de faptul ca ai nevoie de mutle amplificatoare, ai pierderi pe cablu oricat de bun ar fi... fibra pierde si ea dar mult mai putin.


ONT-ul se pune bridge... pui router calumea, 930-940Mb trebuie sa devina standard minimal. In SUA unii operatori rezidentiali dau si 2.5-5Gb/sec... bine la ce prreturi asta e altceva.

Si cine isi asuma costul de router "calumea"?

Clientul vrea totul pe tava, servicii super-mega-extra la un pret minimal.

Nu exista ieftin si bun

Pe de alta parte furnizorul trebuie sa tina un raport/calitate pret cat mai bun :) Dar e greu sa-i multumesti pe toti

#50
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Hai Vodafonule si anu' asta cu un upload mai mare...
Ce sa facem, sa impingem "caruta" de la spate ca a obosit gloaba...?
Glumim dar acuma pe bune... macar o "fortare" a tehnologiei, un inceput de implementare DOCSIS 3.1... ceva acolo! Ca sigla am schimbat-o,preturile le-am aliniat la Euro dar stam tot pe ceea ce a facut UPC-ul de ani buni.Asteptam Gigabit de prin 2016 de pe vremea "Savarinei"...
Hai si la noi cu ceva mai nou "bre"... trag si eu sperante...

#51
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013
Și eu am tras speranțe până am reziliat. Nu vor mișca mare lucru nici anul ăsta. E după pandemie, plus că Vodafone pare mai puțin interesată de România decât a fost Liberty Global.

#52
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postgabrielmilea, on 08 iunie 2020 - 20:40, said:

Și eu am tras speranțe până am reziliat. Nu vor mișca mare lucru nici anul ăsta. E după pandemie, plus că Vodafone pare mai puțin interesată de România decât a fost Liberty Global.

Spui din postura omului care crede ca la RDS o sa curga lapte si miere si umbla cainii cu covrigi in coada!
Este usor sa arunci postari peste postari din postura "plecaretului" de la UPC (Vodafone), acuma brusc,subit si dintr-odata nu mai este bun Vodafone-ul pentru tine! OK, lasa ca este foarte bun pentru mine,asa cu upload-ul ala care il are.Ca asta are in plus RDS-ul, upload-ul, in rest este acelasi lucru ca si la alti operatori pe fibra.
Iti doresc sa-ti fie bine in noua retea dar am o mare rugaminte la tine, lasa postarile astea de genul... "Mi-e mila de voi astia care ramanesti cu UPC-ul", eu mi-am luat Bugatti... lasa ca nu este chiar Bugatti RDS-ul asta! Are hibe si bube grupa mare... vezi telefonia mobila care au facut-o literalmente MUCI! Au ajuns sa implementeze tehnologie mai veche de 20 de ani... 2G-ul!
In Ungaria au luat-o in mana, la noi au servicii mobile de tot baul,sunetul este ca din epoca de piatra, vitezele pe datele mobile in jurul a 1 Mb/sec si altele.Nu mai enumar,ma opresc aici cu rugamintea sa ne lasi in pace si sa-ti vezi de noua "barca" in care te-ai urcat.Scrie acolo si ramai acolo... daca se poate!

#53
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013

View PostTehnicianul090370, on 08 iunie 2020 - 21:01, said:

Spui din postura omului care crede ca la RDS o sa curga lapte si miere si umbla cainii cu covrigi in coada!
Este usor sa arunci postari peste postari din postura "plecaretului" de la UPC (Vodafone), acuma brusc,subit si dintr-odata nu mai este bun Vodafone-ul pentru tine! OK, lasa ca este foarte bun pentru mine,asa cu upload-ul ala care il are.Ca asta are in plus RDS-ul, upload-ul, in rest este acelasi lucru ca si la alti operatori pe fibra.
Iti doresc sa-ti fie bine in noua retea dar am o mare rugaminte la tine, lasa postarile astea de genul... "Mi-e mila de voi astia care ramanesti cu UPC-ul", eu mi-am luat Bugatti... lasa ca nu este chiar Bugatti RDS-ul asta! Are hibe si bube grupa mare... vezi telefonia mobila care au facut-o literalmente MUCI! Au ajuns sa implementeze tehnologie mai veche de 20 de ani... 2G-ul!
In Ungaria au luat-o in mana, la noi au servicii mobile de tot baul,sunetul este ca din epoca de piatra, vitezele pe datele mobile in jurul a 1 Mb/sec si altele.Nu mai enumar,ma opresc aici cu rugamintea sa ne lasi in pace si sa-ti vezi de noua "barca" in care te-ai urcat.Scrie acolo si ramai acolo... daca se poate!
Te rog să nu-mi răstălmăcești cuvintele.
Citește postările mele din ariile vodafone tv și internet și o să iți dai seama că nu sunt unul din categoria enumerată de tine mai sus. Nu arunc cu ouă in nimeni, din respect pentru serviciile si calitatea UPC, deși vodafone cam asta merita. Știu foarte bine ce e și la Digi. Sunt abonatul lor de ani de zile. Echipamentele sunt superbe, sublime, dar lipsesc cu desăvârșire. M-am pregătit. Mi-am cumpărat și router, nu Mikrotik din gama SOHO, dar un TP Link C80 arhisuficient pentru nevoile mele. Aveam și un RB962.... pe listă, asta in condițiile in care aș fi contractat abonamentul Gigabit. Ghinion, EPON in zonă. Așa că nu te mai supăra  degeaba. Am avut motive serioase să plec. Colegii de pe aici le cunoac foarte bine, cât despre ce am spus mai sus in legătură cu dezvoltarea rețelei vodafone, o să vezi că am dreptate. Despre Digi Mobil nu pot să iți spun decât că, la mine in localitate, acum doi ani era imposibil să efectuezi un apel, iar acum ai 4G cu viteze de 15, 20 mbps, uneori chiar mai mult. Orange a căzut de la 50 la 30, Vodafone e tot pe acolo, iar Telekom e in cap.

#54
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Docsis 3.2? 4.0? Fibra? 😀

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate