Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Tutorial de curatare a unui calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

CCleaner are o functie de wipe driver, nu cred ca mai poate fi recuperat ceva dupa aceea.   
Bine ca nu are asa ceva ca ramaneam toti fara drivere...

Are functie Wipe ( Drive nu Driver ) care poate fi activata in setari - ptr spatiul gol de pe HDD, precum si functia de Secure file deletion - dureaza ceva - cand dai curatarea ar trebui bifat tot de la browsere si loguri ( cel putin, daca nu chiar toate casutele ) si data curatarea. Nu stiu cat ar dura si nici cat de sigura este.

Cea mai simpla este reinstalarea windowsului si cand ajungi la meniul de partitionare sa stergi toate partitiile si sa le refaci la alte dimensiuni apoi sa formatezi si sa dai instalare.

Nu e 100% sigura dar este rapida si sunt sanse slabe ca sa poata fi recuperate cu programele uzuale.

#20
cristifull

cristifull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.04.2010
Corect, am gresit eu scriind prea repede.

#21
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
N-ai decat sa folosesti functia wipe din CCleaner. Oricum, daca ai incercat vreodata stii ca recuperarea datelor nu e chiar asa usor de facut, insa pentru siguranta ta foloseste ccleaner ca nu cumva vreunul din hackerii orfelinatului sa iti vada pozele :D .

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
O sa reinstalez Windows-ul, cred ca este safe. Acum am problema ca nu am Key-ul de la Win7 si Win10, atunci cand cumparat laptop-ul era deja instalat.
Trebuie sa achizitionez key-uri noi? Sau exista o posibilitate sa folosesc acelasi key.

#23
cristifull

cristifull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.04.2010
Daca Win 10 a fost deja activat pe laptop, se va activa automat. Nu stiu cum sta treaba la Win 7.

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postspooky51, on 29 aprilie 2020 - 11:21, said:

N-ai decat sa folosesti functia wipe din CCleaner. Oricum, daca ai incercat vreodata stii ca recuperarea datelor nu e chiar asa usor de facut, insa pentru siguranta ta foloseste ccleaner ca nu cumva vreunul din hackerii orfelinatului sa iti vada pozele Posted Image .

Doar ce explicase colegul eiffel mai sus. Nu mai vorbiți frate aiurea așa...

View Posteiffel, on 29 aprilie 2020 - 11:18, said:

Bine ca nu are asa ceva ca ramaneam toti fara drivere...

Are functie Wipe ( Drive nu Driver ) care poate fi activata in setari - ptr spatiul gol de pe HDD,

Edited by waterman, 29 April 2020 - 11:32.


#25
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu merg pe solutia data de waterman, low level format full.
Daca nu ai hdd de capacitati prea mari, nici nu dureaza mult.
Pe urma dat instalare "pe curat".
business11, este frumoasa initiativa, felicitari.

#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postwaterman, on 29 aprilie 2020 - 10:43, said:

Deci garantezi matale că nu se pot recupera ?

SHIFT și Delete știe și el, el vrea ceva mai sigur.

Adevarul e ca, nu stii niciodata ce spioni sunt la gradinitia...unii sunt antrenati de mici. Am vazut eu intr-un film :)

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da boss, dar aproape toți cunoscuții din depanări IT, prima oară când luau un echipament în service se uitau de poze cu proprietara :) mai ales dacă era mai bunăciune.

Plus că omu are poze cu familia, chestii personale, nu știi prin mâna cui trece laptopul, de ce să nu previi ?

Doar nu ajung direct la copii, se ocupă cineva de ele și nu știi ce demenți sunt în ziua de azi.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu stiu cum sta treaba la Win 7.   
Ptr 7 e nevoie de cheie. Ar trebui sa fie pe sticker daca a avut licenta laptopul.

#29
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca nu ai poze cu nevasta/amanta goala nu ai de ce sa iti faci asa mari griji :D

eu am primit mai demult niste HDD-uri. recent am inceput sa le verific sa vad ce e pe ele si in ce stare sunt.
unele aveau windows xp instalat si doar atat, pe cand altele aveau date de la diverse firme (mici SRL-uri) sau chiar GB intregi de poze. m-am uitat prin ele dar majoritatea era poze de familie sau de mers la munte/mare/gratar adica genul pe care oricum lumea le incarca pe facebook sau instagram la greu.

cat priveste "sapatul" dupa poze, am povestit pe aici o intamplare a mea:
mai demult un amic a venit cu cerinta sa ii imprumut un aparat foto si cateva sute de euro ca vrea sa faca o combinatie cu un teren si ii mai trebuie bani.
bineinteles ca nu mi-a mai dat nici aparatul foto si nici banii.
dupa multe telefoane si insistente din partea mea mi-a adus aparatul foto+cardul din el, dar bineinteles ca banii nu mi i-a mai dat.

peste cateva saptamani am vrut sa recuperez de pe un alt card o poza pe care am sters-o din greseala.
dupa ce am recuperat poza mea, am bagat si cardul din aparatul foto imprumutat respectivului si am rulat o recuperare de fisiere.
nu mica mi-a fost mirarea cand am gasit poze cu el si amanta lui din grecia, dintre care cateva poze erau destul de explicite.
deci la asta i-au trebut banii mei.

l-am sunat, i-am cerut o adres de mail fara sa ii spun ptr ce imi trebuie, apoi i-am trimis 1-2 poze din mica excursie sau mai bine spus din "sexcursie" si i-am precizat ca are termen pana la sfarsitul zilei sa imi aduca banii.
avand in vedere ca era insurat si ca nevasta era cea care aducea grosul banilor in casa, era interesat sa nu se afle de mica lui escapada.

m-a sunat si a facut urat, ca sunt bulangiu, ca nu o sa mai fiu amic cu el, etc etc. dar pana la sfarsitul zilei a venit la mine la usa cu banii in dinti cum s-ar spune.
bineinteles ca de atunci nu am mai auzit de el, dar oricum nu e vreo mare pierdere !!!

#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Posteiffel, on 29 aprilie 2020 - 12:29, said:

Ptr 7 e nevoie de cheie. Ar trebui sa fie pe sticker daca a avut licenta laptopul.

Asa este, este pe fundul laptop-ului. Dar functioneaza de mai multe ori asta este intrebarea?

#31
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,184
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbusiness11, on 29 aprilie 2020 - 13:10, said:

Dar functioneaza de mai multe ori asta este intrebarea?
da, dar functioneaza doar pe pc/leptop-ul cu care a venit

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Dar functioneaza de mai multe ori asta este intrebarea?   
Cum s-a zis mai sus - doar ptr acel PC.
Si uneori necesita activare telefonica, nu merge online.

#33
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca e chiar asa paranoia poti folosi un linux live, conectezi hardul si vezi cum il vede, sdX(a,b,c...). Dupa care:

dd if=/dev/urandom of=/dev/sdX bs=1M

Scrii pe el random, e si mai safe decat zerofill. Daca repeti asta si de cateva ori ai rezolvat in cateva zile problema cu siguranta Posted Image .
Parca totusi e mai comod sa nici nu reinstalezi sistemele de operare, doar dezinstalezi aplicatiile si stergi documentele, apoi stergi userii si fisierele lor, faci unii cu denumire generica, instalezi CCleaner si tragi un wipe free space, ai scapat de reinstalare si windows key and shit.

#34
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Cu kiildisk stergi fara sperante de recuperare. Dureaza dar e sigur. Dupa multiple formatari normale se pot recupera lejer datele.

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrex, on 29 aprilie 2020 - 12:47, said:

eu am primit mai demult niste HDD-uri. ...
unele aveau ... GB intregi de poze. m-am uitat prin ele dar majoritatea era poze de familie sau de mers la munte/mare/gratar ...

Frumos așa.

Creep style.

Edited by waterman, 30 April 2020 - 08:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate