Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Dilema fotografului pozograf devenit critic.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am pus aici la fun area pentru că mi se pare fun și cred că și vouă.

În seara asta un coleg de forum a zis așa: "Odata ce ai devenit mare critic nu mai poti sa fii si artist. E imposibil sa te ridici la inaltimea a ceea ce ceri."
Și asta mi-a deschis multe căi ale imaginației pe subiectul foto.
Îmi explic de ce unii nu (mai) postează poze sau fotografii. Că eu mă rugam de ei, hai mă pune și tu o poză acolo, pune ceva că m-am săturat să faci gramatică cu mine pe aria foto.
Și lista ar putea continua, dar nu merită să continui.

Ceea ce mișto însă și merită spus este că unii dintre voi chiar nu ați înțeles, dar deloc, că aria de Critică Foto este pentru critica pozelor, fotografiilor și nu a pozografului. De altfel, cine a creat acea arie a și zis acolo în descriere lucrul ăsta. De simt unii oare nevoia să fie tot timpul agresivi, exagerați cu analiza pe text și cu o atitudine de multe ori superioară dar cumplit de nejustificată?

Forumul și secțiunea asta foto sunt pentru discuții. Nu e vreun club elitist de fotografie unde se fac concursuri și se dau premii și nici măcar nu există vreo ierarhizare din punct de vedere al valorii fiecăruia dintre noi.

Mie cel puțin și îmi place să cred că și altora, chiar le-ar plăcea să vadă o atmosferă mai destinsă, civilizată, colegială, ca și cum am fi cu toții la o ieșire foto și alături unii de alții la un suc, o bere, o steluță sau o căprioară, ne petrecem timpul într-un cadru minunat.
E prea mult dacă vă rog ca de luni, să fim cu toții mai buni?

Și hai, hai. Nu vreau să vad pe nimeni venind pe-aici cu lacrimi de... crocodil să tragă sub nas un ©schnaps pentru o întărire sufletească cu lumină bună, venită direct de la Lună.

https://youtu.be/qF0VEInNFQ8?t=131

Am și greșeli. Știu. Știu și că sunt enervant :D Așa e rolul.

Edited by Reactor2015, 25 April 2020 - 23:00.


#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 25 aprilie 2020 - 22:55, said:

În seara asta un coleg de forum a zis așa: "Odata ce ai devenit mare critic nu mai poti sa fii si artist. E imposibil sa te ridici la inaltimea a ceea ce ceri."..
E prea simplu sa iti propui obiective pe care poti sa le atingi.

(cine a zis fraza aceea, ca n-am fost atent?)

Edited by crokodilu, 25 April 2020 - 23:23.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
A cata  zi de cand n-ai mai iesit?

#4
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Trebuie sa fie ceva timp...fie e de la Afumati, fie e afectat rau de izolare.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcrokodilu, on 25 aprilie 2020 - 23:23, said:

E prea simplu sa iti propui obiective pe care poti sa le atingi.

Vrei sa zici ca obiectivele alese de tine sunt imposibil de atins?

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postmyshyk, on 26 aprilie 2020 - 07:01, said:

A cata  zi de cand n-ai mai iesit?
Cel puțin 6-8 ore din zi mi le petrec în natură. Avantaj eu, nu stau la bloc ci la casă și la marginea orașului. Am zile când merg câte 10km pe jos. Chiar și mai mult.
Mai nașpa e că în postarea asta, deși e deschisă pe fun, nu este vorba de mine ci de unii care prind fluturi la modul ăla grav. Și mă gândesc că poate s-or mai trezi și ei la realitate.
Trec peste episodul cu un coleg care tocmai era entuziasmat că și-a descoperit o plăcere a vieții, ce-a de a fotografia și au venit unii să arunce cu tot ce au ei mai rău nu în pozele lui ci direct în el.

@cristi_cost, bine că sunt grădinițele închise că altfel riscai să te dea ăștia afară de la glume atât de spirituale. Aka, dacă nu ai priceput, topicul ăsta l-am făcut tocmai ca să vă atrag atenția la 2-3 dintre voi să renunțați la stilul ăsta de rahat care v-a consacrat ;) Na că m-ai făcut să ți-o zic direct. Fiți mai respectuoși că nu vă cad galoanele. Sunt sigur că dacă eram împreună la o ieșire foto nu făceai glume din astea bășite.

#7
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View Postadisz, on 26 aprilie 2020 - 09:36, said:

Vrei sa zici ca obiectivele alese de tine sunt imposibil de atins?
De asta de obicei se cer altuia Posted Image

#8
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Mea culpa - dupa deraparile avute as fi zis aproape sigur ca suferi.

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Așa, continuă cu atacurile la persoană. Habar nu aveam că ți-am solicitat să-mi pui diagnosticul și îți mulțumesc pentru grija pe care mi-o porți mie sau altor colegi.
Îți fac un desen ca să înțelegi că tocmai asta este de rahat? Că discutați persoane și nu fotografii? Chiar ești blocat și te învârți în cerc și nu poți pricepe ceva elementar?
Lăsați oamenii în pace și vedeți-vă de poze.

#10
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Perfect, in sfarsit ajungem la un consesn. Deci ne vedem la critica foto sau pe ariile de interes personal... si ii mai lasam pe ceilalti sa se bucure de ce au.

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cum vrei tu.
Arată-mi un singur loc, vreodată, unde eu ți-am adresat fie și cel mai mic luat peste picior sau silabă care să te deranjeze cu ceva?
Atâta timp cât am fost politicos, corect, nici măcar vreo poză nu ți-am criticat ci doar am dat like celor care mi-au plăcut, nu ți se pare că e de prost gust din partea ta să te comporți așa cum ai făcut-o astăzi?
Mă fac că uit de afirmația ta cu crop la 200% ca să se vadă două pene. Da, tehnic este corect ce ai zis și trebuia să o zici acolo unde era locul de zis, nu aiurea pe o altă arie doar că să mă "atingi".
Auzi? Tu ce zici, cadrele alea pe care le pun eu le pun de-aiurea nu? :D Încă nu ai prins nici tu retorica mea ca răspuns la modul (total greșit al) unora dintre voi de-a comunica pe forum. Bat șaua să priceapă calul, dar nu se lipește neam, de niciunul.
Na, acum am făcut topicul ăsta să vă zic într-o notă amuzantă ceea ce era de zis. Poate, sper, măcar acum să vă treziți că nu e bine ce faceți și să fiți mai cuviincioși.

Eu nu pun poze pe forum și nici pe facebook ca să primesc validarea, confirmarea, din partea cuiva.

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postadisz, on 26 aprilie 2020 - 09:36, said:

Vrei sa zici ca obiectivele alese de tine sunt imposibil de atins?
Opusul lui "simplu" nu este "imposibil" ci "greu". E simplu sa iti stabilesti obiective simple: imi propun sa pozez pisica...click, gata poza cu pisica, imi propun sa postez poze cu pisica..send, gata am postat poza cu pisica.

Edited by crokodilu, 26 April 2020 - 11:43.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Opusul lui simplu ar fi mai degraba complex,sofisticat.
Apropo de pisica:pentru mine ar fi un obiectiv complex pozarea lor,avand in vedere ca eu nu agreez pisicile.

Edited by adisz, 26 April 2020 - 13:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate