Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Azi am dat retur la un TV LED de 55" din cauza durerii de ochi. Cu se sa inlocuiesc ?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#163
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,011
  • Înscris: 16.07.2015
Aoleu, iar au apărut "egzpertii" (se știu ei care), cu distantele recomandate de vizionare, in raport cu diagonala. Unii inca nu înțeleg că fiecare privește de la ce distanta ii e lui comfortabil și nu da 2 bani pe acele distante. La bloc, este "overkill", după cum spunea cineva, mai mult de 50-55 inch, restul sunt abureli. Chiar și pe un TV 4K, mare parte din timp urmărești content FHD, de ex, deci nu vad unde e problema.

Edited by Vlad_22, 26 December 2020 - 16:33.


#164
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 04.10.2014

 Vlad_22, on 26 decembrie 2020 - 16:29, said:

Unii inca nu înțeleg că fiecare privește de la ce distanta ii e lui comfortabil
Iar alții nu au impresia că le știu pe toate fără să fi citit și înțeles nimic, în schimb doresc să se informeze dacă există considerente obiective pentru a alege o diagonală sau o distanță.

 Vlad_22, on 26 decembrie 2020 - 16:29, said:

distantele recomandate de vizionare [...] nu da 2 bani pe acele distante
Întotdeauna există persoane care nu dau 2 bani pe absolut nimic, pentru că, nu-i așa, ei sunt buricul pământului.

 Vlad_22, on 26 decembrie 2020 - 16:29, said:

La bloc, este "overkill" [...] mai mult de 50-55 inch, restul sunt abureli.

 Vlad_22, on 26 decembrie 2020 - 16:29, said:

mare parte din timp urmărești content FHD
Iar mie îmi e confortabil la bloc un ecran de 100, doar pe FullHD, proiectorul nefiind 4k. Ai vreo problemă cu asta? Nu e niciun „overkill” și nicio abureală. (Interesant că părerile - doar păreri, nema știință - tale intră la capitolul „fiecare face cum i se pare [confortabli]”, iar părerile altora - susținute de considerente fizice și anatomice - intră la capitolul „abureli”.)

#165
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,011
  • Înscris: 16.07.2015

 Jean-Luc_Picard, on 26 decembrie 2020 - 17:13, said:


Iar alții nu au impresia că le știu pe toate fără să fi citit și Ă®nțeles nimic, Ă®n schimb doresc să se informeze dacă există considerente obiective pentru a alege o diagonală sau o distanță.

ĂŽntotdeauna există persoane care nu dau 2 bani pe absolut nimic, pentru că, nu-i așa, ei sunt buricul pământului.


Iar mie Ă®mi e confortabil la bloc un ecran de 100, doar pe FullHD, proiectorul nefiind 4k. Ai vreo problemă cu asta? Nu e niciun „overkill” și nicio abureală. (Interesant că părerile - doar păreri, nema știință - tale intră la capitolul „fiecare face cum i se pare [confortabli]”, iar părerile altora - susținute de considerente fizice și anatomice - intră la capitolul „abureli”.)
Nu le știe nimeni pe toate, insa unii prea caută să se contreze cu cei care consideră că anumite diagonale le sunt potrivite, care e problema? Uite, pe mine nu prea mă interesează distanta de vizionare. Raportul ăla dintre distanta/diagonala, e litera de lege sau? Degeaba ii recomanzi tu 70-80 inch, daca el n-are spațiu și/sau mobila adecvate, loc pe perete pe unde să-l puna etc. Asta îți scapă. Îți mai scapă și faptul că, de multe ori, pt o diagonala superioara, mai scoți 1-2000 lei, din buzunar. Ce e peste 55-65 inch, chiar sunt TV-uri mari, indiferent de distanta de vizionare și asta o spun mai toti. N-au rost discuțiile astea, in fine, fiecare face cum consideră că e ok pt el. Mai sunt și ăștia, mai "agresivi", cu unii useri care poate pur și simplu nu știu sau nu se pricep la diferența dintre LCD/LED și IPS, imediat sar ca "arși".Sărbători fericite.

Edited by Vlad_22, 26 December 2020 - 19:47.


#166
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 04.10.2014

 Vlad_22, on 26 decembrie 2020 - 19:36, said:

Raportul ăla dintre distanta/diagonala, e litera de lege sau?
Nu e nicio literă de lege. E un criteriu să te ajute în alegere (cu avantajul de a fi obiectiv și același pentru toată lumea, deoarece avem cu foarte mici sau foarte rare variații ochi alcătuiți la fel). Poți avea alte motive să alegi mai mare sau mai mic, mai aproape sau mai departe.
Sărbători fericite.

Edited by Jean-Luc_Picard, 26 December 2020 - 21:32.


#167
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008

 Vlad_22, on 26 decembrie 2020 - 19:36, said:

, cu unii useri care poate pur și simplu nu știu sau nu se pricep la diferența dintre LCD/LED și IPS, imediat sar ca "arși".Sărbători fericite.

Sarbatori Fericite!
Dar care este totusi diferenta? IPS-ul e din alta sfera a tehnologiei.? Nu e doar un tip de panel folosit la LCD/LED?
Poate ai vrut sa spui diferenta dintre VA si IPS. dar te-ai grabit.

#168
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,011
  • Înscris: 16.07.2015

 edigee, on 26 decembrie 2020 - 23:39, said:


Sarbatori Fericite!
Dar care este totusi diferenta? IPS-ul e din alta sfera a tehnologiei.? Nu e doar un tip de panel folosit la LCD/LED?
Poate ai vrut sa spui diferenta dintre VA si IPS. dar te-ai grabit.
Știu diferențele, însă am vrut doar sa punctez faptul că unii ajung sa le compare, din acest motiv, deși n-au legătură, fiind pur și simplu necunoscători.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate