Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

tip card memorie

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Mi-am comandat un aparat foto si apoi mi-am dat seama ca trebuie sa ii cumpar si card.
Pe site, de unde am cumparat, apare asa:

Card compatibil SD, SDHC, SDXC

Este card sd mare sau sunt bune si cardurile micro sd?
Pot sa ii pun un adaptor, daca este card mare (am unul micro sd acasa).
Este compatibil? :)

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
SD - Secure Digital
SDHC - Secure Digital High Capacity
SHXC - Secure Digital eXtended Capacity

Ce ai comandat exact ? - Doar tu stii
La ce aparat foto vrei sa-l folosesti ? Doar tu stii

#3
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Aparat: Canon IXUS 185.

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Posted Image  Scrie in specificatiile aparatului cu ce tip de card merge...sau vezi pe el (in poze) cat de mare e gaura pentru card...si oricum, daca zici ca ai microSD si adaptor, atunci ai de toate :)
Dar...depinde de aparat, daca merge cu carduri ordinare (de viteza mica) sau vrea card de viteza mai mare...daca filmeaza 4k de exemplu.

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Poti lua unul de 32/64GB fara probleme, mai mult nu-ti este necesar.

#6
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Am inteles.
Am unul micro SD, de la un telefon vechi, si ma gandeam sa-l folosesc pe ala cu adaptor.
Are videte bune si aparatul ala are rezolutie mica, o sa-l folosesc pe asata daca se poate. :)

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
La asta merge orice card, ca are filmare slaba, doar HD (720)...nu puteai sa alegi unul macar FHD (full HD- cu 1080)?!...sau poate nu te intereseaza sa filmezi (la calitate f buna).

Edited by danpet, 23 April 2020 - 18:25.


#8
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
A dorit un coleg sa fie un aparat dedicat, pentru ce avem noi nevoie este suficient si telefonul. :)
Nu ma interesa pe partea de filmare, sa aiba zoom optic si sa faca poze. :)
Multumesc frumos pentru ajutor!

Ma gandeam sa nu aiba carduri diferite, cum au cei de la Sony (sau aveau). Erau unele marci care nu aveau carduri comune. :)

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Cu cat o camera foto are zoom-ul (optic) mai mare,cu atat este mai slaba,cu atat calitatatea pozelor este mai proasta.

Edited by adisz, 23 April 2020 - 18:39.


#10
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Lol thread Posted Image
Majoritatea aparatelor foto moderne nu mai folosesc SD si Mini SD. Functioneaza doar cu Micro. Si 100% accepta formatele SDHC si SHXC.

Edited by mad_dogg, 23 April 2020 - 18:59.


#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postadisz, on 23 aprilie 2020 - 18:37, said:

Cu cat o camera foto are zoom-ul (optic) mai mare,cu atat este mai slaba,cu atat calitatatea pozelor este mai proasta.
Adi, nu stiu unde ai auzit tu parerea asta, dar cele 2 camere "superzoom" pe care le am eu...o contrazic. Si au zoom, nu gluma: Nikon P610 (60x...optic: 24 - 1440mm) si Panasonic FZ300 cu 24x (25 - 600mm) focala echivalenta cu film de 35mm...Sunt foarte multumit de ele...obiective Nikor si Leica.

#12
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View Postmad_dogg, on 23 aprilie 2020 - 18:59, said:

Majoritatea aparatelor foto moderne nu mai folosesc SD si Mini SD. Functioneaza doar cu Micro.
Cine te-a păcălit? Dacă prin ”aparate foto” înțelegi ”telefoane, action cam” și alte chestii minuscule, ai dreptate. În rest, ”aparatele foto” folosesc SD-uri, nu microSD.

#13
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
O fi cum zici tu. Eu 2 camere foto standard cu Micro SD. Poate vorbesti de camerele profesionale, atunci e altceva.

#14
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Și din 2 modele pe care le ai tu ai tras concluzia că ”majoritatea” sunt la fel și ai simțit nevoia să te exprimi arogant cu expresii gen ”lol thread”? Frumos îți șade.

Chiar sunt curios ce modele de camere ai tu. Frunzărind pe F64 și emag am găsit fix o singură cameră, o pocnitoare anonimă (EasyPix AquaPix) care are trecut în specificații doar microSD. În rest toate au SD (și asta include și microSD cu adaptor SD), începând de la cele mai ieftine compacte de 400 de lei. Dacă alea-s camere profesionale... E drept că nu le-am verificat chiar pe toate, mi-o fi scăpat vreun model mai exotic. Dar e clar că statistica ta cu ”majoritatea” nu există în realitate.

#15
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 16.02.2004

View Postcilibiu, on 23 aprilie 2020 - 18:04, said:

Mi-am comandat un aparat foto si apoi mi-am dat seama ca trebuie sa ii cumpar si card.
Pe site, de unde am cumparat, apare asa:

Card compatibil SD, SDHC, SDXC

Este card sd mare sau sunt bune si cardurile micro sd?
Pot sa ii pun un adaptor, daca este card mare (am unul micro sd acasa).
Este compatibil? Posted Image


Ia-ti un card SD, dar si cardurile microSD sunt ok (se incalzesc mai usor ca cele SD, dar nu e pb daca ai fisiere mici si nu filmezi la calitate mare)....marea problema este adaptorul de la MicroSD la SD, adaptor care s-ar putea sa nu mai functioneze in parametri la o bucata de vreme...

Personal, nu am intalnit camera foto cu card microSD, dar poate ca sunt...asta nu influenteaza calitatea fotografiei :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate