Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

teoria conspiratiei

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#19
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015

View PostMircea332243, on 23 aprilie 2020 - 10:19, said:


Ce parere aveti, domnule inger coborat din ceruri, de legea privind faptul ca in Singapore nu se poate mesteca guma ?
. Caci este scris: "Fiti sfinti, caci Eu sunt sfant". (1 Petru 1:16)

mestecatul de guma ti se pare ok?

#20
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai daca toate sunt randuite de catre Dzeu dinaintea timpului (viitorul e scris de Dzeu) cum ramane cu liberul artibru ? Sa inteleg ca orice ar alege oamenii de fapt ei au ales si totul se desfasoara exact asa cum e filmul ?

#21
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 25.04.2007
Ce sa-i dau si cum fac sa-i dau lui Dumnezeu? Dar direct lui si nu prin intermediari ca poparlaii care fura? Ca or fi si din cei ce nu fura, nu am de unde sti.

#22
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu inteleg liberul arbitru si pe cei care fac referire la el
il asculti pe Dumnezeu sau nu. nu il asculti , te duci in iad, ca poti sa iti vinzi sufletul pentru ceva este partea a doua

#23
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Teoria constipatiei !... Posted Image

#24
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Stai putin, deci Dzeu iti da doua variante, una buna una rea... iti da si constiinta ca sa decizi, liber arbitru, stii ca ar fi bine sa o alegi ep aia buna... cum saracia e liber arbitru in cazul asta ?  Liber arbitru e sa decizi intre doua alegeri similare ca si repercursiuni in cazul asta nu sa fi constrans de urmari.... Eu zic ca voi crestinii nu intelegeti liberul arbitru si implicatiile acestuia.

#25
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
prietene, Dumnezeu nu te intreaba daca vrei

#26
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ah... deci e clar ca nu iti da nici o alegere e doar praf in ochi ? Amagirea cum ca tu alegi..

Tu intelegi ca nici comunistii nu te intrebau daca vrei sa fii sub dictatura lor ? Pur si simplu era ce era... puteai sa alegi sa e conformezi partidului sau nu... daca nu o faceai plateai in diferite feluri.

Edited by Fluk3, 23 April 2020 - 10:58.


#27
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostFluk3, on 23 aprilie 2020 - 10:32, said:

Pai daca toate sunt randuite de catre Dzeu dinaintea timpului (viitorul e scris de Dzeu) cum ramane cu liberul artibru ? Sa inteleg ca orice ar alege oamenii de fapt ei au ales si totul se desfasoara exact asa cum e filmul ?

Exista o teorie in lumea stintifica  dar n-are treaba cu D-zeu care e o creatie a imaginatiei umane
https://ro.wikipedia...iki/Determinism
Mai trebuie tinut cont ca D-zeu si invataturile biblice nu sunt universal valabile  pe pamant .Universal valabil  pe aceasta planeta este codul genetic  de ex ,care arata ca omul are o evolutie unitara cu inflexiuni modelate de conditiile de mediu si este o fiinta foarte tanara  dar care are radacini inspiratie de la aparitia vietii pe pamant
Nu omul a stapinit pamantul de la inceputul lui sunt 3,5 miliarde de ani in care pamintul s-a invartit in jurul soarelui fara  fiinta om si D-zeul creat de el in ultimile 30-40 de secole Bine in acest timp D-zeu s-a tot contrat cu el insasi si a facut multe pagube colaterare in numele lui  ,a unuia din el , pt ca a fost multipolar

Edited by ciine, 23 April 2020 - 11:05.


#28
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
"stiinta" sunt multe cuvinte intortocheate cu o aparenta logica, insa daca te uiti atent este zero barat

#29
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostValmont43, on 23 aprilie 2020 - 09:10, said:

Din ce scrie mai sus inseamna ca trebuie sa te supui oricarui regim indiferent cat de tiranic ar fi, nu?
Chestia cu "obrazul celalalt" Nici nu se pune problema ca "da´de ce sa-mi dea o palma. Doar ca sa intorc si obrazul celalalt"!

#30
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postlegit10, on 23 aprilie 2020 - 11:02, said:

"stiinta" sunt multe cuvinte intortocheate cu o aparenta logica, insa daca te uiti atent este zero barat
o barat pentru ca unii inteleg chiar atata ?
Explica-mi te rog cum vine zeroul asta barat in cazul pc-urilor de pe care scriem noi acu si cu care suntem legati printr-un cabru de sticla ?

#31
Mircea332243

Mircea332243

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 01.05.2019
Pana acum am invatat din acest topic ca mestecatul gumei nu este ok.

Insa, ce parere aveti domnule initiator, de faptul ca in olanda prostitutia este legala (prin lege), cat si consumul de canabis ?

#32
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015

View PostFluk3, on 23 aprilie 2020 - 11:05, said:

o barat pentru ca unii inteleg chiar atata ?
Explica-mi te rog cum vine zeroul asta barat in cazul pc-urilor de pe care scriem noi acu si cu care suntem legati printr-un cabru de sticla ?
spune-mi o descoperire facuta de un ateu sau mai rau, un evolutionist

View PostMircea332243, on 23 aprilie 2020 - 11:06, said:

Pana acum am invatat din acest topic ca mestecatul gumei nu este ok.

Insa, ce parere aveti domnule initiator, de faptul ca in olanda prostitutia este legala (prin lege), cat si consumul de canabis ?
eu ma refer la legea lui Dumnezeu, insa si legea statului nu poate fi incalcata, prostitutia exista si in biblie, nu inseamna ca nu este pedepsita de Dumnezeu

#33
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postlegit10, on 23 aprilie 2020 - 11:09, said:

spune-mi o descoperire facuta de un ateu sau mai rau, un evolutionist
Niels Bohr a descoperit ca electronii unui atom se invart in jurul nucleului pe orbite separate si numarul acestora determina proprietatile elementului care il constituie acei atomi.
Da stii ce, ia uite aici o lista daca tot mai intrebat despre : https://en.wikipedia..._and_technology
Voi chiar nu realizati ca majoritatea descoperirilor din stiinta au fost facute de oameni care nu credeau ca exista ceva mai mult decat ceea ce vedem...

Edited by Fluk3, 23 April 2020 - 11:28.


#34
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
de ce se numeste tabelul lui mendeleev ? mendeleev, un crestin a gandit totul despre atomi

iti spun eu, evolutionistii au facut umbra pamantului degeaba, singurul lucru obtinut, titlul de "intelectual", exact pentru ce s-au vandut

#35
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Nu ma indoiesc ca au fost si crestini printre oamenii de stiinta. Apropos, prima teorie despre atom a fost a lui Platon. Mendeleev doar i-a ordonat dupa numarul de atomi nu a descoperit nimic. Daca vrei iti pun o lista lunga si cu cei crestini dar iti garantez ca nu ajuta la nimic nici asta.
Apropos de evolutie... de ce oare pana si virusii evolueaza dupa ce sunt... creati ?

#36
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
ai vazut tu un virus? ca sa nu zic evolutia lui

ca sa intelegi tabelul lui mendeleev trebuie sa te gandesti la electroni, apoi neutroni, protoni

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate