Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cum stie Google ca un device (in special cele Huawei) nu este Play Protect Certified?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Dupa cum stiti, anumite telefoanele Huawei, aparute pe piata dupa o anumita data, vin fara ecosistemul Google, fara certificari Play Protect etc.
Ceea ce nu pricep eu e cum isi dau seama serverele Google (sau altceva) ca folosesc un telefon Huawei? Are legatura cu ceea ce e scris in fisierul build.prop, in liniile urmatoare?
ro.product.brand=
ro.product.manufacturer=
ro.build.product=
ro.product.model=
ro.product.name=
ro.product.device=
ro.build.description=
ro.build.fingerprint=

Pe XDA exista un tutorial despre "rezolvarea" certificarii Google pe telefoanele care au Root (dar nu au Magisk), prin stergerea in liniile de mai sus a ceea ce e scris dupa semnul =. Apoi, stergeri de date, cache, dalvik/art etc. si gata, se poate rula Play Store si instala orice (chiar daca in Play Store apare ca device-ul nu e certificat).

Dar, Huawei a inchis autorizarea deblocarii bootloaderului cu ceva vreme in urma, astfel telefoanele lor nu pot beneficia de Root sau Magisk.

Sa presupunem, prin absurd, ca BL-ul s-ar putea debloca pe Huawei-uri. Dupa obtinerea functiei Root, ar fi suficient sa inlocuim liniile din build.prop prin metoda de mai sus (sau Magisk Hide pentru Play Store) pentru a putea instala si rula ecosistemul Google, ca pe un Custom ROM? Sau exista blocarea din partea Google dupa altceva, mai adanc decat build.prop (IMEI-uri, numere seriale specifice Huawei)?

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Nu cred ca vor debloca BL din dorinta de a face popular ecosistemul lor de aplicatii care sa nu fie dependent de Google. Dar mai bine este sa evitam sa cumparam Huawei decat sa ne batem capul cu probleme generate de ei si Google.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Nu-l deblocheaza ei oficial, dar se poate face la un service gsm.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Se pare ca un device poate fi [pseudo-]certificat individual de utilizator. Incearca ‘2.  It’s Time to Register Your Device with Google.’ de aici <https://www.saintlad...y-google-error/>. Eu nu am incercat ca nu am avut nevoie si nici nu stiu daca se aplica device-ului tau, dar am mai auzit si in trecut de aceasta posibilitate.

#5
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
sunt sigur ca androidul stie ce telefon este, doar citeste ce hardware are si afla, nu cred ca poate fi pacalit asa usor.

#6
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
^Cel mai probabil se poate prin acele linii din build.prop.
Degeaba incerci sa il inregistrezi manual cu id-ul GMS deoarece Mate 30 pro e "blacklist"-ed de cei de la Google.

Edited by uNNNk, 15 April 2020 - 18:15.


#7
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
oricum ii poate citi imei-ul si imsi si stie exact ce telefon e nu-l poti pacali

#8
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postsags, on 15 aprilie 2020 - 17:56, said:

Se pare ca un device poate fi [pseudo-]certificat individual de utilizator. Incearca ‘2.  It’s Time to Register Your Device with Google.’ de aici <https://www.saintlad...y-google-error/>. Eu nu am incercat ca nu am avut nevoie si nici nu stiu daca se aplica device-ului tau, dar am mai auzit si in trecut de aceasta posibilitate.
Am incercat dar tot apare eroarea in anumite aplicatii cum ca device is not Google Play Protect certified (in Maps, in Whatsapp...).

Multumesc tuturor pentru clarificari.

#9
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Aurora store,aptoide,sunt alternative bune

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate