Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Amenda Circulatie in Bologna cu Masina inchiriat

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
Eu am primit, mașina închiriată în Milano, 2 amenzi la interval de 10 minute, în aceeași zi, la distanță de 15 km (greu de crezut). Nu am primit amendă de circulație, mi s-a oprit pe card 2Ś40 euro, comision firma de închiriere pentru procesare amendă (repet, amendă nu a ajuns niciodată la mine, dar comisionul s-!a încasat). Sunt firme ale mafioților italieni care sunt mână în mână cu poliția și fac des astfel de măgării...

#20
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Adica tu nu ai gresit, mafiotii te-au lucrat...

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postfloraur, on 20 decembrie 2021 - 16:16, said:

Adica tu nu ai gresit, mafiotii te-au lucrat...

Card de credit?
Si?
Nu recunosti tranzactia, ce mare branza?

#22
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007

View Postfloraur, on 20 decembrie 2021 - 16:16, said:

Adica tu nu ai gresit, mafiotii te-au lucrat...

Eu nu știu dacă am greșit sau nu, trebuia să primesc dovada contravenției, pe mail sau prin poștă. Au trecut 4 ani de atunci... amenda nu a venit. Dar comisionul firmei de închirieri s-a încasat. Am făcut plângere la BCR, după primul comision, am blocat cardul de credit, al doilea comision s-a încasat direct din contul curent la câteva zile după primul, practic, dacă am făcut două greșeli la interval de câteva minute, de ce s-au emis două amenzi la interval de câteva zile.  A trebuit să închid contul și cardul, altfel, cred că mai inventau ceva. E o practică obișnuită în Italia, nu suntem singurii, @Oztan.

Edited by takis, 21 December 2021 - 08:15.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttakis, on 21 decembrie 2021 - 08:13, said:

Eu nu știu dacă am greșit sau nu, trebuia să primesc dovada contravenției, pe mail sau prin poștă. Au trecut 4 ani de atunci... amenda nu a venit. Dar comisionul firmei de închirieri s-a încasat. Am făcut plângere la BCR, după primul comision, am blocat cardul de credit, al doilea comision s-a încasat direct din contul curent la câteva zile după primul, practic, dacă am făcut două greșeli la interval de câteva minute, de ce s-au emis două amenzi la interval de câteva zile.  A trebuit să închid contul și cardul, altfel, cred că mai inventau ceva. E o practică obișnuită în Italia, nu suntem singurii, @Oztan.

Tu vorbesti de cardul de credit sau cel de debit?
Eu nu dau cardul de debit nimanui.
La credit daca nu recunosc tranzactia, nu o platesc si banca respectiva investigheaza furtul, la debit eu as fi cel care trebuie sa rezolve.

Am si scris ca am avut asa ceva:

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2020 - 05:21, said:


Da.
Am avut amenda de vignetta in Ungaria la sf lui August si m-au anunatat pe la sf lui Ianuarie
Maina inchiriata din Germania, AVIS

Desi AVIS a fost amendata de unguri, si, pe buna dreptate, pentru ca nu am cumparat vignetta in ziua aia, eu am refuzat plata si nu am fost incarcat.
Pe credit card nu pe debit

#24
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
Rezervarea s-a garantat cu cardul de credit. Primul comision a fost retras de pe cardul de credit. Am refuzat tranzacția, BCR nu a acceptat, a spus că e vorba de un contract semnat de mine, cum că sunt de acord ca firma X să retragă bani în cazul în care există abateri contravenționale la legislația rutieră (taxă de procesare). Ok. Am cerut blocarea cardului de credit. Au blocat cardul de credit. La câteva zile, mă trezesc cu al doilea comision retras din contul curent (card de debit). Atunci mi s-a pus pata. Amenda nu am vazut-o nici în ziua de azi, comisioanele extrase, DA! De la BCR mi-au spus să mă adresez la Poliție, pentru că ei au verificat și așa scrie în contractul semnat de mine (pe care, evident, eu nu îl mai păstrasem, deoarece trecuse mai bine de un an...)

Edited by takis, 21 December 2021 - 10:51.


#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttakis, on 21 decembrie 2021 - 10:43, said:

Rezervarea s-a garantat cu cardul de credit. Primul comision a fost retras de pe cardul de credit. Am refuzat tranzacția, BCR nu a acceptat, a spus că e vorba de un contract semnat de mine, cum că sunt de acord ca firma X să retragă bani în cazul în care există abateri contravenționale la legislația rutieră (taxă de procesare). Ok. Am cerut blocarea cardului de credit. Au blocat cardul de credit. La câteva zile, mă trezesc cu al doilea comision retras din contul curent (card de debit). Atunci mi s-a pus pata. Amenda nu am vazut-o nici în ziua de azi, comisioanele extrase, DA! De la BCR mi-au spus să mă adresez la Poliție, pentru că ei au verificat și așa scrie în contractul semnat de mine (pe care, evident, eu nu îl mai păstrasem, deoarece trecuse mai bine de un an...)

De unde au avut cardul de debit?

De unde a stiut BCR ce contract ai semnat tu cu firma de rental?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate