Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

a venit timpul pentru un atomizor

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Creeed ca a venit timpul sa-mi iau un atomizor pentru livada mea de aproximativ 80 de pomi. Cu pompa mea cu motoras pare ca incep sa ma misc mai greut prin livada mai ales cand va fi nevoie sa aplic solutia pe toata suprafata frunzei. Iar un atomizor ar fi perfect. Cum nu ma prea grabesc si nici o alegere pripita nu doresc sa fac, incep sa ma informez.
Am gasit un Makita model PM7651H 3.8CP in 4 timpi. care se lauda ca ar avea urmatoarele functii: amestecarea substantei si maner ergonomic. Ma gandesc ca manerul ergonomic il au mai toate, dar amestecarea substantei ar fi un plus; ca n-o sa mai stau sa dau atomizorul peste cap ca sa amestec omogen substantele la fel cum fac cu pompa de stropit.
Ar mai fi si alte functii de luat in seama? Ar mai fi si alte modele de atomizoare la pret mai omenesc?

Ca si pret m-as incadra undeva intre 1500 si 2500 ron. Ma gandesc ce functii in plus ar putea sa aiba ca sa-ti mai usureze munca prin gradina dar in acelasi timp sa se justifice si pretul.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu dai atomizorul peste cap, pui substanta deja amestecata in rezervorul atomizorului. Timpul de imrastiere va fi mult mai scurt si nu sedimenteaza.
4 timpi e OK, greutate cat mai mica a utilajului, si garantie la indemana.
Acel Makita incarcat full are cam 30 kg

Edited by keta, 09 April 2020 - 22:27.


#3
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019
Vezi la ce distanta poti stropi cu el (daca ai nevoie sa stropesti la inaltime mai mare) ca astea in 4 timpi au turatie mai mica si am impresia ca nu stropesc asa departe ca cele in 2 timpi. Eu am un Cifarelli de peste 10 ani cu motor in 2 timpi si n-am avut nici o problema cu el.

Edited by AlexD2, 09 April 2020 - 22:59.


#4
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Ar fi bun si un atomizor pe roti cu un rezervor mai mare, ca sa nu te mai cari cu el prin spinare si sa stropesti toti pomii cu cat mai putine plinuri.

#5
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012

 Vincentiu_1981, on 09 aprilie 2020 - 23:22, said:

Ar fi bun si un atomizor pe roti cu un rezervor mai mare, ca sa nu te mai cari cu el prin spinare si sa stropesti toti pomii cu cat mai putine plinuri.

hmm e o varianta de luat in calcul. de exemplu cand stropesc cu zeama bordeleza in repaus vegetativ prepar aproximativ 5-6 rezervoare de 16l de solutie. (am si 3 randuri de vie, vreo 140 de butasi). la stropirea cu Ovipron Top, la fel, se mai duc cateva rezervoare si da-i plimba-te cate 100 de m pentru fiecare umplere de rezervor.

comparativ cu pompa manuala de stropit, unde se pierde mai multa solutie, cu un atomizor sau cu o pompa?

Edited by luchianv, 09 April 2020 - 23:32.


#6
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004
Posteaza unde trebuie.

#7
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
sau un moderator sa-mi mute topicul.

multumesc

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,662
  • Înscris: 31.01.2010
Cautati un Cifarelli M3 la banii aia, am unu si sint foarte multumit de el.

#9
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019

 luchianv, on 09 aprilie 2020 - 23:26, said:

comparativ cu pompa manuala de stropit, unde se pierde mai multa solutie, cu un atomizor sau cu o pompa?
Teoretic ar parea ca, cu atomizorul se pierde mai multa pt ca solutia este atomizata cu aer si la debit maxim mare . Anul asta am facut un experiment cand am stropit via la inceputul primaverii (pe uscat), am stropit-o cu pompa manuala (mare greseala ca a durat de cateva ori mai mult timp si efort inzecit) si cu surprindere am constatat ca am  consumat cam cu 30% mai multa solutie decat cu atomizorul, cu mentiunea ca atomizorul la vie il regrez intodeauna la debit de 50% (la via pe spalier de 2m) pt ca altfel merge prea multa solutie si nu ma pot eu misca suficient de repede. La pomii mari si la via pe spalier inalt dau debitul la atomizor la maxim Deci la atomizor depinde si de debitul reglat ca sa nu faci risipa.

Edited by AlexD2, 10 April 2020 - 08:43.


#10
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu am un atomizor, dar stiu ca exista filtre sau dispozitive care sa fie atasate la atomizoare pentru obtinerea unui debit de solutie ultraredus.
Eficacitatea unui atomizor deriva tocmai din faptul ca solutia este pulverizata cu un jet de aer puternic, deci asta este un punct forte, nu un dezavantaj, iar solutia strapunge mai multe randuri de frunze in coroana, deci penetreaza bine coroana in profunzime, pe cand la vermorelele normale solutia se opreste in primele frunze si trebuie stropit pe toate partile si din toate pozitiile si in felul asta se consuma mai multa solutie si este greu sa stropesti corect un pom daca are mai multa masa foliara.

#11
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Azi am stropit piersicii si caisii cu pompa manuala si deja se simte ca e greu tare. Pomii nu mai sunt anul 1, 2 si iti ia mai mult timp sa-l poti acoperi, si asta cand frunzele abia abia ies.
Ca si timp, cat se castiga stropind cu atomizorul?

Ca sa nu mai deschid alt topic, vorbind de echipament de protectie la stropiri, voi ce folositi? Eu deocamdata mi-am pus azi niste cizme de cauciuc (am stropit eu glifosat). Pentru protectia fetei ma gandeam sa-mi iau o casca de plastic cu viziera dintr-aceia cum au acum doctorii prin spitale.
Voi ce folositi?

#12
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019
Cu atomizorul stropesti cel putin de 4-5 ori mai repede. Depinde si de cat de mari sunt pomii deoarece daca pomii sunt mici atunci nu il folosesti la capacitate maxima, deci debitul nu e maxim. Diferenta de timp vine de la debitul de solutie. La atomizorul meu, la debit maxim solutia curge liber din rezervor pe un diametru de 10 mm (am atomizor fara pompa separata pt solutie). Functie de cat deschid robinetul pe conducta de solutie debitul se poate micsora  pana la oprire totala, dar de regula stropesc fie cu debit maxim fie cu debit cam la 50% cum am spus intr-o postare anterioara. Nu am cronometrat, dar la debit maxim 15 l de solutie cred ca nu dureaza mai mult de 3- 4 minute daca robinetul e deschis continuu.
Eu cand stropesc folosesc o bluza cu gluga, un halat peste, manusi, ochelari si o masca simpla (gura, nas) cu supapa. Mai demult cand se gaseau si nu erau foarte scumpe m-am zgarcit sa imi iau o masca cu filtre de schimb si acum imi pare rau ca nu mai am posibilitatea. O viziera e buna mai ales pt fata si ochi dar cred ca e nevoie si de o masca care sa opreasca picaturile fine in norul carora se intampla sa intri. Ca sa evit intrarea in nor eu de regula stropesc un rand de pomi pe o parte (pe 50 % din cincumferinta) si apoi din partea opusa, nu ma invart in jurul fiecarui pom.

#13
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Am inteles, chiar voiam sa intreb cum se procedeaza la stropire. Eu cu pompa trebuie sa ma invart de 2 ori cel putin in jurul unui pom ca sa fiu sigur ca l-am stropit cum trebuie. Iar cu atomizorul ii stropesc pe o parte dupa care trec pe cealalta parte, deci e mult mai simplu. Acum asa ravnesc la un atomizor si pana fac rost de bani cred ca voi stropi livada in fiecare noapte cu el (in timp ce dorm).
Si distanta minima recomandata la stropirile cu atomizorul care ar fi? Ca ma gandesc ca nu poti stropi cu atomizorul de la 2m.... un 5 6m e ok?

#14
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019

 luchianv, on 11 aprilie 2020 - 23:21, said:

Am inteles, chiar voiam sa intreb cum se procedeaza la stropire. Eu cu pompa trebuie sa ma invart de 2 ori cel putin in jurul unui pom ca sa fiu sigur ca l-am stropit cum trebuie. Iar cu atomizorul ii stropesc pe o parte dupa care trec pe cealalta parte, deci e mult mai simplu. Acum asa ravnesc la un atomizor si pana fac rost de bani cred ca voi stropi livada in fiecare noapte cu el (in timp ce dorm).
Si distanta minima recomandata la stropirile cu atomizorul care ar fi? Ca ma gandesc ca nu poti stropi cu atomizorul de la 2m.... un 5 6m e ok?
Eu la vie, pe uscat, stropesc de la mai putin de 0,5 m. la pomi cred ca cel mai bine e de la 2-5 m. Chiar si la atomizorul meu care e unul puternic (motor de 5CP) peste 5m puterea jetului scade destul de mult.

Edited by AlexD2, 12 April 2020 - 06:45.


#15
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019
Vezi ce model de atomizor cumperi pt ca sunt modele pt legume care au bratul prea rigid si nu il poti utiliza la pomi. Chiar unele modele de Makita am vazut ca sunt asa. Si mai vezi ce greutate au.

Edited by AlexD2, 12 April 2020 - 13:50.


#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,662
  • Înscris: 31.01.2010
La Cifarelli ridic bratul la peste 45grd si stropesc lejer la 6m inaltime.

#17
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019

 Ion_Bumbu, on 12 aprilie 2020 - 13:53, said:

La Cifarelli ridic bratul la peste 45grd si stropesc lejer la 6m inaltime.
Cifarelelli am si eu si merge excelent la deja peste 10 ani. Din pacate atunci cand eu l-am cumparat (la aceiasi bani ca si acum dar la alta valoare a banilor) modelul cu pompa nu l-am gasit si al meu este fara pompa si din aceasta cauza cand solutia este pe terminate nu mai pot ridica bratul prea sus ca nu mai are debit (solutia curge prin cadere libera). Nu e nici greu, are vreo 8 kg gol dar este asa de bine construit de nu-i simti greutatea

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,662
  • Înscris: 31.01.2010
Scuzati domnu` solutia nu curge prin cadere libera, este presurizat vasul!
Daca inchideti bine capacul rezervorului o scuipa pina la ultimul mililitru cu lancea pe verticala!
:D

Edited by Ion_Bumbu, 12 April 2020 - 14:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate