Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tratament si vindecare hernie inghinala fara operatie la barbati

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tiberiu_

tiberiu_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2020
Buna,

Am 64 ani si am fost diagnosticat in urma cu 4 luni de hernie inghinala bilaterala si as vrea sa evit operatia.
Din 24 februarie fac un tratament cu tinctura de traista ciobanului – frectii si beau zilnic 4 ceaiuri de cretisoara pentru intarirea peretilor abdominali. Fac de asemenea exercitii usoare pentru muschii abdominali.
As dori sa stiu daca s-a vindecat cineva in urma unui tratament similar.
As vrea sa stiu daca ati folosit o centura pentru hernie inghinala (corset) care sa nu lase hernia sa coboare in scrot.

Multumesc si multa sanatate!

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Hernia inghinala nu se trateaza cu ceaiuri, nici cu frectii.

Ai grija sa supravietuiesti pana trece pandemia (banuiesc ca ai o hernie minora cu simptomatologie minora), dar daca se agraveaza, mergi la Spitalul Militar si vezi ca te poti opera acolo cu succes, cu ajutorul doctorilor si a inventiei numite robotul Da Vinci.

Tot ce poti sa faci, e doar sa nu se agraveze pana atunci: scadere greutate, renuntare fumat ca sa eviti tusea tabagica, dieta cu fibre.

La chirurg ai fost?

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu as cauta inca  un medic.
    Hernia inghinala  se trateaza chirurgical nu cu ceai.
    Exercitiile si efortul sunt total nerecomandate.

#4
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Tinctura si ceaiuri...  :)
La psiholog nu te-ai gandit sa mergi? Poate daca stai intins pe canapeaua lui se reduce hernia Posted Image
Centura poate temporiza, încetini evolutia, andropauza o accelereaza

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,279
  • Înscris: 27.10.2007
Ceaiurile sunt bune pentru limbrici iar pe tine te cam mananca undeva, deci tratamentul e OK.
Pentru hernie insa, e recomandat tratamentul cu bisturiu.
Probabil ca stii, Hernia inghinala reprezinta o modificare a reliefului peretelui abdominal la nivelul regiunii inghinale, insa in putine cuvinte Hernia e data de o rupere de tesut, care nu se poate rezolva decat chirurgical.
Sanatate.

Edited by strongsss, 04 April 2020 - 21:13.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Nu exista alt tratament decat chirurgical.
Din fericire a evoluat tehnica destul de mult - incizii mici, a doua zi te externeaza.

Din nefericire, trebuie sa mai astepti cateva luni, pana trece virusul cat de cat.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 tiberiu_, on 04 aprilie 2020 - 19:19, said:

As dori sa stiu daca s-a vindecat cineva in urma unui tratament similar.
Nimeni, e o ruptura, trebuia cusuta.
Mai rezista ca auzisem ca unu la noi destul de tinerel, cu hernie ombilicala a fost plimbat aiurea intre spitale si a ajuns mort de covid19 cica...

Edited by andreic, 04 April 2020 - 21:38.


#8
george2020

george2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 14.03.2020

 eiffel, on 04 aprilie 2020 - 21:15, said:

Din fericire a evoluat tehnica destul de mult - incizii mici, a doua zi te externeaza.
Am avut 4 operatii pentru 4 tipuri de probleme medicale, la toate a doua zi s-a facut externarea.
Toate cu taieturi din topor.

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 tiberiu_, on 04 aprilie 2020 - 19:19, said:

Buna,

Am 64 ani si am fost diagnosticat in urma cu 4 luni de hernie inghinala bilaterala si as vrea sa evit operatia.
Din 24 februarie fac un tratament cu tinctura de traista ciobanului – frectii si beau zilnic 4 ceaiuri de cretisoara pentru intarirea peretilor abdominali. Fac de asemenea exercitii usoare pentru muschii abdominali.
As dori sa stiu daca s-a vindecat cineva in urma unui tratament similar.
As vrea sa stiu daca ati folosit o centura pentru hernie inghinala (corset) care sa nu lase hernia sa coboare in scrot.

Multumesc si multa sanatate!

Nu exista solutie decat sa te operezi, restul sint povesti.Imediat cum se termina isteria asta mergi si te opereaza, cu cat inaintezi in varsta, te recuperezi mai greu, in plus exista riscul ca hernia sa devina prinsa in ruprura, incarcerata, situatie in care devine urgenta medicala.

 george2020, on 04 aprilie 2020 - 22:15, said:

Am avut 4 operatii pentru 4 tipuri de probleme medicale, la toate a doua zi s-a facut externarea.
Toate cu taieturi din topor.
Mai traiesti, inseamna ca nu era chiar cu toporul, nu?

#10
tiberiu_

tiberiu_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2020

 -Diana-, on 04 aprilie 2020 - 20:08, said:

Hernia inghinala nu se trateaza cu ceaiuri, nici cu frectii.

Ai grija sa supravietuiesti pana trece pandemia (banuiesc ca ai o hernie minora cu simptomatologie minora), dar daca se agraveaza, mergi la Spitalul Militar si vezi ca te poti opera acolo cu succes, cu ajutorul doctorilor si a inventiei numite robotul Da Vinci.

Tot ce poti sa faci, e doar sa nu se agraveze pana atunci: scadere greutate, renuntare fumat ca sa eviti tusea tabagica, dieta cu fibre.

La chirurg ai fost?
Am fost la chirurg, m-a pus sa tusesc in stanga, in dreapta si a zis ca e hernie ingh. mi-a explicat riscurile operatiei si daca nu ma operez, a zis sa ma mai gandesc si a venit coronavirusul.... si s-au blocat internarile. Te rog daca ma poti ajuta cu dieta cu fibre - un meniu zilnic - 8 ore la servici - si apoi acasa. Multumesc Diana.

 cspot, on 04 aprilie 2020 - 20:55, said:

Eu as cauta inca  un medic.
Hernia inghinala  se trateaza chirurgical nu cu ceai.
Exercitiile si efortul sunt total nerecomandate.


#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Tiberiu,
am o prietena al carei sot s-a operat acum 3 ani la Militar prin metoda da Vinci.
Avea o hernie veche si nu s-a dus de frica la medic, multi ani. Dupa operatie a fost ok, s-a recuperat bine si a mers la lucru destul de repede. Are cam 65 de ani.

Daca te uiti pe linkul de la mine, o sa vezi la punctul 13 ca se mentioneaza – hernia inghinală uni şi bilaterală (protezare cu plasă. http://www.scumc.ro/...gie-generala-2/

Referitor la regimul bogat in fibre, el trebuie sa cruțe colonul cat se poate de mult, este important, doar ca nu poate lupta singur, ca sa zic asa, ar trebui sa opresti si fumatul, alcoolul (daca este cazul).
Ce poti manca, pe scurt: fulgi de ovaz, linte, humus, zmeura, morcovi, mere, banane, pere, spanac, varza, broccoli, seminte chia, avocado, fasole uscata,  mazare, fructe uscate (smochine, prune, nuci), conopida, sfecla,  dovlecei, paine ntegrala, patrunjel.
*(ordinea e aleatorie, le-am pus cum imi vin in cap).

Evident ca poti manca si carne, incearca sa eviti grasimile si mezelurile. Nu te pun sa te duci dupa peste acum, ca e mai greu cu procurarea alimentelor pentru toata lumea in perioada asta.
O poti ruga pe sotie sa gandeasca niste meniuri pe care le puteti manca impreuna, ca sa nu se oboseasca cu 7 feluri de mancare, ganditi impreuna ce mancati luni, marti etc si pregatiti din timp lista cu alimente.

Evita efortul pe cat poti in perioada asta, nu e un moment bun pentru internari.

Sanatate maxima iti doresc!

Edited by -Diana-, 06 April 2020 - 07:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate