Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

reusiti sa economisti bani mai multi perioada asta?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
La fel la toate neclaritatiletale, Op-ule! Salarial/economii/cheltuieli. Total santem pe plus.Dilema e cu vacanta.Tre sa iau pastila de somn si sa zburam ceva ore peste limita mea psihica.

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007

View Postzyppster, on 04 aprilie 2020 - 13:48, said:

economiseam și înainte.

Intrebarea era daca acum economisesti mai mult.

Edited by AlexEn, 04 April 2020 - 13:52.


#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Analfabetismul functional loveste din nou.

Intrebarea era daca reusesti sa economisesti mai mult decat inainte.

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,078
  • Înscris: 14.08.2007

View Poston64, on 04 aprilie 2020 - 11:21, said:

avand in vedere ca nu mai putem iesi din casa, parca mi se strang mai multi banuti la sfrasit de luna, ne mai iesind nicaieri, cheltuind doar pe vizitele la supermarket pentru aprovizionare
reusiti sa economisti mai mult sau nu?
daca nu, pe ce va cheltuiti banii?
Cam 1.500 de lei economisesc de la iesirile la restaurant/cafenele/baruri (dar cheltui mai mult pe mancare acasa, sa zicem ca pe ansamblu cam 1.000 de lei economisesc), vreo 350 de lei benzina + ceva maruntis pe parcari/spalari (inca mai circul un pic pe la cumparaturi, dar putin), vreo 2.500 de lei de la cumparaturile care nu erau strict necesare pe care le faceam prin mall-uri/hipermarketuri (insa o parte se vor duce pe comenzi online), vreo 300 de lei/luna de pe la evenimentele la care mergeam, vreo 1.000 de lei/luna ar fi de la vacante/city-breakuri/etc, vreo 800 de lei din faptul ca nu mai cheltui pe after school si unele activitati ale fiicei mele (unele activitati le face in continuare online). Teoretic ar fi vreo 6.000 de lei pe luna pe care nu ii mai cheltui direct, insa o parte se vor duce pe comenzi online pentru produse care nu sunt strict necesare (probabil imi comand azi un telefon de vreo 4.000 de lei de exemplu dar asta era o cheltuiala planuita de mai multa vreme, n-am de gand sa fac cheltuieli de astea online in fiecare luna). O sa mai fac in curand o comanda de la Carturesti, ca vreau sa sustin compania pe perioada crizei, chiar daca am ce citi pe urmatorii multi ani. Mancarea nu o comand online, prefer sa ma duc sa fac eu cumparaturile. Nici haine nu comand online, le voi cumpara cand va trece perioada de carantina.

Nu stiu inca pe ce o sa cheltui banii ramasi, poate ii bag in niste actiuni pe bursa daca voi considera ca a scazut pretul prea mult si ca isi vor reveni in urmatorul an. Sau adun mai multi pentru data viitoare cand imi schimb masina (peste vreo 2-3 ani probabil). Daca vor scadea preturile la imobiliare semnificativ, ma voi gandi si la o investitie imobiliara.

Insa nu cred ca vor fi multe luni de izolare, in iunie deja voi relua mare parte din cheltuieli (poate mai putin cele turistice).

Edited by utopium, 04 April 2020 - 14:06.


#23
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
utopium, cat cheltui pe after-school, pe zi?
esti la privat sau la stat (poti sa imi raspunzi pe pm daca nu vrei aici)

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,637
  • Înscris: 30.08.2017
Pentru mine perioada asta a adus o scadere a cheltuielilor. Rata la casa e mai mica cu vreo 200 ron, la gradinita platesc doar jumatate din taxa (e drept ca si copilul sta acasa), cheltuieli mai mici cu mancarea in timpul saptamanii (la birou o ardeam numai pe la restaurante), cheltuieli mai mici cu transportul. Ca venit sunt tot acolo, deci la final e pe plus.

Singura chestie e ca sotiei trebuia sa ii creasca salariul, lucru care e improbabil sa se mai intample. Macar le dau si anul acesta bonus de performanta.

View PostMartinAdelberg, on 04 aprilie 2020 - 11:50, said:


N-o sa se mai revina niciodata cum a fost inainte, doarece trebuie sa inceapa un nou regim dictatorial gloabal si educarea tocmai a inceput.

Asta e de psihiatrie.

#25
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Poston64, on 04 aprilie 2020 - 11:21, said:

....
reusiti sa economisti mai mult sau nu?
....
Din pacate , DA .
De ce " din pacate " ???? deoarece banii astia " economisiti " acum vor banii pt coliva de pomenire a economiei ...nu sint bani " curati " .

#26
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View PostAlexEn, on 04 aprilie 2020 - 11:53, said:

Chiar nu te poti opri din trolling pe nicaieri?

P.S: 'sa treaca', nu 's-a treaca'.
exista un documentar in italiana pe net din 2015, care spune ca in Wuhan , centrul de cercetare epidemilogic lucreaza o varianta imbunatita  a coronaviruslui SARS-Cov1 pt a vedea daca
este posibila trecerea de la specii la alte specii si cum se poate modifica virusul ca sa faca trecerea la alte specii adica sa devina zoonotic.

Cred ca am aflat cu totii in 2020 nu ? :lol:
Tot aceilasi laborator lucreza in paralel la hantavirus

View Postabac, on 04 aprilie 2020 - 12:07, said:

Mie clar imi raman mai multi bani.

Vad pe statementul de la cardul de credit. Sunt norocos ca atat eu cat si sotia nu am facut parte din valul de somaj tehnic, inca lucram full time deci ne intra salariile full, bonuri de masa pentru fiecare zi lucrata.
Luna asta, insa luna viitoare n-ai de unde sa  stii.
Intrarea in somaj tehnic se face in etape, pana cand de obicei intra cam 90% din firma.

#27
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,989
  • Înscris: 04.10.2007

View Postzile_san, on 04 aprilie 2020 - 12:50, said:

4.0 tfsi... ii e cam sete la motor.
oricat de ciuda suna, lumea cheltuie mai putin in vremuri de astea. exceptand cei cu psihoza cu 18 baxuri de hartie igienica
2000 ron pe saptamana inseamna ca tu in fiecare zi faci plinul la masina... Chiar si la un consum de 20% inseamna ca faci minim 250 km pe zi in oras..
Ciudat.

#28
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
4.0 tfsi ia 15-20 la drum intins nu in oras :)

#29
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018

View PostMartinAdelberg, on 04 aprilie 2020 - 14:32, said:

Luna asta, insa luna viitoare n-ai de unde sa  stii.
Intrarea in somaj tehnic se face in etape, pana cand de obicei intra cam 90% din firma.

Si eu sunt de aceeasi parere, orice se poate intampla, si nu de pe o luna pe alta, ci de seara pana dimineata.

Imi exprimam doar recunostinta ca lucrez pentru o corporatie importanta din tehnologie, avem subsidiare pe toata planeta, avem inca de lucru. Firma exista de aproape 60 de ani, sigur-sigur nu se va prabusi si nu va disparea, dar pentru fiecare individ (angajat) in parte, se poate inampla orice.

In orice caz, orice s-ar intampla, sunt pregatit psihologic, financiar, profesional. Am resurse sa stau acasa minim 2 ani de acum inainte, am suficienta expertiza in domeniul meu incat sa ma angajez aproape oriunde imediat cum se potoleste putin valvataia.

Altii totusi sunt mai putin norocosi decat mine si sunt sigur ca foarte multi vor suferi. Viata lor se va schimba complet. Sunt multi care isi vor pierde inclusiv casele cand nu isi vor mai putea plati ratele.

Eu sunt cam singurul idiot din anturajul meu care mai platesc chirie. Toti se uitau ca la un ciudat cand le spuneam ca stau cu chirie. Imi zambeau superior si ma anuntau ca imi arunc banii pe fereastra. Uite ca brusc nu mai e o idee chiar atat de proasta sa platesti chirie.

#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,078
  • Înscris: 14.08.2007

View Poston64, on 04 aprilie 2020 - 14:06, said:

utopium, cat cheltui pe after-school, pe zi?
esti la privat sau la stat (poti sa imi raspunzi pe pm daca nu vrei aici)
30 de lei cu tot cu masa/zi, la stat.

#31
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
am reusit sa economisim (adunat eu si sotia) cam 2000 de lei in plus. Datorita faptului ca iesim mult mai rar din casa, nu prea mai avem oportunitea sa cumparam "tot felul de prostii". Nu mai cumparam in fiecare zi mancare gatita de la munca pt ca acum gatim noi in fiecare zi. Nici iesiri nu mai avem. Pur si simplu "oportunitatile" de a cheltui bani sunt mai putine in aceasta perioada.

#32
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Ia uite-i ma ai haluia. Si eu m-am imprumutat sa cumpar un sac d-ala mare cu covrigi sa am de-a burtii.
Nu. sper sa ies din primavara, viu

#33
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
da din urmatoarele motive:
- n-am mai miscat masina din parcare de 3-4 saptamani si nici nu am mai pus benzina
- iesirile in oras au disparut cu totul, de fapt acum o iesire inseamna un drum pana la mega image
- aveam planificat sa plec in concediu in afar in mai, acum s-a anulat cu totul, deci nu mai cheltui nici aici sute bune de euro. e bine ca n-am facut inca nici o rezervare, ca n-am pierdut bani.
- nu mai dau bani p[e masa de pranz la serviciu, acum se gateste in casa
- nu mai cumpar cafele dimineata cand ma duc la serviciu, imi fac singur cafeaua la bucatarie.

in concluzie au disparut o gramada de cheltuieli suplimentare ca deja incep sa ma intreb ce o sa fac cu banii ramasi :D :D :D

#34
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postmisulica70, on 04 aprilie 2020 - 12:02, said:

Pe martie am iesit pe [rosu].D-na a zis ca daca tot e carantina =var =reparat una alta asa ca asta e.

Stai sa vezi cum e sa stai la casa si fix acum sa te apuce reparatiile la gradina + exteriorul casei. Atunci rosul e deja visiniu. Posted Image

#35
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View Postabac, on 04 aprilie 2020 - 12:07, said:

Mie clar imi raman mai multi bani.

Vad pe statementul de la cardul de credit. Sunt norocos ca atat eu cat si sotia nu am facut parte din valul de somaj tehnic, inca lucram full time deci ne intra salariile full, bonuri de masa pentru fiecare zi lucrata.

Masina nu o simt ca este masina de firma parte din pachetul salarial cu card de combustibil nelimitat. Deci nu simt economia de carburant sau de orice altceva referitor la masina.

Plus am strans cureaua la shoppingul online. Nu am mai cumparat aproape nimic. Doar chestii esentiale.


Mai mult decat atat, este a doua criza mondiala care ma prinde cu banii in banca. Si la criza trecuta si la criza asta, eram cat pe ce sa ne cumparam o casa. Bine ca nu am apucat ca sigur pierdeam zeci de mii de euro din devalorizare si contractia pietei in trimestrele urmatoare.

View Postzile_san, on 04 aprilie 2020 - 12:50, said:

4.0 tfsi... ii e cam sete la motor.
oricat de ciuda suna, lumea cheltuie mai putin in vremuri de astea. exceptand cei cu psihoza cu 18 baxuri de hartie igienica

View Postmariovrs, on 04 aprilie 2020 - 13:21, said:

In loc de un plin de motorina pe saptamana, fac unul la 2 saptamani. Da bani..nu vad in plus prin casa.
Suma viciilor ramane constanta.

View Postutopium, on 04 aprilie 2020 - 13:55, said:

Cam 1.500 de lei economisesc de la iesirile la restaurant/cafenele/baruri (dar cheltui mai mult pe mancare acasa, sa zicem ca pe ansamblu cam 1.000 de lei economisesc), vreo 350 de lei benzina + ceva maruntis pe parcari/spalari (inca mai circul un pic pe la cumparaturi, dar putin), vreo 2.500 de lei de la cumparaturile care nu erau strict necesare pe care le faceam prin mall-uri/hipermarketuri (insa o parte se vor duce pe comenzi online), vreo 300 de lei/luna de pe la evenimentele la care mergeam, vreo 1.000 de lei/luna ar fi de la vacante/city-breakuri/etc, vreo 800 de lei din faptul ca nu mai cheltui pe after school si unele activitati ale fiicei mele (unele activitati le face in continuare online). Teoretic ar fi vreo 6.000 de lei pe luna pe care nu ii mai cheltui direct, insa o parte se vor duce pe comenzi online pentru produse care nu sunt strict necesare (probabil imi comand azi un telefon de vreo 4.000 de lei de exemplu dar asta era o cheltuiala planuita de mai multa vreme, n-am de gand sa fac cheltuieli de astea online in fiecare luna). O sa mai fac in curand o comanda de la Carturesti, ca vreau sa sustin compania pe perioada crizei, chiar daca am ce citi pe urmatorii multi ani. Mancarea nu o comand online, prefer sa ma duc sa fac eu cumparaturile. Nici haine nu comand online, le voi cumpara cand va trece perioada de carantina.

Nu stiu inca pe ce o sa cheltui banii ramasi, poate ii bag in niste actiuni pe bursa daca voi considera ca a scazut pretul prea mult si ca isi vor reveni in urmatorul an. Sau adun mai multi pentru data viitoare cand imi schimb masina (peste vreo 2-3 ani probabil). Daca vor scadea preturile la imobiliare semnificativ, ma voi gandi si la o investitie imobiliara.

Insa nu cred ca vor fi multe luni de izolare, in iunie deja voi relua mare parte din cheltuieli (poate mai putin cele turistice).

View Postabac, on 04 aprilie 2020 - 17:50, said:

Si eu sunt de aceeasi parere, orice se poate intampla, si nu de pe o luna pe alta, ci de seara pana dimineata.

Imi exprimam doar recunostinta ca lucrez pentru o corporatie importanta din tehnologie, avem subsidiare pe toata planeta, avem inca de lucru. Firma exista de aproape 60 de ani, sigur-sigur nu se va prabusi si nu va disparea, dar pentru fiecare individ (angajat) in parte, se poate inampla orice.

In orice caz, orice s-ar intampla, sunt pregatit psihologic, financiar, profesional. Am resurse sa stau acasa minim 2 ani de acum inainte, am suficienta expertiza in domeniul meu incat sa ma angajez aproape oriunde imediat cum se potoleste putin valvataia.

Altii totusi sunt mai putin norocosi decat mine si sunt sigur ca foarte multi vor suferi. Viata lor se va schimba complet. Sunt multi care isi vor pierde inclusiv casele cand nu isi vor mai putea plati ratele.

Eu sunt cam singurul idiot din anturajul meu care mai platesc chirie. Toti se uitau ca la un ciudat cand le spuneam ca stau cu chirie. Imi zambeau superior si ma anuntau ca imi arunc banii pe fereastra. Uite ca brusc nu mai e o idee chiar atat de proasta sa platesti chirie.
Alt topic in care ne aratam cit suntem de valabili. Nu toata lumea e la fel de norocoasa ca voi. Daca cumva, Doamne feri, va atinge virusul si nu scapati tot asa de bazati veti fi? Nu cred, nici inmormantare fastuoasa nu veti putea avea, ca nu va mai lasa astia.

#36
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
cine ce a aratat cat e de valabil?ii raspundea lumea la cel care a postat. am iesit ieri de la kaufland si m-am uitat dupa tine, nu te-am vazut. luasem in plus una alta pt tine :)
daca ma atinge virusul si crap asta e, ma duc fericit dincolo.


p.s. @mirel - un plin e ~500 de lei. ma tinea o saptamana. uita-te pe jurnal de bord, la un mom dat radeam ca nu iesisem din oras si imi consumase 33.4 % :)))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate