Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Care este pretul pe m2 pentru placa de beton armat?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

View Postbladhaund, on 28 martie 2020 - 22:25, said:


Sunt multe de comentat, dar ești prea determinat și pare că nu vrei să asculți sfaturi, ci cauți să-ți confirmi ideile pe care deja le ai.

Doar un sfat mai am, ca sa înțelegi abordarea potrivită:
Eroare. Casa nu se face pentru oaspeți, ci pentru tine. Trebuie să fie practică și folositoare zi-de-zi și să fie cât mai ușor de întreținut.

Asta fac aici, ascult sfaturi si pareri. Am retinut ca nu e ok sa cumpar planurile caseI, ci sa le refac cu un arhitect si un structurist local.

Deja am vorbit cu un arhitect si mi-a spus ca sunt in stadiul in care nu trebuie sa scot niciun ban din buzunar.

El se va ocupa de toate actele, si una din variante era sa ii usurez lui munca si sa iau planurile deja existente, sau sa il las pe el sa le faca de la zero, personalizata nevoilor mele si recomandarilor lui.

View Postraducut123, on 28 martie 2020 - 19:58, said:

@kevo   da-i unui arhitect planurile de arhitectura pe care le vrei, si-ti face o oferta de proiectare.Proiectul de rezistenta difera de la tara la tara, mai pe intelesul tau.Unde  sunt cutremure, regulile sunt mai aspre, logic.mai mult fier, alte sectiuni de beton.Nu-ti mai face calcule si socoteli cu 7-8 cm de grosime de placa...astea sunt aberatii.Cu mc de beton, mc de zidarie....Las-o balta....Oricum, 266mp de suprafata construita nu o vei face cu 50.000 euro la vara....nici daca euro ajunge la 7 lei.

Asta cu placa de 7-8 cm am gasit-o pe un site care te invata cum se calculeaza grosimea in functie de deschidere...se pare ca am calculat eu gresit, si voi avea nevoie de 10-15cm.

Pana nu se apuca arhitectul sa lucreze la plan, eu nu pot sa cer oferte de pret constructorilor.
Am cerut deja cateva pe baza planului atasat mai sus, si nu a fost o oferta personalizata ci “pe metru patrat construit”.

Sunt cu zero experienta in constructia unei case, si toate informatiile le am de la prieteni care au construit pentru ei.
Unul a facut casa de 280mp comstruiti cu 130 mii € la cheie (finisaje modeste), altul a ramas cu o casa de 270mp construiti in stadiul la rosu dupa ce a bagat 55mii €.

Poate nu vor fi 50 mii€, dar daca ma bazez pe ofertele primite pana acum de la constructor (unul destul de scump), ar duce la 72mii € la rosu.

Cat credeti ca ma va costa casa la rosu si cat la cheie?

#20
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Cat credem ... din nou e irelevant . La cheie poate costa si 10 milioane de euro daca vrei neaparat ....

Edited by bdx100, 29 March 2020 - 12:14.


#21
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

View Postbdx100, on 29 martie 2020 - 12:14, said:

Cat credem ... din nou e irelevant . La cheie poate costa si 10 milioane de euro daca vrei neaparat ....

Trebuia sa specific “care credeti ca este suma minima pentru a finaliza aceasta casa, cu finisaje decente (incalzire in pardoseala + pompa de caldura)”?

Credeam ca se intelege ca vreau sa stiu de ce buget am nevoie ca sa ma apuc de construit casa fara sa raman blocat.

#22
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Pui problema gresit dtpdv. Nu stim ce pretentii de finisaje ai si cel mai important cat costa mana de lucru ( asta daca si gasesti pe cineva care sa-ti construiasca ) .
Daca o faci tu cu mana ta , calculezi materialele + transportul si + 20% neprevazute si ai suma .

#23
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Eu nu inteleg de ce ceri pareri doar despre placa. Inteleg ca tu vrei sa construiesti o casa de la zero...in cazul asta sa ceri oferta pentru placile de beton mi se pare...aberatie. Asta ca sa nu spun altfel.


#24
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Pai, a cerut oferta și ceea ce a primit nu-i convine. Crede ca , pe vremurile ăstea (mă rog, eu mă raportez la ce a fost înainte de pandemie, adică lipsa forță de muncă, și neserioasa cea existenta,  materiale tot mai scumpe și tot mai proaste; ca, ce va urma...) , fixează el preturile la manopera. Însă,  cine știe,  poate după pandemie, vor fi mai "liberi" meseriașii.
(Cu toate ca aia buni/bunicei, au în continuare de lucru.
De ex, am de făcut un zi de sprijin , nu e mare, 5 x 2,5 m. Evident , am contactat meseriașii ce mi-au facut casa, știind ca lucrează la o casa și niște blocuri, și ca exista posibilitatea ca lucrul la blocuri sa se oprească.  M-au programat pentru, în cel mai fericit caz, toamna. Ăsta,  dacă se stopează lucrările la blocuri.
Însă,  am fost contactat de niște lucrători necalificați, ce erau folosiți "la lopata", acum fiind avansați ca "meseriasi".
Ce bine ca mă pricep sa-l fac eu.)

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
E de așteptat ca o vreme toți ăștia întorși din Spania si Italia să-și caute prin țară până când se clarifica treaba in țările respective. Asta înseamnă meseriași mai buni si preturi mai mici.

#26
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

bdx100 said:

1585489260[/url]' post='26143161']
Pui problema gresit dtpdv. Nu stim ce pretentii de finisaje ai si cel mai important cat costa mana de lucru ( asta daca si gasesti pe cineva care sa-ti construiasca ) .
Daca o faci tu cu mana ta , calculezi materialele + transportul si + 20% neprevazute si ai suma .

Problema e asa: eu am o oferta de la o echipa cu care sper sa pot termina finisajele.
Pana in stadiul casei la rosu, as vrea sa fac cu o echipa de constructii serioasa, sa am si garantia lucrarii.

Nu stiam cum se calculeaza materialele (beton+fier) pentru suprafetele scrise mai sus unde am atasat si planul.

M-au lamurit baietii, si cred ca pot termina casa la rosu cu 60-70 mii €.
Mai departe, depinde de ce finisaje vreau.

Un prieten constructor (blocuri), mi-a spus ca o sa ma coste 350-400€/mp construit la cheie, daca nu am pretentii la finisaje.

Eu nu o sa vreau sa iasa in primul rand ieftin, ci sa folosesc cele mai bune materiale posibile, in bugetul pe care il am.

the_lion said:

1585491357[/url]' post='26143329']
Eu nu inteleg de ce ceri pareri doar despre placa. Inteleg ca tu vrei sa construiesti o casa de la zero...in cazul asta sa ceri oferta pentru placile de beton mi se pare...aberatie. Asta ca sa nu spun altfel.

Nu prea am cum sa cer pretul exact la constructori, doar pe baza planului facut de mine.
Trebuie sa gasesc un structurist sa imi faca planul si sa imi dea exact necesarul de materiale pentru a cere oferte mai exacte.

Informativ (pana sa ajung in momentul negocierii cu constructorii), vreau sa stiu in jurul a carui pret ma situez cu casa la rosu.

Nu am intrebat cat ar costa casa la cheie pentru ca exact cum ati spus si voi, poate costa 100 mii sau 1 mil in functie de finisaje.

Dar la rosu, cu materiale decente, costurile sunt destul de controlate, si usor de estimat, mai ales daca am precizat ce structura si ce zidarie voi folosi, si chiar suprafetele.

cristobob said:

1585547541[/url]' post='26146852']
Pai, a cerut oferta și ceea ce a primit nu-i convine. Crede ca , pe vremurile ăstea (mă rog, eu mă raportez la ce a fost înainte de pandemie, adică lipsa forță de muncă, și neserioasa cea existenta,  materiale tot mai scumpe și tot mai proaste; ca, ce va urma...) , fixează el preturile la manopera. Însă,  cine știe,  poate după pandemie, vor fi mai "liberi" meseriașii.
(Cu toate ca aia buni/bunicei, au în continuare de lucru.
De ex, am de făcut un zi de sprijin , nu e mare, 5 x 2,5 m. Evident , am contactat meseriașii ce mi-au facut casa, știind ca lucrează la o casa și niște blocuri, și ca exista posibilitatea ca lucrul la blocuri sa se oprească.  M-au programat pentru, în cel mai fericit caz, toamna. Ăsta,  dacă se stopează lucrările la blocuri.
Însă,  am fost contactat de niște lucrători necalificați, ce erau folosiți "la lopata", acum fiind avansați ca "meseriasi".
Ce bine ca mă pricep sa-l fac eu.)
Asta ai inteles tu din tot ce am scris eu pana acum? Ca nu imi convine ce am primit? Posted Image
Ia citeste mai atent te rog:

KEVO82 said:

1585406230[/url]' post='26138168']
Nu stiu cat mai costa materialele pentru cofrat si manopera, dar sincer ma asteptam la preturi mult mai mari.


#27
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

View PostKEVO82, on 28 martie 2020 - 14:09, said:

Planul este al unei case localizata in Lituania, langa o padure exact ca in Corbeanca, dar in conditii climatice mult mai grele ca in Romania (mult mai la nord, la acelasi nivel cu Danemarca pe harta).
Ai grija, pot confirma din proprie experienta ca nu e acelasi lucru. Sunt coduri de proiectare diferite, sigur o sa ai probleme. Plus ca iti va trebui autorizatie, iar acolo iti va trebui o firma romaneasca (pe fiecare specialitate) sa isi asume tot proiectul, si s-ar putea sa ai surprize. De asemenea, gandeste-te ca s-ar putea sa fie necesare completari, modificari, etc pe partea de birocratie. Parerea mea este ca vei iesi mult mai scump pe partea de proictare daca iei proiectul din afara..
Bafta

#28
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Pai daca la rosu vei ajunge la 250 euro, cum naiba sa termini cu 350-400?Ce naiba prieten inginer constructor ai?Face blocuri din cartoane?Fara 5-600 de euro la gata nu scapi....ai si utilitati de tras, ai de facut garduri, de facut amenajari exterioare...

#29
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

View Postraducut123, on 30 martie 2020 - 14:16, said:

Pai daca la rosu vei ajunge la 250 euro, cum naiba sa termini cu 350-400?Ce naiba prieten inginer constructor ai?Face blocuri din cartoane?Fara 5-600 de euro la gata nu scapi....ai si utilitati de tras, ai de facut garduri, de facut amenajari exterioare...

Iti dai seama ca face basic, si fiind bloc, iese mai ieftin avand suprafete mai mari, deci preturi mai mici.
Daca m-as incadra in 450-500€/mp as fi multumit.

Gardul si amenajarile exterioare nu le includ. Pentru alea am buget separat, si pot fi facute si in timp.

Vedem ce ne rezerva viitorul, ca nu se misca nimic momentan.
Multumesc mult pentru ajutor si sfaturi, au fost de folos.

#30
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Pai asta iti spun...nici macar pe 500€/mp nu e realist...Ia-ti in calcul cam spre 600!

#31
vintage

vintage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.06.2008
Salut. Eu voi începe consolidarea casei cu extindere luna aceasta.
Cum au mai zis alți colegi, placa trebuie sa aibă minim 12cm. Și eu sunt încă în dileme dacă sa torn placa peste etaj sau sa merg pe lemn, având în vedere ca voi folosi spațiul din pod pt depozitare. Totuși am înțeles ca în timp e mai fiabil betonul, lemnul de pe Chitila fiind verde,netratat etc...
Eu îți recomand să iei în calcul circa 250/275 eur/mp la rosu și circa 550 600 euro la gata cu finisaje de calitate medie.

#32
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postgeorge_alexandru, on 30 martie 2020 - 08:22, said:

.... ăștia întorși din Spania si Italia să-și caute prin țară până când se clarifica treaba in țările respective. Asta înseamnă meseriași mai buni si preturi mai mici.
Nici vorba . Sint praf cu meseria , vin numai cu " rasini " in cap si cu idei neconforme cu " stasurile " noastre .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate