Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Otita medie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Salut. De aproximativ 2 saptamani am urechea dreapta infundata, tinitus si senzatia can pulseaza. Ieri am fost la until medic orl care mi a spus can este inflamatie. Mi a prescris augmentin, sumetrolim si betabioptal. Ma ingrijoreaza faptul ca am in continuare acel zgomot permanent in ureche. Zgomotul este cauzat de lichidul care apasa pe timpan? In aproximativ cat time se eliminate acel lichid si see vindeca inflamatia? Vreau sa precizez ca am incercat acea metoda valsava si in urechea dreapta nu simt acea pocnitura de la presiune. Probabil in urma unei raceli(iarna aceasta am avut destul de mult timp nasul congestionat) s a inflamat conductul eustachian.
Multumesc anticipate!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003
Ai dreptate, asa s-a intamplat, inflamatie urcata pe eustachian si otita medie... ia tratamentul.

#3
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.03.2014

 andreic, on 21 martie 2020 - 16:23, said:

Ai dreptate, asa s-a intamplat, inflamatie urcata pe eustachian si otita medie... ia tratamentul.
Ești cumva medic?

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
De cind trebuie sa fii medic ca sa-ti dai cu parerea pe forumul asta ?!
Sau, in general, crezi ca doar cei cu specialitatea corespunzatoare intrebarii raspund ?!
Nici pe departe, ia citeste nitel pe forum, o sa te crucesti.

#5
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,912
  • Înscris: 12.03.2009
De 5 zile sunt si eu pe antibiotice cu otita. Doctorul mie mi-a prescris tavanic, flamexin si aerinaze + picaturi(otipax). Si urechea mea e inca infundata, presupun ca de la picaturi.

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
O recomandare care am primit-o de la o doctorita foarte buna orelista
Dupa ce puneti picaturile in urechi sa nu tineti vata mai mult de cateva minute in ureche
Si eu am avut otita iarna asta dar m-am tratat singur cu otipax din ziua in care am inceput sa am dureri,cand m-am dus la ea eram deja vindecat

#7
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 04.04.2003
Uneori otita medie se vindeca greu, secretia, lichidul se elimina greu, poate dura saptamani sau chiar luni, in extremis se practica drenarea prin timpan. Dupa ce se termina inflamatia acuta efectuarea frecventa a manevrei Valsalva poate ajuta eliminarea, de asemenea mestecatul de guma. Eu am fost unul din ghinionisti din pacate.

Edited by byteworks, 21 March 2020 - 17:14.


#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
In principiu e bine sa se elimine cauzele otitei.

Mie mi-au trebuit vreo 3-4 otite pana sa ma prind ca apa de la piscina/sauna intrata in ureche cauzeaza in cazul meu otita. De ce m-am prins greu? Pentru ca toata viata n-am avut astfel de probleme pana cand am prins sensibilitatea. Acum orice picatura de apa intrata in ureche -> obligatoriu otita.

De cand am inteles cauza, port dopuri de silicon cand inot, zero probleme.

#9
marakech

marakech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.08.2008
Ideea este ca pe mine nu m-a durut urechea, dar m-am trezit dintr-o data cu acel zgomot si senzatia de ureche infundata. In acest caz inseamna ca este o otita cronica si s ar putea elimina lichidul? Daca nu am avut dureri si febra este ok sa iau antibiotic? Antibioticul ajuta la eliminarea lichidului? De azi am observat ca nasul s-a decongestionat. Practic nemaiavand mucus, lichidul are trebui sa se elimine mai usor?
Pe internet am gasit can se prescriu si mucolitice, iar medical nu mi-a dat. Administrarea unui mucolitic are putea grabi eliminarea lichidului?

Edited by marakech, 21 March 2020 - 21:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate