Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Triangle 902 vs Triangle Borea

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,698
  • Înscris: 24.10.2015
Am vazut ca triangle a scos o noua linie de boxe, gama Borea. Gama 902 incet incet dispare de prin magazine. Am vorbit cu cativa vanzatori din magazine diferite si mi-au spus ca gama Borea nu inlocuieste 902 desi la pret sunt tot pe acolo ce ma face sa cred ca e vorba de acelasi nivel, undeva pe la inceput de gama. Mai ieftine decat 902 sau Borea sunt Color.

Sunt multumit de ale mele zerius 902 dar m-au facut curios si astea mai noi. Am fost intr-un showroom acum vreo 10 zile sa le ascult. M-am interesat de modelul borea br07 care ar fi concurentul direct la zerius 902. Modelul e pe 2.5 cai adica un Twitter, un midbas si un bas. Basul e redat de ambele woofere de 17cm, nu doar de acel de jos, pe cand mediile doar de midbass.

Din pacate asa si nu am putut sa-mi fac o idee clara care ar fi mai bune desi suna absolut diferit. Erau si zerius 902 in stock dar nu am putut face comparatia cum trebuie fiindca erau conectate in antifaza. Banuiesc ca intentionat au facut asa ca sa sune mai aiurea sa le scoata pe astea noi in evidenta.

Br07 aveau un sunet umflat pe bas, mai rotund cum se spune, inaltele erau mult mai timide. Sunetul parea mai sters pe medii-inalte si pe inalte.

Pretul pentru BR07 era de 400 unitatea, zerius 902 au fost 450 unitatea candva. Vanzatorul a inceput sa mi le impinga, cica  fiind model nou, ca sa atraga clientii, au cateva bucati la pret redus, adica la 550 euro perechea, desi pe site la ei nu scria nimic despre asa ceva, pretul e 400 bucata peste tot.

Cum sunt mereu in cautare de nou cat pe ce sa le cumpar :D

Am zis sa le mai ascult un pic si pe unele si altele ca sa ma hotarasc daca merita schimbarea. Le-am ascultat vreo 20 min si chiar imi placea. Le-am pus pe diverse amp-uri: yamaha,nad, rotel. Cand sa trec la zerius 902, imposibil de ascultat, erau in antifaza. Ii zic ca trebuie de schimbat la o boxa firele cu locul la borne. El chiama o asistenta si rapid se baga ambii el la o boxa si ea la alta si le schimba la ambele.  Eu strig ca DOAR LA UNA! dar nu aude nimeni. Iar erau in antifaza, la care el imi spune ca "ooo acum e bine".

Mi-a fost lehamite sa-i pun inca o data sa le schimbe. M-am apropiat de o boxa ca sa dispara efectul de anulare bas si comutam ba la zerius ba la borea insa nu e acelasi lucru cand asculti normal la ambele, stereo.

Parca tot zerius 902 imi placeau mai mult fiindca imi pareau ca suna mai clar, tobele erau mai detasate de notele de bas si vocile erau mai clare, auzeam mai multe detalii. Ma gandesc insa sa nu fie un fel de pacaleala din cauza faptului ca tweeter-ul la 902 scoate in evidenta frecventele de pe la 7-9 khz. Dar cred ca si membranele de hartie de la woofere au un rol, fiind mai usoare.

Sunt curios daca a mai ascultat cineva de pe aici. Ce parere aveti despre aceasta noua gama fata de cele anterioare, caci dupa cum spuneam, parca nici nu ar mai fi triangle la sunet.

Nu caut sa le schimb pe ale mele. Am deschis topicul strict din curiozitate daca ascultat cineva si ce parere are.



[attachment=2359090:LD0005592070_2.jpg][attachment=2359091:borea-br07-walnut-packshot-2160x1518.jpg]

#2
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,698
  • Înscris: 24.10.2015
Dupa cum inteleg nu prea se comercializeaza in Romania. Ciudat..

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Mai sunt acolo deschise magazine de genul asta? Te mai lasa prin showroom-uri?

#4
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,698
  • Înscris: 24.10.2015
Acum nu. Suntem in carantina de 6 zile.

Eu am 5 zile de cand nu am iesit din casa.

#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,698
  • Înscris: 24.10.2015
Am trimis un mesaj catre Triangle, asa din curiozitate, sa vad ce spun ei despre diferentele dintre astea doua modele.

Cica borea a fost conceputa pentru a aduce imbunatatiri fata de 902 dar daca ar fi sa fac schimbarea, mi-au recomandat sa nu iau br07 ca raman cam in aceeasi tipologie dz boxe dar mai degraba sa ma orientez catre BR09, adica cea mai scumpa boxa din gama borea :) Boxa care, din ce vad eu, fata de BR07 are inca 2 wofere de bas dar midbasul si tweeter-ul sunt aceleasi.
Avand subwoofer nu cred ca ma intereseaza, raman cu ce am :)



Quote

Alors la gamme Boréas a été développé effectivement pour apporter une amélioration par rapport à la gamme 902.

Nous avons développer des nouveaux haut-parleurs et une ébénisteries plus rigide permettant de retranscrire un message sonore plus clair et une meilleure assise dans les basses fréquences.

La BR07 et l’équivalent de La zerius 902. C’est une colonne deux voies et demi d’environ 1 m de haut. Il y aura donc un léger mieux avec la borea BR07 mais vous restez cependant sur des typologies d’enceintes assez similaire.

Si vous souhaitez véritablement améliorer en profondeur votre système hi-fi et avoir quelque chose qui vous accompagne pendant de nombreuses années je vous recommande plutôt de vous tourner sur une enceinte plus grande comme la BR 09 qui vous apportera une ouverture est un grave bien plus profond.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate