Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Legea nr.19/2020-privind acordarea unor zile libere părinților pt supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățăm

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Se face o cerere de decontare și se vor primi banii necesari.   Mie așa mi se pare că rezultă din text.

#20
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
nu, Toma.
asta e o contributie pe care o calculeaza si datoreaza angajatorul.
se va face prin compensare, dar nu e nici pe departe acoperitoare.
adica nu cred ca tu calculezi si contribui cu 10.000lei si statul iti returneaza 100.000.

noua nu ni s-au decontat nici sumele ptr cm din asigurari.

 -Diana-, on 14 martie 2020 - 23:26, said:

Eu zic ca voi, cei nemultumiti de legea asta, sa faceti o reclamatie/sa va opuneti,etc cel mai bine.

Diana, multumesc ptr sfat, asa o sa fac, cel mai bine.

aaa, esti moderator  Posted Image

Edited by canarel, 14 March 2020 - 23:36.


#21
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Fondul ăsta de garantare a strâns niște sume din cei 2,5%.

De acolo se vor da banii necesari plății celor 75%.    Este ca un fel de asigurare.  Așa presupun că a gândit guvernul.
Ce nu-mi este clar ar fi chestia cu “se restituie până la sfârșitul anului”.    Asta ar însemna că-i doar un împrumut din fondul de garantare și că angajatorul va suporta din bugetul propriu.

Puțin offtopic,  doar puțin.
chestia asta cu normele de aplicare mi se pare noaptea minții.   De ce oare nu pun în lege totul,  de la A la Z???!!!

#22
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
asa se fac legile, mai ales astea la repezeala, fara cumpanire prealabila.
intra in vigoare, te obliga s-o aplici si peste 30 de zile vin si normele.
totusi, parca nu-mi vine sa cred ca statul te obliga sa ai salariati care stau cu lunile pe tusa, ptr ca asta cu suspendarea cursurilor e de durata, in cazul de fata.
apoi sa te puna sa-i platest, promitandu-ti ca vei face tu decontarea candva.
decontarile se fac dupa multe controale, la care gasesc ei fel de fel de chichite...cum se intampla la cm - de au ajuns sa dea spaga ca sa-si recupereze banii lor - au fost cazuri mediatizate, cu niste banci!!!
probabil ca acesti salariati vor avea si o protectie sociala si sindicala - adica nu te poti atinge de ei in caz de ceva.
plus ca lipsa unui salariat ingreuneaza munca altuia. si daca se intinde pe o perioada mare, s-ar putea sa-l pierzi si pe celalalt.

are multe implicatii.

Edited by canarel, 14 March 2020 - 23:50.


#23
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Chiar daca banii pentru plata salariilor vor venii de la buget, firmele vor pierde o gramada prin limitarea activitatii datorita absenteismului.Din cate se pare in 2020 a devenit datorie civica sa stai acasa si sa astepti sa te plateasca statul....

#24
dia2aria

dia2aria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.01.2009
Buna ziua,
eu am o angajata care a revenit pe 17 februarie din concediu crestere copil pana la 2 ani, a revenit mai devreme pentru a beneficia de stimulentul de insertie. in acest timp sotul sta acasa cu copilul pana la sfarsitul lunii viitoare in crestere copil dar pentru ca mai au o fetita mai mare la gradinita angajata vrea sa stea si ea acasa si sa beneficieze de legea nou aparuta pentru fata cea mare....poate beneficia de zile libere tinand cont de faptul ca sotul  sta acasa in concediu de crestere copil?

#25
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
dupa parerea mea, nu.
cand solicita zilele libere, celalalt sot trebuie sa dea declaratie pe proprie raspundere ca nu beneficiaza de acest drept.
ori, daca el e in concediu de crestere copil, nu se justifica cererea ptr aceste zile libere din partea sotiei.

nu sunt de specialitate, si eu astept HG prin care se adopta Normele de aplicare.
sa speram ca vor fi lamuritoare ptr toate spetele.

Edited by canarel, 15 March 2020 - 15:07.


#26
dia2aria

dia2aria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.01.2009
Multumesc pentru raspuns.
Asa mi se pare si mie logic dar angajata sustine ca sotul este in concediu pentru cel mic iar ea isi va lua pentru fata cea mare pe care nu o poate duce la gradinita, cum legea nu specifica ...nu stiu cum sa pun problema....

#27
george2020

george2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 14.03.2020

 canarel, on 14 martie 2020 - 22:03, said:

sa vedem de unde vor fi banii.
De la stat, doar nu credeai ca vin de la privat?
Asemanator cu celelalte tipuri de "concedii".

 dia2aria, on 15 martie 2020 - 11:19, said:

Buna ziua,
eu am o angajata care a revenit pe 17 februarie din concediu crestere copil pana la 2 ani, a revenit mai devreme pentru a beneficia de stimulentul de insertie. in acest timp sotul sta acasa cu copilul pana la sfarsitul lunii viitoare in crestere copil dar pentru ca mai au o fetita mai mare la gradinita angajata vrea sa stea si ea acasa si sa beneficieze de legea nou aparuta pentru fata cea mare....poate beneficia de zile libere tinand cont de faptul ca sotul  sta acasa in concediu de crestere copil?
Legal esti obligat sa ii oferi.
Nu exista o baza legala sa ii refuzi acest drept la zile libere, legea spune clar ca nici nu ai dreptul de refuz ca angajator indiferent de situatie, nefiind nici dreptul nici competenta ta sa stabilesti dupa bunul plac contrariul ca ai tu o interpretare personala a altor legi ce nu au legatura cu legea asta, pentru a incerca sa justifici un refuz ilegal.
Ce vrei tu sa faci e treaba statului, actul de control il fac autoritatile competente in timpul sau dupa acest concediu, iar daca constata ca angajatul nu se incadra in conditiile legale sa fie urmarit spre a recupera statul banii incasati de la stat fara drept. Ca angajator nu ai acest drept, autoritate sau competenta, si nici nu te afecteaza cu ceva, banii incasati de angajat pe concediu fiind de la stat.

Edited by althea, 16 March 2020 - 10:11.


#28
dia2aria

dia2aria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.01.2009

 george2020, on 16 martie 2020 - 09:51, said:

De la stat, doar nu credeai ca vin de la privat?
Asemanator cu celelalte tipuri de "concedii".


Legal esti obligat sa ii oferi.
Nu exista o baza legala sa ii refuzi acest drept la zile libere, legea spune clar ca nici nu ai dreptul de refuz ca angajator indiferent de situatie, nefiind nici dreptul nici competenta ta sa stabilesti dupa bunul plac contrariul ca ai tu o interpretare personala a altor legi ce nu au legatura cu legea asta, pentru a incerca sa justifici un refuz ilegal.
Ce vrei tu sa faci e treaba statului, actul de control il fac autoritatile competente in timpul sau dupa acest concediu, iar daca constata ca angajatul nu se incadra in conditiile legale sa fie urmarit spre a recupera statul banii incasati de la stat fara drept. Ca angajator nu ai acest drept, autoritate sau competenta, si nici nu te afecteaza cu ceva, banii incasati de angajat pe concediu fiind de la stat.

Buna ziua,
eu nu vreau sa ii refuz ''acest drept''...incerc sa aflu daca are ''acest drept'', nu as vrea sa ma trezesc ca nu pot recupera banii pentru ca nu era ok sa ii acord acest concediu. Legea spune ca trebuie sa aiba o luna lucrata, ea a revenit din concediu pe 17 februarie deci nici nu are inca o luna lucrata, din acest motiv incercam sa aflu daca e ok sa ii dau concediu pana miercuri cand ar avea dreptul conform acestei luni lucrate...

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

 Flat, on 14 martie 2020 - 23:22, said:



eu cand eram copil si terminam la ora 13 ma duceam cu colegii ori la fotbal ori la ceva caterinca, pe lac sau prin blocurile in constructie (care la vremea aia nu erau ingradite cu nimic)
ajungeam acasa dupa ora 20 sau cand se lasa noaptea

daca stateam acasa nu trebuia sa ma supravegheze nimeni, stateam cuminte si imi faceam de lucru, nici macar nu aveai cu ce, improvizam din saracie cu soldatei si pietre
astia de acum ai tone de jucarii si aplicatii si gadgeturi si nu poa sa stea linistiti in casa, da-o naibii

Subscriu. Vârsta aia de 12 ani e ridicol de mare.

#30
kobro

kobro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.03.2008
Ce-ar fi sa te pui in locul cuiva care locuieste in ... Caracal?!  Cred ca ce spuneti voi este o o gluma total nepotrivita in conditiile din ziua de azi. Si eu am crescut singur acasa, dar cu adevarat singur, zile la rand, de dimineata pana noaptea...nu prea eram. Iar riscul sa fii agresat era aproape inexistent. Cel putin nu exista teama asta, chiar daca risc era, oricat de mic.
Asa, si nici-un angajator nu-si doreste sa nu beneficieze de munca salariatului din cauza de ... bani?!
Ma gandeam ca sunt 2 variante: una tine de acordarea de ZLP pentru un parinte pe toata perioada in care copilul sta acasa (in caz de covid tine si de sanatatea parintelui expus); a doua varianta ar fi ca acele ZLP sa fie acordate fractionat, doar in zilele in care unul dintre parinti nu poate sta cu copilul/copii din cauza ca unul are program in ture, de exemplu.
La stat mai e o problema, ca nimeni nu are curaj sa isi asume responsabilitati sau initiativa si mereu esti dus cu vorba sa astepti lamuriri, ca doar nu poti sa te duci in instanta pentru asta.

#31
jamesonn

jamesonn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2008
Buna ziua , legea se aplica in cazut in care parintii sunt despartiti dar fara a divorta si locuiesc separat , parintele ce locuieste cu copilul munceste iar celalalt parinte nu munceste si nu primeste somaj si nici vreun alt ajutor de la stat ? sper ca se intelege.. merci

#32
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Parintele fara ocupatie poate sa stea 8 h/zi cu copilul, cata vreme este parintele celalalt la munca.

#33
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 jamesonn, on 18 martie 2020 - 10:50, said:

Buna ziua , legea se aplica in cazut in care parintii sunt despartiti dar fara a divorta si locuiesc separat , parintele ce locuieste cu copilul munceste iar celalalt parinte nu munceste si nu primeste somaj si nici vreun alt ajutor de la stat ? sper ca se intelege.. merci

Nu. La separarea in fapt, nu.

Parintele care nu munceste si nu face nimic, sta cu copilul.

#34
Coupex

Coupex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.12.2008
Salut, doresc câteva informații despre aceasta lege. Rog sa răspundă doar cei care știu sigur. Mulțumesc

1. 75% se oferă angajatului din salariul brut sau net?
2. Dacă soțul are posibilitatea de a lucra de acasă momentan dar în timpul serviciului nu are cum sa supravegheze copilul care are 2 ani, soția poate beneficia de aceasta lege?

Întreb deoarece pe declarația pe propria răspundere scrie ca se declara pe propria răspundere ca: 'activitatea desfășurată la locul de munca nu permite munca la domiciliu sau telemunca'.

#35
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Normele de aplicare. Hotărârea nr. 217/2020 pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere părinților pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ

 Coupex, on 22 martie 2020 - 18:28, said:

Salut, doresc câteva informații despre aceasta lege. Rog sa răspundă doar cei care știu sigur. Mulțumesc

1. 75% se oferă angajatului din salariul brut sau net?
2. Dacă soțul are posibilitatea de a lucra de acasă momentan dar în timpul serviciului nu are cum sa supravegheze copilul care are 2 ani, soția poate beneficia de aceasta lege?

Întreb deoarece pe declarația pe propria răspundere scrie ca se declara pe propria răspundere ca: 'activitatea desfășurată la locul de munca nu permite munca la domiciliu sau telemunca'.

1. Art. 2. Pentru fiecare zi liberă în condițiile prezentei hotărâri angajatorul acordă o indemnizație care se plătește din capitolul aferent cheltuielilor de personal din bugetul de venituri și cheltuieli al angajatorului și al cărei cuantum este de 75% din salariul de bază, dar nu mai mult de 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.

2. Nu stiu sigur, dar avand in vedere ca nu incalci art 3, cred ca sotia poate.
Art (3) Zilele libere se acordă la cererea unuia dintre părinți, depusă la angajatorul persoanei care va supraveghea copilul în perioada prevăzută la alin. (1), însoțită de o declarație pe propria răspundere a celuilalt părinte, din care să rezulte că acesta nu a solicitat la locul său de muncă zile libere ce i s-ar cuveni potrivit Legii nr. 19/2020, respectiv că nu se află în concediu de odihnă sau concediu fără plată, precum și de copia certificatului/certificatelor de naștere al/ale copilului/copiilor.

Edited by -Diana-, 23 March 2020 - 09:28.


#36
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
1. Compania și specificul jobului îmi permit să lucrez de acasă.
Jumătatea mea are un loc de muncă ce nu permite asta.
Ea poate beneficia de această lege. Eu declar că nu am cerut zile libere angajatorului meu.


2. Compania și specificul jobului îmi permit să lucrez de acasă.
Jumătatea mea nu are un loc de muncă.
Eu nu pot beneficia de zile libere acordate prin această lege.

3. Compania și specificul jobului îmi permit să lucrez de acasă.
Jumătatea mea are un loc de muncă cu posibilitatea lucrului de acasă.
Nici unul din noi nu poate beneficia de zile libere acordate prin această lege.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate