Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Intentare proces firmei de termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Bighydeva

Bighydeva

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.02.2020
Buna ziua, am si eu o intrebare la care sper sa ma puteti ajuta. Unde as putea gasi un expert in termopane pentru instanta? Ma pregatesc sa actionez in instanta o firma si ma gandesc ca un expert ar fi hotarator in aceasta speta. Exista asa ceva? Imi va trimite instanta? Cum sa procedez exact? Am o lucreaza de proasta calitate, a fost un montator la mine de la alta firma si mi-a confirmat ca sunt facute prost din fabrica, montajul e bun. A mai actionat vreodata cineva in instanta vreo firma de termopane?Va multumesc anticipat pentru orice sfat.

#2
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019
Dacă nu funcționează garanția, poți să-i dai în judecată. Sfatul meu este să-ți iei un avocat pentru că la cât știi dspre procese, pierzi sigur.

#3
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
O sa-ti zica "Asta-i raportul pret calitate" si s-au scos. Ai vorbit macar cu firma mai intai?

#4
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Problema in instanta e ca nu merge pe ''a venit  si mi-a spus ca nu sunt bune''.Teoretic,daca se ajunge in instanta trebuie facute niste teste de catre un organism abilitat.Gen INCERC.Testari pe care le platesti tu.Apoi in functie de ce decide instanta poti cere si restituirea sumei cheltuite pentru testare.Din ce stiu costa cam 6000-8000 ron o chestie de genul.
Ce te faci daca pierzi procesul spre exemplu?Cam urata treaba

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Bighydeva, on 14 martie 2020 - 18:14, said:

Buna ziua, am si eu o intrebare la care sper sa ma puteti ajuta. Unde as putea gasi un expert in termopane pentru instanta? Ma pregatesc sa actionez in instanta o firma si ma gandesc ca un expert ar fi hotarator in aceasta speta. Exista asa ceva? Imi va trimite instanta? Cum sa procedez exact? Am o lucreaza de proasta calitate, a fost un montator la mine de la alta firma si mi-a confirmat ca sunt facute prost din fabrica, montajul e bun. A mai actionat vreodata cineva in instanta vreo firma de termopane?Va multumesc anticipat pentru orice sfat.

 exqusit_drunk, on 14 martie 2020 - 18:31, said:

Dacă nu funcționează garanția, poți să-i dai în judecată. Sfatul meu este să-ți iei un avocat pentru că la cât știi dspre procese, pierzi sigur.
Voi doi vă știți?

Ontopic. Cu siguranță au mai fost procese de genul tău, doar nu crezi că ești primul care dă în judecată pe altcineva.
Dar chiar nu au reușit din reglaje să facă să meargă fereastra mobilă ok?
Sau care-i problema?

#6
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008
Eu am avut probleme cu usa de la intrare, pur si simplu intra zapada in casa ca nu etansa cum trebuie, era stramba. Am facut o petitie online la protectia consumatorului cu poze si am primit o usa nou nouta si montata. Incearca si tu cu anpc ul prima oara.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde ce parametri de calitate sunt trecuti in contract.
Pune aici contractul, ca sa ne dam cu parerea.

Edited by pasilla, 14 March 2020 - 18:55.


#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019

 ericmario, on 14 martie 2020 - 18:38, said:

Voi doi vă știți?
Nu ne știm dar e evident că nu știe nimic de procedura civilă dacă întreabă cine îi trimite expertul pentru a afla dacă termopanele sunt cum trebuie să fie.

#9
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Bighydeva, on 14 martie 2020 - 18:14, said:

Buna ziua, am si eu o intrebare la care sper sa ma puteti ajuta. Unde as putea gasi un expert in termopane pentru instanta? Ma pregatesc sa actionez in instanta o firma si ma gandesc ca un expert ar fi hotarator in aceasta speta. Exista asa ceva?.....
1 trebuie sa ai un contract ,
2. trebuie sa urmezi caile contractuale de reclamatie
3. daca nu esti multumit , cauti un expert judiciar http://old.just.ro/M...60/Default.aspx
4. IL PLATESTI pt expertiza
5. introduci actiune in justitie
6.Platesti , platesti , platesti .
7. daca pierzi posibil sa platesti tu despagubiri ....
.....
dar sigur nu este un moft ???? Ce are timplaria ta ????

#10
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

 Bighydeva, on 14 martie 2020 - 18:14, said:

Buna ziua, am si eu o intrebare la care sper sa ma puteti ajuta. Unde as putea gasi un expert in termopane pentru instanta? Ma pregatesc sa actionez in instanta o firma si ma gandesc ca un expert ar fi hotarator in aceasta speta. Exista asa ceva? Imi va trimite instanta? Cum sa procedez exact? Am o lucreaza de proasta calitate, a fost un montator la mine de la alta firma si mi-a confirmat ca sunt facute prost din fabrica, montajul e bun. A mai actionat vreodata cineva in instanta vreo firma de termopane?Va multumesc anticipat pentru orice sfat.

De ce nu esti multumit ?
Ai primit Logan la pret de Mercedes ?

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mai degraba invers, s-a asteptat la Mercedes cu pret de Logan.

#12
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Cazul domnului a fost dezbatut pe aria de ''termopane''.Omul a platit un pret nu mic si are ceva probleme.E posibil sa poata fi rezolvate sau poate nu.Oricum imi da impresia ca oamenii de la montaj nu prea stiau ce fac

#13
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
1. incearca o mediere ! e cea mai buna cale ! (probabil ai incercat deja !
2. cauta un avocat care a mai rezolvat astfel de cazuri ,avocat preluat dintr-o firma de avocatura (ce poate fi inlocuit cu alt avocat-rezerva) cunosc un caz in care clientul a platit in avans onorariul avocatului, avocatul a decedat si   a pierdut banii.
3.vei avea de platit a-taxa timbru /b-onorariu avocat/c-expertiza/c-alte cheltuieli neprevazute
4. daca castigi platesti TOATE ACTELE DOSARULUI DE LA EXECUTORUL JUDECATORESC (mentionez ca te va pune iar sa platesti din nou alta expertiza la acest dosar)
5. procesul poate dura cam 3-4 ani  si in caz ca vei castiga cei de la termopane o sa caute tot tipul de smecherii sa amane plata
   CONCLUZIE: LEGILE SUNT FACUTE SA AJUTE ........ dar iti vei da tu seama  ..... ca lumea e cu susu-in-jos

Edited by dan2626, 14 March 2020 - 22:49.


#14
Bighydeva

Bighydeva

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.02.2020
Buna ziua,

Dupa multe luni acum chiar urmeaza procesul.
Usa de la balcon e cea mai mare problema. Mi-au schimbat-o de 2 ori pana acum, sunt la a 3-a usa. Mereu aceeasi problema, nu sta deschisa.Vin, o regleaza, sta o zi si apoi iarasi se tranteste. Au zis ca ei nu au mai vazut asa ceva si nu au ce sa faca, asta e. ANPC-ul si-a facut treaba partial, eu i-au obligat sa schimbe usa desi patornul nu a vrut. Mai am si alte probleme dar mai mici. Am platit 5.452 de lei pentru 2 camere, usa balcon si bucatarie. Nu cred ca e ieftin. Alti vecini au platit 3.500 si nu au probleme. Firma spuna ca pot sa merg in instanta daca vreau ca sunt doar 3 experti pe tara si nu am eu bani de asa ceva. Este adevarat?
PS. Daca se pricepe cineva la termopane aici, imi poate da vreo sugestie? De ce nu sta usa deschisa orice ar face? Sa fie de la balamale? Mama mea intr-o seara a uitat ca nu sta usa, a fost lovita in spate de ea si a cazut pe balcon. Daca se impiedica si cadea peste balustrada? Cine raspundea?

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 Bighydeva, on 16 septembrie 2020 - 13:28, said:

PS. Daca se pricepe cineva la termopane aici, imi poate da vreo sugestie? De ce nu sta usa deschisa orice ar face?

putea fi si din fier. daca in perete e montat tocul stramb si nu e la boloboc, degeaba te chinui.

aia se scoate de tot de acolo si se remonteaza cum trebuie. reglajele exista pt mici ajustari de pozitionare pe toc si etansare. insa un montaj tembel de 2 parcagii care monteaza si tamplarie in timpul liber, nici nu ma mira ca ai asemenea probleme nerezolvate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate