Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

Realitatea despre telefon si wi-fi

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
O problema reala cu efect in trimp.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BwyDCHf5iCY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bravo. Cunosc și eu problema și-am tot citit despre aceasta.

Întrebarea mea e care e soluția ?

Edited by waterman, 11 March 2020 - 13:10.


#3
geo8823

geo8823

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 13.07.2019
Stai ca vin acum expertii gugalari de pe softpedia sa ne zica ca wifi e sanatos ca au citit ei pe gogle.

Nu cont ca mor pasarile din cer de la 5G in fata lor ca ei stiu ca 5G e sanatos pentru om ca asa a zis un influencer pe googel :)))

#4
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postwaterman, on 11 martie 2020 - 13:10, said:

Bravo. Cunosc și eu problema și-am tot citit despre aceasta.

Întrebarea mea e care e soluția ?

Inchide baremi noaptea rooterul.
Altceva nu exista (poate un costum de plumb).

Edited by breitner, 11 March 2020 - 13:15.


#5
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lsr2yyl31js?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
E evident si logic ca radiatia electromagnetica are un oarecare efect asupra organismului. Acum ce nu putem sti e daca efectul e atat de grav pe cat sustin unii sau inexistent cum se lauda altii ca ar fi. Eu cred ca adevarul e undeva la mijloc.

#7
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postgeo8823, on 11 martie 2020 - 13:11, said:

Stai ca vin acum expertii gugalari de pe softpedia sa ne zica ca wifi e sanatos ca au citit ei pe gogle.

Nu cont ca mor pasarile din cer de la 5G in fata lor ca ei stiu ca 5G e sanatos pentru om ca asa a zis un influencer pe googel Posted Image))
da, da... cu totii le vedem intinse pe asfalt. am crezut initial ca-i molima de la barbos. noroc cu uamini din astia geniali care stie ei ca radiatiile ionizante incep din spectru radio :thumbup:

Edited by Ursul_Polar, 11 March 2020 - 13:20.


#8
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
PS: imi aduce aminte de
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sTJ7AzBIJoI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ON:
In alta ordine de idei, atat timp cat frecventa particulelor nu e suficient de mare cat sa aunce electronii atomilor de pe orbita nu se intampla nic. Draci, daca e sa o luam asa, sunt radiatoare de camera cu infrarosu la frecventa mult mai mare decat foloseste 5G-ul. Sa mai pomenim de plain old fire? Acolo e ok ca ne incalzeste piciorusele, nu?
Hai sa fim totusi seriosi.

Edited by Ursul_Polar, 11 March 2020 - 13:42.


#9
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Postgeo8823, on 11 martie 2020 - 13:11, said:

Stai ca vin acum expertii gugalari de pe softpedia sa ne zica ca wifi e sanatos ca au citit ei pe gogle.

Nu cont ca mor pasarile din cer de la 5G in fata lor ca ei stiu ca 5G e sanatos pentru om ca asa a zis un influencer pe googel Posted Image))
"Experţii" nu tre' decât să aibă 12 clase şi să nu fi dormit la ora de fizică. Ăia cu gugăl îs ăia cărora le pică păsările fierte de 5g în cap.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,793
  • Înscris: 06.09.2004

View Postgeo8823, on 11 martie 2020 - 13:11, said:

Stai ca vin acum expertii gugalari de pe softpedia sa ne zica ca wifi e sanatos ca au citit ei pe gogle.
in opozitie cu expertii softpedisti care ne explica ca wifi e rau, ca au vazut ei pe iutub? Posted Image   serios, nu-ti dai seama ce ridicola e fraza de mai sus in contextul asta?

esti constient ca iutub nu e chiar principala platforma globala de cercetari, da? Posted Image

Edited by born2lose, 11 March 2020 - 14:06.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Uite ca m-am uitat la tot filmuletul din primul post. E un film decent, cu analize stiintifice dar fara concluzie clara.
Spune si doamna doctor acolo: "datoria noastra ca cercetatori este sa adunam date. Cand vom avea suficiente date ca sa tragem o concluzie clara vom lua masuri pe baza lor. Pana atunci insa putem doar sa anuntam avertismente si sa promovam masuri preventive".

Cine vrea sa traiasca in frica nu are decat sa isi faca o cusca Faraday acasa si sa poarte caciula din staniol. E OK ..

Simt asa, un sentiment de Olivia Steer si Flat-Earth pe topicul asta

Edited by ro_explorer, 11 March 2020 - 14:39.


#12
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View Postgeo8823, on 11 martie 2020 - 13:11, said:

Stai ca vin acum expertii gugalari de pe softpedia sa ne zica ca wifi e sanatos ca au citit ei pe gogle.

Nu cont ca mor pasarile din cer de la 5G in fata lor ca ei stiu ca 5G e sanatos pentru om ca asa a zis un influencer pe googel Posted Image))
Personal am acest aparat. https://www.amazon.c...2dDbGljaz10cnVl
Am masurat la Wi-Fi si te asigur (nu ca am dat google) ca este insignificant la pericol comparativ cu cuptorul cu microunde (mai ales daca este o marca ieftina cu scut de 2 bani).
Va temeti toti de Wi-Fi dar asta nu va impiedica sa locuiti langa turnurile de celulare sau la fel de rau in case langa liniile de inalta tensiune. Sa vezi ce arata aparatul cand ma apropiu la 100 de metri de linii - wi-fi este fleac. Deci cei care au imobiliare acolo pot zice ca valoarea caselor este injumatatita. Nu am o opinie - doar zic ca wi-fi este mai putin periculos decat linia de inalta tensiune, antena de celular, cuptor cu microunde in ordinea asta.

#13
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostAugustus1978, on 11 martie 2020 - 15:09, said:

...

Corect , ce am de facut este sa maresc distanta intre corp si telefon , router-ul sa nu fie sub pat preferabil in camera alaturata sau hol iar cu casa macar la 50 m de liniile de medie tensiune (50000V)

Studii sunt deasemenea cazuri  de tumori cerebrale legate de liniile de medie.

La urma este adevarat ca numai Dumnezeu ma mai  poate feri.

Producatorii de echip telefonice nu recunosc nimic cu toate ca la protectia muncii cer firmelor de mentenanta  sa nu expuna personalul service in fata antenelor pe piloane cu emitatoarele deschise  deasemenea  furnizorii de energie neaga efectul nociv al campurilor electromagnetice cu toate ca legislatia accepta  pensionarea personalului din statii pe la 50 ani

Edited by Ciubex, 11 March 2020 - 18:04.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E stupid să crezi că poţi contracara efectul radiaţiilor.
Depui eforturi, îţi închizi tu sursele, scoţi PC-ul şi router-ul din priză, exagerezi şi-ţi închizi şi telefonul/telefoanele, dar poluarea vine din extern.
Unde radio ai pretutindeni, conexiune wi-fi ai de la vecini (corpul nu are nevoie de parolă, radiaţiile trec prin el şi aşa), poate că vecinul sau vecina ta este tânăr/tânără şi pierde noaptea pe YouTube, iar pe stradă treci pe lângă hotspot-uri, mai ales dacă zona pe unde mergi este turistică.
Poate că ai antenă GSM pe bloc, sau dacă nu, poate că are blocul vecin.
Dacă stai în zonă cu semnal slab, telefonul va consuma mai mult pentru a rămâne conectat, sau în timpul încercărilor de conectare.
5G este o tentaţie foarte mare în România (şi oriunde, bănuiesc), nu cred că vom vedea petiţii online pentru oprirea implementării acestui standard.
Şi, oricum, eu nu cunosc vreo petiţie online care să fi avut succes (la noi). Poate că sunt eu neştiutor.

Apropo de amplasarea router-ului.
Între camera unde-i routerul şi dormitorul conjugal este perete din beton, perete de rezistenţă. Am semnal wi-fi maxim la telefon.
Între bucătărie şi camera cu router-ul este spaţiu liber, eventual obturat de o uşă din lemn. La extremele bucătăriei am semnal wi-fi minim, în mijloc am semnal mediu spre maxim.

Edited by PSC, 11 March 2020 - 15:55.


#15
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
Jur. Zici ca telefoanele mobile, routere, etc, au reactoare nucleare in ele si ficeare dintre noi ne permitem sa consumam 1GW la fiecare ora cat sa ne incingem neuronu cand inchidem pop-up-urile pentru marit zisul neuron.
Pana la urma va e frica de cancer sau ca va ia cu ferbinteala la inghinal?
Fierbinteala aia tine de puterea pe care o poate emite dispozitivul, si, cum ziceam mai sus, inca nu avem in dispozitivele astea surse infinite de energie. Is chiar jenante uneori, adicatelea nici maca o zi nu-ti ajunge.
Daca va e frica de cancer, apai atunci eu zic sa va ganditi la compotul universului care, culmea, si ala radiaza. :w00t:
Fun fact! Sunt alimente de baza care sunt radioactive :D
There's no escape. Cruel world! :down:

#16
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005

View Postgeo8823, on 11 martie 2020 - 13:11, said:

Stai ca vin acum expertii gugalari de pe softpedia sa ne zica ca wifi e sanatos ca au citit ei pe gogle.

Nu cont ca mor pasarile din cer de la 5G in fata lor ca ei stiu ca 5G e sanatos pentru om ca asa a zis un influencer pe googel Posted Image))
În cazul ăla s-a dovedit ulterior că păsările alea au murit otrăvite. Nu are nicio legătură cu 5G. Dar, evident că povestea a rămas în memoria colectivă drept "cazu ăla în care au căzut păsările din cer din cauza 5G!". Eu nu înțeleg de ce oamenii care cred balivernele astea nu își pun întrebarea de ce nu mor păsările și în alte părți ale lumii, unde mai exista rețele 5G. Mai mult, exista comunicații pe frecvențe mai mari decât cele utilizate pt 5G de mult mai mulți ani. Cu alea de ce nu au o problemă?

Oameni buni, terminați cu fake news-ul ăsta, că e penibil!

Gizăs...

#17
geo8823

geo8823

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 13.07.2019
Da sigur acuma e fake news dupa ce a platit Vodafone 200 de influenceri sa zica ca pasarile au murit de la altceva :)))
La fel ca si alea 15.000 de studii care toate "dovedesc" ca raditiile lor nu produc nici un cancer.
Probabil ca toti oamenii aia care mor de tipuri de cancer care nici nu existau inainte si fix in locurile unde isi tin telefoanele sunt in imaginatia noastra.
Vezi ca zice gagica in video cum e si cu studiile astea platite, mai ales in SUA unde practic companiile guverneaza tara si ce zic ele devine lege.
Tot la ei nu vezi picior de antena GSM pe unde isi tin bogatanii casoaiele, tot coincidenta si aia nu?

View PostUrsul_Polar, on 11 martie 2020 - 16:16, said:

Jur. Zici ca telefoanele mobile, routere, etc, au reactoare nucleare in ele si ficeare dintre noi ne permitem sa consumam 1GW la fiecare ora cat sa ne incingem neuronu cand inchidem pop-up-urile pentru marit zisul neuron.
Pana la urma va e frica de cancer sau ca va ia cu ferbinteala la inghinal?
Fierbinteala aia tine de puterea pe care o poate emite dispozitivul, si, cum ziceam mai sus, inca nu avem in dispozitivele astea surse infinite de energie. Is chiar jenante uneori, adicatelea nici maca o zi nu-ti ajunge.
Daca va e frica de cancer, apai atunci eu zic sa va ganditi la compotul universului care, culmea, si ala radiaza. Posted Image
Fun fact! Sunt alimente de baza care sunt radioactive Posted Image
There's no escape. Cruel world! Posted Image

Vezi daca comentezi dupa ce iti iei doza de gougle fara sa asculti de oameni care chiar se pricep?
Daca te uitai la film, intelegeai ca gagica vb de efecte cumulate in timp, nu de efecte care sunt sau nu observabile imediat.
Zice clar ca un 1-2-3 tel nu afecteaza celulele la nivelul observabil de tehnologia de acum,
ca nu au putut observa nici un efect asupra celulelor de la o expunere in laborator.
Dar asta nu inseamna ca ele nu exista si ca efectele nu incep sa fie vizibile dupa niste ani de expunere care nu poate fi masurata in laborator

A, si mentalitatea asta de fizician de la tzara ca "radiata e caldura si nu are ce rau sa faca" e de rasul curcilor.
Poate nu ai aflat dar orice in univers este caldura, deci pe sistemul asta poti sa iti bagi teava de la eon gaz pe gat ca nu patesti nimica ca si aia e tot caldura, doar ca la alta temperatura, frecventa etc

#18
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postgeo8823, on 11 martie 2020 - 18:16, said:

Da sigur acuma e fake news dupa ce a platit Vodafone 200 de influenceri sa zica ca pasarile au murit de la altceva Posted Image))
La fel ca si alea 15.000 de studii care toate "dovedesc" ca raditiile lor nu produc nici un cancer.
Probabil ca toti oamenii aia care mor de tipuri de cancer care nici nu existau inainte si fix in locurile unde isi tin telefoanele sunt in imaginatia noastra.
Vezi ca zice gagica in video cum e si cu studiile astea platite, mai ales in SUA unde practic companiile guverneaza tara si ce zic ele devine lege.
Tot la ei nu vezi picior de antena GSM pe unde isi tin bogatanii casoaiele, tot coincidenta si aia nu?
da pisoi.
1. antenele nu le pui la casa bogatanilor, cum zici tu, ca asa ti se nazareste tie. alea se pun unde ai autorizatie sa le pui, unde ti se permite de catre proprietar sa le pui, si unde poti vedea celulele adiacente pentru a pasa abonatul dintr-o celula in cealalta. antenele alea apartin unor companii private si nu prea poti sa te duci tu, nici macar in curtea unuia sarac, sa-i zici ca ii strici zen-ul din curte pentru ca asa vrei tu.
2. influencerii erau aboslventi de veterinara sau cum? au si raport de necropsie? au raport despre cum au determinat ca intr-adevar cauza sunt antenele?
3. ecraneaza-ti casa si arunca telefonul daca ti-e frica de cancer la prostata. conform spuselor voastre, de cand exista tehnologii care emit unde in spectru radio, populatia umana trebuia sa ramana alive and kicking prin pesteri si cam atat, nu? sa mai zicem cat de cretine sunt marile corporatii producatoare de aparate pentru radiografierea oaselor and shit? plateau si ei 2/3 studii si nu-ti mai puneau plumbu pe tine ca te radiezi.

View Postgeo8823, on 11 martie 2020 - 18:16, said:

Vezi daca comentezi dupa ce iti iei doza de gougle fara sa asculti de oameni care chiar se pricep?
Daca te uitai la film, intelegeai ca gagica vb de efecte cumulate in timp, nu de efecte care sunt sau nu observabile imediat.
Zice clar ca un 1-2-3 tel nu afecteaza celulele la nivelul observabil de tehnologia de acum,
ca nu au putut observa nici un efect asupra celulelor de la o expunere in laborator.
Dar asta nu inseamna ca ele nu exista si ca efectele nu incep sa fie vizibile dupa niste ani de expunere care nu poate fi masurata in laborator
cum asta nu inseamna nici ca efectele vizibile exista dupa niste ani de expunere. inseamna doar ca o scalda. intre probabilitate si posibilitate exista o mare diferenta conceptuala.
pe principiul asta iti putem spune clar ca viata dauneaza grav sanatatii. nu stim sa-ti zicem dupa cata expunere, ca la intervale scurte de timp n-am observat nimic evident, da' in mod cert o sa mori.
lol, da.

View Postgeo8823, on 11 martie 2020 - 18:16, said:

A, si mentalitatea asta de fizician de la tzara ca "radiata e caldura si nu are ce rau sa faca" e de rasul curcilor.
Poate nu ai aflat dar orice in univers este caldura, deci pe sistemul asta poti sa iti bagi teava de la eon gaz pe gat ca nu patesti nimica ca si aia e tot caldura, doar ca la alta temperatura, frecventa etc
mentalitatea mea de fizician de la tara nu a spus nicaieri ca radiatia e caldura ci ca poate, prin natura diamagnetica a apei de o avem in organism, sa incinga materia care o contine. de ce? prin simplul fapt ca un camp electromagnetic oscilant la o anumita frecventa si putere va cauza rotirea moleculei de apa si, dupa cum stim, cand te tot invarti la ingramadeala lucrurile se incing. so povestea despre putere pur si simpul iti spunea de ce la cuptorul cu microunde ai un potentiometru. intr-un fel se incalzeste ciorbita aia lunga la 100W, 200W, 300W, etc, frecventa ramane aceeasi.
si nu, in univers nu e totul caldura ci energie. caldura e un efect secundar al transferului de energie, ca daca era cum zici mataluta teava aia de la eon le-o puteai returna de unde a venit, n-ai fi avut nevoie de ea.
ps: inainte sa incepi a zice ca daca afecteaza molecula de apa sigur da cancer, vezi si tu care-i diferenta de dimensiune intre o molecula de apa si adn. adn-ul vrea sa fie stimulat putin mai tare pana sa inceapa sa se roteasca ca-i mic si mofturos.

Edited by Ursul_Polar, 11 March 2020 - 18:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate