Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Căsuța din poveste

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
boty

boty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.03.2006
Bună ziua tuturor!
În foarte scurtă vreme o să demarez lucrările la căsuța din poveste. Trebuie cumva să înțeleg de ce prețul pentru construcție variază atât de mult, valori între 50Euro și 120 Euro manoperă la roșu. Cineva îmi spunea că amplasamentul, respectiv Balotești, Ilfov, este răspunzător de o mare parte a prețului. Sunt în faza de culegere oferte de la constructori și încă nu înțeleg de ce un meseriaș poate cu 50 și un altul are o problemă chiar la 100.  Până mă dumiresc atașez acestui post niște imagini cu ce visez eu să realizez și vă invit să comentați despre tot ce credeți voi că merită discutat.

Attached Files


Edited by boty, 07 March 2020 - 19:05.


#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca o vrei chiar ca in poze , mie imi pare mai mult a muzeu sau casa memoriala de lux , dar na , gusturile nu se discuta .
Referitor la pret , cred ca singur intelegi ca cei cu 50 de euro nu vor follosi materialele aluia cu 100 de euro .
Alegerea e la tine , tu ai banul , ei se conformeaza .
Sa ai spor si bafta .

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 gladiatore, on 07 martie 2020 - 19:11, said:

Daca o vrei chiar ca in poze , mie imi pare mai mult a muzeu sau casa memoriala de lux ,

Mie imi pare dispensar medical comunist.(no offence).

#4
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
Imi place arhitectura. Poti pune o schita cu compartimentarea?

#5
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Varfurile tencuielii de la geamuri si carligele de la jgheaburile stresinilor sunt de origine turca/bizantina.

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 boty, on 07 martie 2020 - 19:00, said:

Bună ziua tuturor!

Trebuie cumva să înțeleg de ce prețul pentru construcție variază atât de mult, valori între 50Euro și 120 Euro manoperă la roșu.
...

 gladiatore, on 07 martie 2020 - 19:11, said:

...
Referitor la pret , cred ca singur intelegi ca cei cu 50 de euro nu vor follosi materialele aluia cu 100 de euro .
...
Preturile sunt la manopera, despre ce materiale vorbim?

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Aha . Deci daca e la manopera , constructorul de cere 100 de euro , nu poate folosi materile de doi bani ? Cat de creduli sunt unii . De asta se iau si tepe in tara asta . O spune unu' ...aproape tepuit .

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Nu înțeleg cele 2 postari:  ba ca " cei cu 50 de euro nu vor follosi materialele aluia cu 100 de euro", unde se intelege ca ala de 50 de euro va folosi , probabil, scule mai slab calitativ, ca  daca vorbim de materiale, la ce materiale, concret, te referi?,   ba ca aia de 100 de euro folosesc materiale proaste.

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Nu, intrebarea era ce-are sula cu prefectura.

 gladiatore, on 07 martie 2020 - 19:43, said:

Aha . Deci daca e la manopera , constructorul de cere 100 de euro , nu poate folosi materile de doi bani ? Cat de creduli sunt unii . De asta se iau si tepe in tara asta . O spune unu' ...aproape tepuit .


#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 gladiatore, on 07 martie 2020 - 19:43, said:

... . O spune unu' ...aproape tepuit .
După Cum pui problema, eu mă mir ca ai scăpat.

Sau n-ai scăpat ?

#11
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu am scris din experienta mea . Cand ai de construit si stai cu nodul in gat , ca nu stii peste cine si ce echipa dai o sa intelegeti ca am dreptate . Nu stau sa explic ce am scris mai sus . Cine vrea sa inteleaga , intelege , cine nu ......sa nu aiba ocazia sa-mi dea dreptate .

 cristobob, on 07 martie 2020 - 19:57, said:

După Cum pui problema, eu mă mir ca ai scăpat.

Sau n-ai scăpat ?
Initiatorul a intrebat despre problema lui , nu despre a mea , asa ca hai sa nu divagam de la subiect .

#12
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 boty, on 07 martie 2020 - 19:00, said:

.......vă invit să comentați despre tot ce credeți voi că merită discutat.
Tu ti-ai facut pretul neconvenabil , prezentind , poate , imaginilea astea constructorului .
Gresit .
Lui ii arati constructia bruta , fara finisaje , fara amenajare curte , nimic ...si vei avea pret corect .
Chestie psihologica !

#13
boty

boty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.03.2006

 gladiatore, on 07 martie 2020 - 19:11, said:

Daca o vrei chiar ca in poze , mie imi pare mai mult a muzeu sau casa memoriala de lux , dar na , gusturile nu se discuta .
Referitor la pret , cred ca singur intelegi ca cei cu 50 de euro nu vor follosi materialele aluia cu 100 de euro .
Alegerea e la tine , tu ai banul , ei se conformeaza .
Sa ai spor si bafta .
O vreau exact ca în poze și se poate spune că arată ca o casă memorială, dar nu de lux. Este arhitectură de inspirație neoromânească, un stil arhitectural care vorbește despre România și o parte din istoria ei.
La „roșu” materialele sunt date de proiect, respectiv fier, beton, cărămidă și lemn pentru șarpantă. Un constructor cere 50 euro/mp construit ca să pună în operă materialele amintite, un altul cere pentru aceiași lucrare 120 euro/ mp (asta a fost maximul ofertat). Care este explicația? Unul mănâncă mai mult ca celălalt? Cheltuiește banii la Paris?

 flrz, on 07 martie 2020 - 19:25, said:

Varfurile tencuielii de la geamuri si carligele de la jgheaburile stresinilor sunt de origine turca/bizantina.
Este corectă observația dumnevostră, arhitectura neoromânească are și elemente de inspirație bizantină.

 manole74, on 07 martie 2020 - 19:19, said:

Imi place arhitectura. Poti pune o schita cu compartimentarea?
Mulțumesc pentru aprecieri! Curând o să pun și planuri.

 3matrix, on 07 martie 2020 - 20:24, said:

Tu ti-ai facut pretul neconvenabil , prezentind , poate , imaginilea astea constructorului .
Gresit .
Lui ii arati constructia bruta , fara finisaje , fara amenajare curte , nimic ...si vei avea pret corect .
Chestie psihologica !
Am furnizat toate detaliile din proiect, totuși, toate acele decorațiuni de pe fațade nu costă extraordinar de mult și până la monajul lor este cale lungă. Prețurile respective sunt ofertate pentru manopere construcție ”la roșu”.

Edited by boty, 07 March 2020 - 20:40.


#14
boty

boty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.03.2006

 Kean, on 07 martie 2020 - 19:14, said:

Mie imi pare dispensar medical comunist.(no offence).
Comuniștii au confiscat o mulțime de case cărora le-au dat destinații dintre cele mai diverse.

Acesta este un plan de studiu, dar compartimentarea corespunde cu forma finală. Este o casă parter cu o suprafață construită de 148 mp inclusiv terasa.

Attached Files


Edited by boty, 07 March 2020 - 21:14.


#15
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 29.04.2008
Imi place planul. Doar trei obiectii personale:

- nu prea ai spatii de depozitare, debaraua mi se pare destul de neincapatoare pentru masina de spalat, centrala, camara
- nu mi-a placut niciodata sa intru intr-o casa si sa ma intampine un perete
- terasa e cam ingusta la 1,8 m

#16
boty

boty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.03.2006

 iladi, on 07 martie 2020 - 21:17, said:

Imi place planul. Doar trei obiectii personale:

- nu prea ai spatii de depozitare, debaraua mi se pare destul de neincapatoare pentru masina de spalat, centrala, camara
- nu mi-a placut niciodata sa intru intr-o casa si sa ma intampine un perete
- terasa e cam ingusta la 1,8 m
Spațiile de depozitare nu sunt o problemă pentru că am un pod cât casaPosted Image și am curte generosă prevăzută cu un spațiu de depozitare. Mașina de spălat va fi amplasată în baie.
Peretele respectiv are scopul de a acomoda o consolă cu oglindă
În planul prezentat terasa nu este la cotele reale, suprafața acesteia este de peste 18mp cu o lățime utilă de 2,80 m.

Edited by boty, 07 March 2020 - 21:30.


#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
seamana cu casele facute in perioada interbelica. eu am ceva rude departate , care pe vremuri au fost ceva boieri , habarn-am, insa stiu casele in care stateau, niste vilute in stil interbelic. ei bine sunt extrem de rezistente, nici dupa atatia ani vilutele nu au mari probleme. adica vreau sa scot in evidenta faptul ca pe atunci lucrarile chiar erau foarte bune , meseriasii erau meseriasi in meseria lor, mediul capitalist (ca in perioada interbelica a fost capitalism nu altceva) concurential scosese la iveala oameni cu talente deosebite.

#18
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 Kean, on 07 martie 2020 - 19:14, said:

Mie imi pare dispensar medical comunist.(no offence).

Asta pentru ca dispensarele de tip comunist de obicei se instituiau in casa fostului boier sau chiabur. Adica era o casa frumoasa, mai cu pretentii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate