Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Dezactivare hyperthreading (SMT) AMD Ryzen APU.

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,940
  • Înscris: 26.05.2007
Eficienta inseamna ca rezolva task-uri rapid...............altfel cu consum redus, te plictisesti / enervezi / frustrezi, parerea mea !

#20
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 rich1974, on 06 martie 2020 - 17:52, said:

ashampoo cad trial, archicad demo, .....
si nu numai astea, am citit si despre autocad acelasi lucru.
in general, e vorba de aplicatii vechi si la care s-a adaugat tot timpul cate ceva.
sunt doar curios, nu e ceva critic.
te-ai gandit ca poate asta e problema? trial si demo? sau vroiai sa-ti dea functionalitate full?

si cand mai cauti pe forumuri probleme similare, vino si tu in 2018+. ca daca citesti de probleme dinastea de prin 2010-2015, citesti degeaba.
versiunile moderne de la acele softuri s-au modernizat si ele. iar daca folosesti versiuni mai vechi, mi se pare aiurea sa presupui ca la vremea respectiva au bagat bani in development si testare pentru "peste 5-10 ani" (si cum dreaq testezi pe un hardware care nici macar nu s-a inventat, dapai scos pe piata)

asa ca idee, am vazut un 1700x rupt in doua de archicad (versiune mai noua de acu fro 2 ani). toate threadurile (si alea reale si alea virtuale la 100%) la o randare.

so.... mai documenteaza-te, cumpara aplicatiie, cumpara un procesor capabil, nu amaratu ala cu 2 nuclee, si apoi mai vorbim

PS: vezi ca mai nou, multe aplicatii cad folosesc placa video la randare si pe procesor il lasa linistit. deci trebuie sa te gandesti si la o placa video.

PS2: "idiotii" aia de programatori de fac bios nu au pus optiune sa dezactivezi HT pentru ca nu e nevoie in general (si nu sta nimeni sa bage bani in programare si testare doar pentru 3 gigei care cred ei in caii verzi de pe pereti). si posibil si pentru ca HT e destul de mult bagat si hardware, nu doar software.

Edited by shmu, 06 March 2020 - 22:29.


#21
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Schimbă calculatorul, ia direct un single core dacă e mai bine.

#22
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vad ca incepe si pe alte arii offtopicul si caterinca de la poiana.
iar despre posibilitatea dezactivarii, sigur ca exista, numai ca idiotii de la acer au pus un bios foarte castrat.

iar despre vrajeala cu "ia un laptop mai puternic".....numai incapabilii arunca banii pe hardware puternic si dupa aia folosesc doar 5% din el.
la ce dracu sa iau ceva mai puternic, cand programul nu stie sa gestioneze.  

ia cititi ce scrie aici despre autocad:
https://knowledge.au...th-AutoCAD.html

dupa aia va dati cu parerea.

o rezolv eu si pe asta, asa cum tot singur am rezolvat si cu power plan-urile din windows.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,852
  • Înscris: 07.02.2003
Ce penibil... sigur nu e un articol referitor la ceva vechi/antic ?
3dsmax de windows merge fara probleme multicore si orice program modern... ar fi culmea sa nu mearga... pana si browserele de net merg multicore in ziua de azi.

 rich1974, on 07 martie 2020 - 07:45, said:

si cu power plan-urile din windows.
Ai stricat si windows-ul ? Posted Image

Edited by andreic, 07 March 2020 - 10:46.


#24
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 rich1974, on 07 martie 2020 - 07:45, said:

ia cititi ce scrie aici despre autocad:
https://knowledge.au...th-AutoCAD.html
Pai, stai asa, ca aici singur ti-ai taiat craca de sub c*r !!!

AutoCAD and AutoCAD for Mac support multi-core technology only in specific areas of the product:
    2D regeneration
AutoCAD foloseste multi-core doar pentru 2D regeneration.

there is no significant performance gain over a single CPU computer, except in 2D regeneration.
Un calculator / procesor multi-core, functioneaza aproape identic cu unul single core, cu exceptia 2D regeneration.

Deci..... ce ai vrut sa ne demonstrezi cu articolul ala ?!

#25
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
am vrut sa iti demonstrez ca aplicatiile astea care sunt standard in industrie sunt single core.  nu isi bat capul sa le perfectioneze din cauza ca e monopol.
plus ca, cine lucreaza de obicei cu programele astea sunt niste poeti care nici nu stiu ca exista task manager. asa ca, de ce s-ar obosi.
a, ca la o randare sau la o generare de sectiune e multicore, e altceva. dar la zoom and pan si modelare, e single core.

in fine, cineva sa inchida topicul ca nu am cu cine sa discut. va multumesc!

#26
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai, poate algoritmul folosit nu se preteaza la multi-core.
Totusi, cum e monopol, cind tu ai dat numele a 3 programe / firme diferite ?!

#27
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vezi ca ai mai venit de acasa. algoritmul bata-l vina!

dar na, asta cu dezactivarea pica, pana gasesc un bios deblocat (putin probabil).

m-am gandit sa abordez altfel problema. sa setez afinitatea catre un singur nucleu fizic, asta inseamna doua nuclee logice. am facut din task manager si parca e un plus de performanta.
interesant ar fi sa pot sa mut celelalte procese pe celalalt nucleu.  am gasit o plicatie "processlasso" dar trebuie sa mai studiez.
uite de unde mi-a venit idea:
http://revitcoaster....l-core.html?m=1

#28
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Ai optiunea in AMD Ryzen Master

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu merge pe procesoarele mobile.
initial a mers, dar probabil ca niste idioti au facut overclocking la laptopuri si le-au ars. astfel ca producatorii de laptopuei au cerut celor de la amd sa opreasca aplicatia pentru procesoarele mobile.
apropo, exista vreun laprop la care biosul sa aibe opriune asta?

#30
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Inca poti sa le arzi cu RyzenAdj + Ryzen Controller :>

#31
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta e aplicatie facuta de pasionati, pe langa faptul ca nu are optiunea de dezactivare a HT, mai are si niste chestii: setarile trebuie reaplicate la on anumit interval.
oricum, la mine, uProof arata ca am TDP de 25 W, adica maxim.

#32
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 rich1974, on 07 martie 2020 - 12:32, said:

m-am gandit sa abordez altfel problema. sa setez afinitatea catre un singur nucleu fizic, asta inseamna doua nuclee logice. am facut din task manager si parca e un plus de performanta.
daca ai luat-o cu "parca" e clar ca nu vezi practic nimic, asa cum banuiam Posted Image

tu vrei plus de perfomanta in randare sau in utilizare?

si asa de curiozitate, pune poza din task manajer cu tot, nu doar cpu usage.
gen asa:
Attached File  tsk.jpg   169.05K   11 downloads

#33
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
uite si task managerul. dupa mine, e foarte clar ca procesorul e grav subutilizat. hyperthreadingul asta e o mare teapa daca ai de rulat aplicatii pe un singur nucleu. data viitoare nu mai iau procesor cu hyperthreading. asta este! daca ar folosi tot nucleul fizic, as vedea ca se duce la 50%, dar asa, mai sus de 20-25 nu merge.
eu nu vorbesc aici de randare, acolo e altceva, merg toate nucleele.

Attached Files


Edited by rich1974, 16 March 2020 - 22:04.


#34
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hais a facem proba, daca tot sintem la izolare.
Da-mi exact numele programului folosind, link / pagina demo....
Si eu verific daca am hypoerthreading in BIOS (i7 7700k) si fac proba cu / fara.

#35
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 rich1974, on 16 martie 2020 - 22:04, said:

uite si task managerul. dupa mine, e foarte clar ca procesorul e grav subutilizat. hyperthreadingul asta e o mare teapa daca ai de rulat aplicatii pe un singur nucleu. data viitoare nu mai iau procesor cu hyperthreading. asta este! daca ar folosi tot nucleul fizic, as vedea ca se duce la 50%, dar asa, mai sus de 20-25 nu merge.
eu nu vorbesc aici de randare, acolo e altceva, merg toate nucleele.
tot nu inteleg unde e problema... ce fel de "performanta" vrei?
ai probleme de nu poti face ceva acolo in cad? nu se misca alea bine cand rotesti de ele?

stii.. nu intotdeauna un program trebuie sa foloseasca 100% din procesor.

si ti-am mai zis de cateva ori, hyperthreadingu ala nu incurca cu nimic performanta unui nucleu.

PS: eu acolo vad ca sunt utilizate toate. nu stiu ce visezi tu cu un singur nucleu.

#36
Bite

Bite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 11.08.2019
https://bitsum.com

Instalezi si procedezi ca in video. In prima faza dezactiveaza smt, E posibil ca dezactivarea sa nu tina mult pentru ca alte programe au afinitate pentru ele, insa e suficient sa vezi ce nuclee s-au dezactivat. In mod normal nucleele virtuale au numara fara sot.
Daca nu tine cu dezactivarea smt, dezactivezi manual firele de executie. Intri la Always, nu la Current, care le dezactiveaza doar pe timpul sesiunii curente de lucru.

Testul meu, la botul calului.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kV5_uS83Gxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bite, 17 March 2020 - 04:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate