Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Fiberlink 1000 - Problema upload torrent (qBittorrent)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
kepler1

kepler1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2020
Va salut pe toti. Prima mea postare :)

Zilele trecute am facut sa spunem un uprade la conexiunea de internet (reteaua din cartier) care m-a servit foarte bine :). Setarile se faceau din router cu optiunea IP static.

Am trecut pe Fiberlink 1000.

Din pacate nu eram personal acasa atunci cand au venit cei de la RDS (am inteles ca au fost super OK), au montat un ONT (media converter cred) Model: HG8143A

Ieri am cumparat si un router Gigabit (Tenda AC1200 AC12U).

Am reusit sa ma conectez la "net" folosing optiunea PPPoe din routerul Tenda. Viteza de download undeva la 950 Mbiti upload in jur de 450-500.

Problema este urmatoarea, eu folosesc qBittorrent si upload-ul este practic distrus :). Adica upload-ul functioneaza dar la viteze foarte mici, nu cred ca a sarit de 300kb/sec.

Am incercat sa fac port-forward din router-ul meu, dar degeaba.

Ce pot face in aceasta situatie?

Mentionez ca pe reteaua veche (de "cartier") totul era foarte ok privind aspectul acesta...

Multumesc!

#2
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Ai încercat să schimbi portul in qbittorent , poate are o problemă pe acel port ?

#3
kepler1

kepler1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2020

View PostStefanRO, on 27 februarie 2020 - 06:58, said:

Ai încercat să schimbi portul in qbittorent , poate are o problemă pe acel port ?

Salut. Merci pentru raspuns. Am incercat, da. Tot asa.

Ieri am vazut niste spikes de viteza, in sensul ca a sarit la cativa mega, dar in mod normal, foarte foarte incet. Si vb. de un torrent de-abia pus pe tracker cu o gramada de leecheri.

M-am uitat la IP si la WAN (in routerul meu) am IP: 100.108.xx.xx.

Asta inseamna ca nu sunt "conectabil"?

Pe reteaua veche, iconita din qBittorrent era mereu verde. Facusem port forward la acelasi port din router, totul era ok. Doar ca in reteaua veche, aveam conexiune de tip IP STATIC. Pe Fiberlink este PPPoe vad.

#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
ONT-ul sa il treci in mod bridge (ceri la RDS asta) si autentificarea la PPPoE o faci cu Tenda.

Edited by pupama, 27 February 2020 - 11:09.


#5
kepler1

kepler1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2020

View Postpupama, on 27 februarie 2020 - 11:08, said:

ONT-ul sa il treci in mod bridge (ceri la RDS asta) si autentificarea la PPPoE o faci cu Tenda.

Salut. Pai eu ma autentific PPPoe prin router-ul meu (Tenda). Asta nu inseamna ca modul bridge este activat deja?

#6
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postkepler1, on 27 februarie 2020 - 10:39, said:


M-am uitat la IP si la WAN (in routerul meu) am IP: 100.108.xx.xx.


Pai asta e problema, ai IP CGN. Fa seisizare sa ti se aloce mereu IP public, daca nu pot sau nu stiu trebuie sa treci la IPV6.

#7
kepler1

kepler1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2020

View PostdiZy, on 27 februarie 2020 - 13:03, said:


Pai asta e problema, ai IP CGN. Fa seisizare sa ti se aloce mereu IP public, daca nu pot sau nu stiu trebuie sa treci la IPV6.

Multumesc, Dizy. Am doua intrebari daca ai timp:

Intrebare 1: Daca reusesc sa fac asta (sa-mi aloce IP public), mai este nevoie de vreo setare ceva prin ONT-ul lor? Sau doar port-forward din router-ul meu - care este deja setat.

Intrebare 2: Care este faza cu IPV6? Setez eu din router-ul meu ceva special?

Merci.

#8
NXC

NXC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.03.2018

View Postkepler1, on 26 februarie 2020 - 13:17, said:

Va salut pe toti. Prima mea postare Posted Image

Zilele trecute am facut sa spunem un uprade la conexiunea de internet (reteaua din cartier) care m-a servit foarte bine Posted Image. Setarile se faceau din router cu optiunea IP static.

Am trecut pe Fiberlink 1000.

Din pacate nu eram personal acasa atunci cand au venit cei de la RDS (am inteles ca au fost super OK), au montat un ONT (media converter cred) Model: HG8143A

Ieri am cumparat si un router Gigabit (Tenda AC1200 AC12U).

Am reusit sa ma conectez la "net" folosing optiunea PPPoe din routerul Tenda. Viteza de download undeva la 950 Mbiti upload in jur de 450-500.

Problema este urmatoarea, eu folosesc qBittorrent si upload-ul este practic distrus Posted Image. Adica upload-ul functioneaza dar la viteze foarte mici, nu cred ca a sarit de 300kb/sec.

Am incercat sa fac port-forward din router-ul meu, dar degeaba.

Ce pot face in aceasta situatie?

Mentionez ca pe reteaua veche (de "cartier") totul era foarte ok privind aspectul acesta...

Multumesc!

Salut,

Am gasit niste setari poate te ajuta...

https://ibb.co/QXZCSCr

https://ibb.co/9nVKtFZ

https://ibb.co/8xR3Fyh

https://ibb.co/WV5pmh4

https://ibb.co/cvcxMhk

#9
kepler1

kepler1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2020

View PostNXC, on 27 februarie 2020 - 16:48, said:


Multumesc! Multe dintre ele le aveam deja facute.

O sa incerc sa schimb portul conform screenshot-ulul dar problema cred ca este data de faptul ca in WAN, in router, adresa IP este sub forma 100.xx.xx.xx.

Din ce am inteles, aceasta este o adresa IP de tip CGN-NAT, practic sunt neconectabil din exterior?

#10
gigismro

gigismro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.08.2017
sună sa iți dea ip public pînă atunci nu rezolvi nimic ....am avut și eu  problema de doua ori la alta firma ...cînd scapi de CGN-NAT va merge din nou. tot qbittorrent foloaesc si eu..

#11
kepler1

kepler1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2020
Multumesc. Am reusit cred prin Dinamic DNS prin Digi.ro.

#12
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

View Postkepler1, on 22 decembrie 2022 - 20:30, said:

Multumesc. Am reusit cred prin Dinamic DNS prin Digi.ro.
Nicio legatura una cu alta, dar bine ca ai rezolvat.

View Postgigismro, on 28 februarie 2020 - 12:50, said:

sună sa iți dea ip public pînă atunci nu rezolvi nimic ....am avut și eu  problema de doua ori la alta firma ...cînd scapi de CGN-NAT va merge din nou. tot qbittorrent foloaesc si eu..
Nu-i obliga nimeni sa dea IP public si nu din clasa CGN-NAT. Mai bine invata omul sa treaca pe IPv6.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate