Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Pregatiri coronavirus

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
1281 replies to this topic

#469
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View PostFreeThinker, on 29 februarie 2020 - 12:10, said:


Exact la fel stau si eu cu nivelul de incredere in autoritati.

Intrebarea care se pune in mod firesc este: Ce ne ramane de facut?
Fratilor,chiar nu intelegem ca asta e ca gripa sezoniera in cel mai rau caz,doar ca acum sigur sunt niste interese in declansarea isteriei generale,intretinuta de aceleasi autoritati care spun ca nu e un virus periculos?
Igiena ajuta,dar atata timp cat virusul poate fi in organism fara manifestari(care sunt la fel ca la gripa sezoniera) nu se poate face mai mult,doar dezinfectarea obiectelor cu care intra in contact multi oameni,gen clante de usi,in mijloacele de transport in comun.
Problema e la persoanele cu boli cronice,in varsta si slab alimentati ,cum a fost cazul in China,fara reguli de igiena elementare.
Ca s-au imbolnavit si medici,asta o pun pe seama epuizarii,in lipsa personalului necesar.
Probabil ca va apare un vaccin in cele din urma,e nevoie de ceva scandal,cu morti ca sa se vanda mai bine,tinand cont ca acum nu toata lumea crede in vaccinuri.

#470
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 16.08.2010

View Postnino852, on 29 februarie 2020 - 12:58, said:

Fratilor,chiar nu intelegem ...

Eu inteleg ca unii nu au citit suficient...

View Postnino852, on 29 februarie 2020 - 12:58, said:

Problema e la persoanele cu boli cronice,in varsta si slab alimentati

Cum ramane cu sportiva aia de 26 de ani? Sa ai 26 si sa fii in forma...

#471
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostI2O, on 29 februarie 2020 - 11:57, said:

Eu nu cred o iota din ce zice cercel și Arafat....
Sa crezi ce zice Cercal, se pricepe. Calafat e alta treaba...

Edited by andreic, 29 February 2020 - 13:39.


#472
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View PostFreeThinker, on 29 februarie 2020 - 13:03, said:

Eu inteleg ca unii nu au citit suficient...



Cum ramane cu sportiva aia de 26 de ani? Sa ai 26 si sa fii in forma...
N-ai vazut cati sportivi de 20+ au murit,cel putin in fotbal?
Daca au spus clar ca majoritatea au fost batrani,cu boli cronice,organism tarat,tu vrei garantie 100%?
Cat timp industria farma a depasit vanzarile de armament eu nu cred in intamplare.

Edited by nino852, 29 February 2020 - 13:47.


#473
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Poststalker2142, on 29 februarie 2020 - 12:46, said:

unde ai gasit? am cautat in engleza si nu gasesc nicio legatura cu coronavirus

in schimb am gasit articolul asta unde s-a descoperit ca in cantitati mari se transforma in cianura
https://www.dailymai...-poisoning.html

am publicat aici de cateva ori
https://forum.softpe.../page__st__5130
nu reusesc sa dau de mesaj,
cat despre cianura, e defapt amigdalina, si este deafpt benefica in lupta cu cancerul, in cantitati mici. Nu cred ca apuci sa ajungi la otravire cu cianura, doar nu mananci cu kilul.

ah, le voila! https://www.naturaln...eplication.html naturalnews.com/2020-02-10-already-identified-three-natural-molecules-that-inhibit-coronavirus-replication.html

Quote

We’ve already identified three natural molecules that inhibit coronavirus replication in the body… and they don’t come from Big Pharma

Monday, February 10, 2020 by: Mike Adams

So far, we’ve already identified three natural molecules. One of them is abundantly found in a common spice (that’s really orange), and the two other molecules are more rare, but still available from the world of nature.These molecules target the coronavirus 3 chymotrypsin-like protease (3CL) enzyme, which is well known as a molecular target when searching for anticoronavirus inhibitors. For example, this study published in BMC Structural Biology discusses the role of 3CL and why inhibiting this enzymatic function is a valid method for blocking coronavirus replication:

The 3CLpro has been validated as an effective drug target in several studies and has even been termed “the Achilles’ heel of coronaviruses” [8] making it an ideal target for the identification of novel lead compounds. The coronavirus 3 chymotrypsin-like protease (3CLpro) is a validated target in the design of potential anticoronavirus inhibitors. The high degree of homology within the protease’s active site and substrate conservation supports the identification of broad spectrum lead compounds. A previous study identified the compound ML188, also termed 16R, as an inhibitor of the Severe Acute Respiratory Syndrome coronavirus (SARS-CoV) 3CLpro. This study will detail the generation of a homology model of the 3CLpro of the human coronavirus OC43 and determine the potential of 16R to form a broad-spectrum lead compound.

It turns out there was a huge wave of research into SARS following that outbreak from a few years ago. Scientists studied numerous botanicals, phytochemicals and food isolates that might show promise in halting SARS, which is also a coronavirus. Many pharmaceuticals were tested as well, and because of that research, certain drugs are also documented to combat SARS. They are very likely to high efficacy against the nCoV coronavirus as well. Niclosamide, a prescription medication used to treat tapeworms, is one of the prescription drugs that should be immediately studied for treating coronavirus infections.
Search for “inhibition of SARS-CoV 3CL protease”

Many research papers already exist on the inhibition of SARS (a coronavirus) via the 3CL protease pathway.

For example, this paper from the Journal of Enzyme Inhibition and Medicinal Chemistry was published in January, 2020 and only has 117 views (so far), yet it provides the names of flavonoids that are determine to have an inhibitory effect against the SARS coronavirus.

The abstract even names the flavonoids, which are completely different from the three nutrients implied in the headline of this article, by the way:

Coronaviruses (CoVs) have been rising targets of some flavonoids. The antiviral activity of some flavonoids against CoVs is presumed directly caused by inhibiting 3C-like protease (3CLpro). Here, we applied a flavonoid library to systematically probe inhibitory compounds against SARS-CoV 3CLpro. Herbacetin, rhoifolin and pectolinarin were found to efficiently block the enzymatic activity of SARS-CoV 3CLpro.

This is theoretical research, not a clinical trial, but it’s not difficult to find which foods or herbs contain these flavonoids:
Herbacetin
– Rhiofolin
– Pectolinarin

If you’re curious where herbacetin is found, it’s more common than you think. It’s an abundant flavonoid in flaxseed. Here’s a published study that talks about it.


#474
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
O sa zic pas la uleiul de in, in schimb am citit un articol pe un site american despre zinc

Dr. Noel Williams, an OKC physician, said the best course of actions for Oklahomans is to take a multi-vitamin.
"We want to have a lot of zinc in our systems because zinc directly inhibits the replication of the virus. So, even if it gets into our cells, it can't reproduce. So, it's relatively harmless" Dr. Williams said.
Dr. Williams recommends you take 25 to 50 milligrams each day if you're more than 100 pounds; the pills should be taken with food to avoid an upset stomach.

si o sa incep sa iau de pe acum un produs cu multivitamine si unul cu zinc
n-are ce sa strice

#475
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Poststalker2142, on 29 februarie 2020 - 14:27, said:

vezi ca multe din vitaminele alea sintetice sunt toxice. mai bine ia doar zinc sub forma de picolinat sau din drojdia de bere. Restul iei din alimentatie.
Inul e foarte bun. eu consum de mult si nu am nimic.

uite aici pt zinc vs corona https://www.ncbi.nlm...es-07-02963.pdf ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4690886/pdf/viruses-07-02963.pdf

Edited by odastramosilor, 29 February 2020 - 14:35.


#476
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
Ok, o sa iau si in, ulei de in presat la rece si un supliment

ce parere ai de cloroquine ? am descoperit ca se gaseste in Romania cu numele plaquenil
https://www.drugs.co...n/covid-19.html
sunt in dubii cu asta si tamiflu; stiu ca tamiflu a fost folosit la inceput de chinezi (probabil din disperare), dar articolele mai noi spun ca nu are nicun efect pentru coronavirus

#477
popescuadi

popescuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 21.07.2019

View Postandreic, on 29 februarie 2020 - 13:39, said:

Calafat e alta treaba...
Aveti boala pe el si acu' pentru ca a picat guvernarea  Boc acu 11 ani? In rest ce rau a facut?

Edited by popescuadi, 29 February 2020 - 15:25.


#478
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Poststalker2142, on 29 februarie 2020 - 15:16, said:

Ok, o sa iau si in, ulei de in presat la rece si un supliment

ce parere ai de cloroquine ? am descoperit ca se gaseste in Romania cu numele plaquenil
https://www.drugs.co...n/covid-19.html
sunt in dubii cu asta si tamiflu; stiu ca tamiflu a fost folosit la inceput de chinezi (probabil din disperare), dar articolele mai noi spun ca nu are nicun efect pentru coronavirus

e jale cu voi Posted Image dac-as avea o moneda de cate ori am repetat chestiile astea... Posted Image
clorochina cauzeaza leziuni inimii, pe termen lung si in doze mari. Plus alte efecte secundare. Consulta prospectele si in romana si in engleza, nu zic de la mine. Nu as considera o optiune viabila pt preventie. Daca as fi infectat, insa, as accepta sa iau. Tamiflu e f eficient in orice afectiune de asta virala cu virusi gripali. El are un efect general, in sensul ca diminueaza receptorii din plamani de care se agata acesti virusi, inclusiv ncov19. In asta consta eficienta lui. Dar iarasi., nu administrat preventiv, doar daca e nevoie.

Edited by odastramosilor, 29 February 2020 - 15:29.


#479
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
De asta am si zis ca sunt in dubii..pe langa efectele asupra vederii si auzului :)
La ambele medicamente ma refeream de pastrat ca provizie in caz ca spitalele or sa fie pline sau medicii, asistentele, angajatii din spital spala putina de groaza
nu de luat preventiv

#480
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,376
  • Înscris: 28.10.2018
Care mai e situatia in supermarketurile romanesti?

Prin vestul europei e liniste si calm. Magazinele sunt pline, oamenii se comporta normal. Nu face nimeni provizii.

Eu am provizii pentru simplu fapt ca fac asta de ani de zile, adica am stoc de conserve si le rotesc sa nu expire.

Si mai fac stoc de cafea macinata la vid. Nu am mai putin de 10 kilograme de cafea in casa la orice moment. De obicei imi fac stocuri din Germania cand prind oferte la brandurile care imi plac.

Apa nu mi-am cumparat deloc. Am doua cani filtrante si multe filtre pentru ele. Mereu beau apa de la robinet filtrata.

Ma gandesc ca nici in cele mai sumbre scenarii nu raman tarile europene fara apa la robinet sau data populatiei cu cisterna.

Edited by abac, 29 February 2020 - 15:46.


#481
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
E relax, gasesti tot ce vrei

E bine sa-ti iei si apa, se zicea ca supravietuieste si in canalizare virusul ..deci trebuie sa te gandesti la posibilitatea ca ajunge cumva in sistemul de alimentare cu apa
eu am peste 120 litri

#482
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
a trecut panica inițială.
în Brașov nu au fost rafturi goale.

#483
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Am si eu cate ceva, insa nu pentru ca am fost acum sa cumpar, mereu am avut.

Attached Files



#484
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005

View Postvali, on 29 februarie 2020 - 15:53, said:

a trecut panica inițială.
în Brașov nu au fost rafturi goale.

Eu nici in Bucuresti nu am gasit rafturi goale... desi m-am uitat cu atentie.

#485
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postvali, on 29 februarie 2020 - 15:53, said:

a trecut panica inițială.
Ă®n Brașov nu au fost rafturi goale.
Când o să se ajungă la situații cum e in Italia și Coreea o sa vina panica ăia nasoala

View Posttiestodj20, on 29 februarie 2020 - 16:16, said:

Am si eu cate ceva, insa nu pentru ca am fost acum sa cumpar, mereu am avut.
Pentru cate persoane sunt proviziile alea?

Edited by I2O, 29 February 2020 - 16:33.


#486
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Pentru doua persoane, dar mai am, nu sunt astea toate. Evident, plus apa de la robinet pusa in bidoane, pentru cazul in care se opreste apa, butelie de voiaj cu gaz, obiecte de igiena personala, hartie igienica, baterii si acumulatori, lanterne pentru fiecare persoana, ceva medicamente uzuale si rucsacul de care ziceam pe o pagina anterioara, care contine din toate cate putin.

Pe toate le-am ales dupa ce m-am uitat atent la termenele de valabilitate, astfel incat am ales produse cu termene de valabilitate pentru minim 2 ani, unele mai mult, altele mai putin( faina are termen mai mic), insa pe cele cu termen de valabilitate mai mic le rotesc mai des.

Edited by tiestodj20, 29 February 2020 - 17:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate