Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Baterie Dell

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Am un cumnat,poseda un Dell xps,omul vrea sa schimbe bateria.Nu vrea sa dea 2 meleoane pe o baterie compatibila....Stie cineva daca se pot schimba celulele in bateria originala?Multumiri anticipat...

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Teoretic le poți schimba dar nu le va recunoaște laptop-ul.

Edited by orlandobarbulescu, 22 February 2020 - 08:26.


#3
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Recell ?

#4
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
I-m gasit originala,sunt in tratative......ajunge la un meleon.....

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostEllaenn, on 22 februarie 2020 - 08:09, said:

Am un cumnat,poseda un Dell xps,omul vrea sa schimbe bateria.Nu vrea sa dea 2 meleoane pe o baterie compatibila....Stie cineva daca se pot schimba celulele in bateria originala?Multumiri anticipat...

      Bateria este lipita. Adica o sa fie complicat de deschis. Si mai greu e sa o faci la loc.
      In schimb e plin  netu de baterii copie dupa original. Nu tine cat aia originala dar face treaba vreo 2 ani.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Dell xps "
Cum suna : am un Maybach , pot sa-i pun placute de frana Asam ?

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Succes cu schimbat celulele la asa ceva

Attached File  dell battery.PNG   204.43K   25 downloads

Vezi ca Dell a avut campanie de inlocuire baterii care se umflau la modelul XPS 15 - 9550 (am eu si mi-au schimbat-o gratis la 2 ani si ceva de la achizitie -> iesit din garantie)

De ce zic asta? Sa nu pui vreo prostie de baterie care sa iti foota laptopul. Mai bine dai 100 de euro pe o baterie originala (deci nu petarde de 200 de lei) daca tot ai laptop care sare binisor de mia de euro.

Edited by abac, 22 February 2020 - 11:20.


#8
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Am gasit originala,adica ce e pe laptop de la mama lui,astept sa cadem la invoiala cu banii....Ideea e ca omu a luat laptopul de la un.......amanetPosted Image ,sigur nu stie ce valoare avea nou.Oricum,dat fiind ca are buget redus,vom lua ieftin.Preconizez 150 roniPosted Image ,cu drum de afara cu tot....Noua,nu facaturi sau compatibile......El nu vrea extended,vrea doar originala...

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Ah, ok, deci se merge pe principiul: de haram a fost de haram s-a dus.

O baterie scoasa dintr-un laptop de 3 ani arata ca noua. Vezi sa nu cumperi tot o baterie obosita (dar originala) la banii aia.

#10
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Nu pun link,ca urmarea va fi ca intotdeauna,mesaje de mail phishing la greu.Pe aici nu umbla doar indivizi bine intentionati...

#11
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View PostEllaenn, on 22 februarie 2020 - 08:09, said:

Am un cumnat,poseda un Dell xps,omul vrea sa schimbe bateria.Nu vrea sa dea 2 meleoane pe o baterie compatibila....Stie cineva daca se pot schimba celulele in bateria originala?Multumiri anticipat...
Da, recell.ro face treaba asta insa si pretul e pe masura acumulatorilor. Poti lua mai ieftini, medii sau mai scumpi. http://www.recell.ro...ASAAEgJnIPD_BwE

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Am studiat demult problema
   Nu iesi cu nimic mai ieftin daca schimbi celulele unei baterii de laptop decat daca iei din china celule de proasta calitate.
   Cumperi copie dupa original dar sa fie noua.
   Nu as cumpara niciodata o baterie SH. Ce sa faci cu o baterie sh ? Poate doar daca o iei gratis.

#13
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
nu a pomenit nimeni sh.....

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,535
  • Înscris: 21.12.2006
Nu te juca cu schimb de celule la Dell, sunt restrictivi cu calitate abateriilor, uneori nici cele originale sau compatibile nu sunt acceptate de Bios, dacă sunt degradate sau nu mai sunt în parametrii

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Salutare, am un Dell mai vechi dar putin folosit, cam dupa 12 luni i-a picat bateria, am luat alta noua originala care a picat dupa cateva luni, utilizare absolut ocazionala - daca ii scot alimentarea deja imi da avertizare ca se inchide in cateva minute.
L-am scos de la naftalina dupa cativa ani, sa comand o noua baterie ?! Sau e o cauza pierduta ?

OOps, e ceva cu 'formatarea' ? Pe site la o baterie noua se specifica "neformatata', eu a doua baterie am folosit-o plug-in, fara alte artificii.

Edited by overseas, 09 September 2021 - 11:04.


#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postoverseas, on 09 septembrie 2021 - 11:03, said:

Salutare, am un Dell mai vechi dar putin folosit, cam dupa 12 luni i-a picat bateria, am luat alta noua originala care a picat dupa cateva luni, utilizare absolut ocazionala - daca ii scot alimentarea deja imi da avertizare ca se inchide in cateva minute.
L-am scos de la naftalina dupa cativa ani, sa comand o noua baterie ?! Sau e o cauza pierduta ?

OOps, e ceva cu 'formatarea' ? Pe site la o baterie noua se specifica "neformatata', eu a doua baterie am folosit-o plug-in, fara alte artificii.

Revenire, editare:

Din cauza naftalinei, am redat problema gresit: incarcatorul a fost cel care a prezentat probleme si a fost schimbat. Cel original imi dadea avertizari ca nu (mai) corespunde...
Acum nu tine bateria (originala), ce e drept a zacut cativa ani buni.
Merita sa comand o baterie noua 177 lei ? Va trebui sa o formatez, cum ?

#17
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,535
  • Înscris: 21.12.2006
Nu cumpăra baterie "originală", pentru că e posibil să fie doar puțin mai nouă decât cea pe care o ai acum. Pentru modelele vechi mai bine cumperi compatibilă, de fabricație cât mai recentă. Bateriile vechi se degradează în timp, mai ales dacă nu sunt folosite. În funcție de ce cumperi te  orientezi după indicațiile producătorului privind regimul de încărcare

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate