Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Dezinformare: ,,Legumele romanesti sunt mai toxice decat cele din import"

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#127
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Da, bineinteles, dar mai sunt si niste verificari pe acolo, atunci cand iei subventia vin si autoritatile statului si iti verifica productia din punct de vedere al reziduurilor, iar daca ti-ai batut joc cu erbicidarea, atunci toata productia o sa-ti mearga la distrus si nu mai vinzi nimic si ramai si fara subventie.
Deci voi asta insinuati pe aici, ca cei mai competenti care au cea mai buna infrastructura isi bat joc cu totul de ei si de consumatori.

Din pacate aceste opinii reflecta nivelul de decadere si de degradare a societatii in care traim si in care perceptia despre ceilalti indica de fapt inclinatia fiecaruia de a pune in practica acea idee sau un anumit spatiu in care fiecare este inclinat sa actioneze daca ar beneficia de aceleasi conditii.

Prin aceste opinii se cuantifica si gradul de inclinatie a societatii spre coruptie.

Edited by Vincentiu_1981, 22 April 2021 - 21:10.


#128
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postrid, on 22 aprilie 2021 - 21:00, said:

Hai ca bati campii, acu ii inveti tu pe tarani cum sa coaca rosiile. Du`te de fa seminar in bazinele legumicole si pe noi lasa`ne cu presupunerile tale ca noi facem presupuneri. Erbicidul nu doar streseaza, mai actioneaza si hormonal ca asa le omoara pe buruieni, cauta pe net ca spune acolo ce si cum face.
Da, eu le`am vazut de multe ori, au fost si poze pe aci pe forum cu culturi de tomate stresate cu erbicid.
Mai e ceva de discutat? A zis savantu' clar sa lasam filozofelile, dar tu continui.
Iti arat cum se coc rosiile dupa ce le-ai cules, vrei sa-ti arat?
Uite, eu zic ca aia nu folosesc niciun erbicid, ci le culeg de verzi si le pun la copt. Asta am facut eu si stiu ca functioneaza, asa ca am dreptul sa iau de buna aceasta varianta si nu idiotenia cu erbicidarea.
Si daca vrei sa stresezi o planta o poti stresa si prin alte moduri, nu doar cu inventia erbicidului. A, plus ca exista si erbicide naturale, poti sa dai si cu altele.

#129
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Unu, daca te uitai mai sus ai fi vazut ca am pus omologarea Ethrel din Olanda, dar de fapt Ethrel este omologat in aproape intreaga UE, apoi nu mai era nevoie de restul postarii, pentru ca devenea inutila.

#130
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Eu nu va inteleg deloc . De ce dreaqu  va bateti capu cu rosii si erbicide cand puteti lua bani moca de la stat pe cultura de plante aromatice si un cazan pe jumatate din plumb si 3 cioate din padure o caruta de bani de la aiuristi pe niscaiva uleiuri esentiale ca tot sunt la moda.


https://www.g4media....ru-proiect.html

Edited by Black66, 22 April 2021 - 21:22.


#131
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Pai stai asa, ca daca e vorba de subventii sigur vor aparea alte teorii ale conspiratiei, deci nu are cum sa nu existe exclusiv coruptie, toti sa fure, toti sa faca lucruri ilegale, toti sa te otraveasca cu erbicide, aracet, verde de paris etc.
Eu nici nu stiu, voi cum reusiti sa supravietuiti de pe o zi pe alta cu atatea otravuri care vi se baga pe gat?

#132
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
nu scrie nicaieri acolo, informatie la zi, ca este acceptat in UE

Edited by danr, 22 April 2021 - 21:44.


#133
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Ba da, dar nu stii tu sa te uiti. Un produs odata ce este omologat pe site-ul producatorului dintr-un anumit stat inseamna ca este utilizat in acel stat si nu este interzis.
Atunci cand va fi interzis nu va mai fi prezent nici pe site-ul producatorului pentru statul respectiv.

Uite aici, Ethrel omologat in Olanda si valabila autorizatia de punere pe piata pana in iunie 2023: https://toelatingen....horisations/269

In al doilea rand, a nu se lua absoluta informatia cu expirarea autorizatiei de punere pe piata in anul 2023, pentru ca aceste autorizatii se tot reinnoiesc.

Oricum, daca te-ar fi intersat ceva mai mult acest domeniu, ai fi citit si presa si ai fi vazut ca din controalele fitosanitare efectuate rezulta concluzia ca produsele agroalimentare de import contin in general mai multe reziduuri de pesticide decat cele de provenienta interna, deci produsele romanesti sunt mai sigure decat cele provenite chiar din UE, inclusiv mai sigure decat cele din Italia, pe care o privesti cu ochi buni.

Edited by Vincentiu_1981, 22 April 2021 - 21:56.


#134
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
am cunostiinte in zona izbiceni, si lucrurile sunt cunoscute
de asta nici nu ma ating de extratimpuriile din piata
eu m-am pronuntat pe rosiile extratimpurii, nu pe legumele romanesti in general
in orice caz, am vazut ca un moderator pe alt topic avea rugamintea sa inceteze discutiile pe tema asta ca eu ma opresc aici.

#135
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Unii pe aici pe forum scot primele rosii prin luna mai si nu au cea mai buna infrastructura din tara si nu se pot compara cu alte exploatatii mult mai bine tehnologizate.

Ce vi se pare voua imposibil sa scoti mai repede cu o luna si fara folosirea unor substante pe care le invocati nu stiu, dar chiar si folosirea acelor substante era vorba ca se face mai tarziu de fapt, nu pentru primele rosii. Oricum, e lipsit de orice rationament ce spuneti in general.

Edited by Vincentiu_1981, 22 April 2021 - 22:22.


#136
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Este un fapt care se intampla indiferent ca crezi tu sau nu.
O sa ma opresc si eu aici. Lui Vincentiu pot sa ii spuna si 20 de insi ca e beat si el tot nu se duce la culcare.

#137
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Problema devine alta: faptul de a scoate rosii pe piata in luna aprilie este fezabil, iar practicile cu folosirea erbicidelor sunt invocate de fapt pentru mai tarziu, cand de fapt unii mint ca e valabil pentru chiar primele rosii.
Eu as vrea ca ambele categorii sa se puna de acord asupra minciunii si stabilim o perioada fixa in care rosiile pe piata sunt erbicidate.
Toata lumea "stie" ca rosiile mustesc de erbicide primavara, dar n-am vazut cazuri de morti si raniti din cauza consumului de rosii otravite.
Daca era asa cum minteati voi, pai am fi avut in fiecare primavara mai multi morti din cauza rosiilor decat din cauza pandemiei, probabil ca un 5-10% ar fi trebuit sa moara anual, ori eu n-am auzit nici macar de toxiinfectii alimentare cu asa ceva.
Oricum, n-ati stabilit nici macar daca e vorba de "erbicid" sau Ethrel, ori alti stimulatori de coacere, prin urmare habar nu aveti de nimic, nu stiti despre ce substanta activa e vorba, deci paraleli total.

In schimb, puteti folosi Basamid in dusmanie si sa credeti ca e safe si "bio", ca sunteti total pe alta lume.

Edited by Vincentiu_1981, 23 April 2021 - 08:15.


#138
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Postdanr, on 22 aprilie 2021 - 22:05, said:

am cunostiinte in zona izbiceni, si lucrurile sunt cunoscute

Daca sunt asa cunoscute cum de nu stie ma nimeni exact despre ce erbicid e vorba?
Toti spuneti ca ''am auzit eu''
Deci, ca sa fie clar, nu neg, dar vreau sa stiu si eu care e erbicidul ala
Ca daca e vorba de 2,4D ala e hormonal, baga hormoni de crestere in nestire si ii da peste cap metabolismul, nu mai face fata absorbtia apei si moare
Daca nu ma insel e folosit chiar la butasi pentru stimularea inradacinarii
Am totusi indoieli pentru ca pute ca dracu si mai si persista mirosul cateva zile intr-o tarla tratata cu asa ceva

Problema la primele rosii sunt stimulentii de fructificare, lipsa semintelor si mazga aia verde din interior. Asta e clar
Si asta o practica si cativa din cei de pe aici
Alta dezinformare e ca rosiile alea cu mot sunt toxice. Pai primele sunt Prekos si alea asa au ele mot de la mama lor

Edited by validoe, 23 April 2021 - 08:20.


#139
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postvalidoe, on 23 aprilie 2021 - 08:16, said:

Daca sunt asa cunoscute cum de nu stie ma nimeni exact despre ce erbicid e vorba?
Toti spuneti ca ''am auzit eu''
Deci, ca sa fie clar, nu neg, dar vreau sa stiu si eu care e erbicidul ala
Ca daca e vorba de 2,4D ala e hormonal, baga hormoni de crestere in nestire si ii da peste cap metabolismul, nu mai face fata absorbtia apei si moare
Daca nu ma insel e folosit chiar la butasi pentru stimularea inradacinarii
Am totusi indoieli pentru ca pute ca dracu si mai si persista mirosul cateva zile intr-o tarla tratata cu asa ceva

Problema la primele rosii sunt stimulentii de fructificare, lipsa semintelor si mazga aia verde din interior. Asta e clar
Si asta o practica si cativa din cei de pe aici
Alta dezinformare e ca rosiile alea cu mot sunt toxice. Pai primele sunt Prekos si alea asa au ele mot de la mama lor
Se foloseste  sare dma[2,4 d] ,in doze mici ca stimulent de fructificare si crestere,unii mai priceputi folosesc si total [glifosat] ca stimulent de crestere,toata treaba ii sa folosesti doze mici.Acum cativa ani, din greseala nu am spalat metul dupa ce erbicidasem cu total si am stropit rosiile cu cropmax,palanca le am facut, am crezut ca mor de ciuda,dupa cateva zile rosiile au revenit la normal si au avut o productie cu 50 la suta mai mare, decat acolo unde nu stropisem cu urme de glifosat.Toata treaba ii sa stii dozele ,ca nu cumva sa o dai in bara.

#140
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postvalidoe, on 23 aprilie 2021 - 08:16, said:

Alta dezinformare e ca rosiile alea cu mot sunt toxice. Pai primele sunt Prekos si alea asa au ele mot de la mama lor


Nu`i dezinformare. Am pus Prekos ani la rand, nestimulate au apendixul mic, la multe rosii aproape inexistent.
Alea stimulate au apendix cat tzatza vacii, alea sunt stimulate hormonal 100%. Adica tot ce vezi pe piata cu varf cat putza de copil :)
Nu e asta problema pana la urma ci tot tacamul de stropiri pe care`l aplica pana la cules, esti la mila lor. Daca`i an prost dau aia in draci.
Vanzatorii mari de rasaduri, numa` astia cred ca fac vreo 5-10 stropiri pana le vand. E riscul prea mare sa pierzi tot cand ai sute de mii de rasaduri.
Il tineti minte pe Achim, care vroia sa fie vanzator de rasaduri de la distanta, ce bombe chimice si ce nebunii mai facea din auzite, trata fiecare schimbare de pixel de pe plante. E greu sa fii chimist :D

#141
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
In sfarsit o informatie clara
Cate hectare ai anul asta? Mai dau astia ''de dreapta'' ceva pentru tomate?

#142
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Deci exista o contradictie aici: unii au spus ca se foloseste erbicidul ca erbicid pentru a usca plantele, iar altii au spus ca se foloseste erbicidul sau 2,4-D in doze mici ca stimulent de fructificare si crestere.
Pai sunt lucruri total diferite, deci avem acum 2 variante: uscam rosiile cu erbicid sau le stimulam cu erbicid si nu le uscam deloc?
Cum e pana la urma, ca aceste 2 variante sunt total diferite si n-au legatura intre ele.

#143
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Postrid, on 23 aprilie 2021 - 08:58, said:


Il tineti minte pe Achim, care vroia sa fie vanzator de rasaduri de la distanta, ce bombe chimice si ce nebunii mai facea din auzite, trata fiecare schimbare de pixel de pe plante. E greu sa fii chimist Posted Image
Omul chiar are pagina de vanzator de rasaduri, cu 15 ani de experienta! :)
Parca acum vreo 2-3 ani cerea sfaturi pe aici

Crezi ca e singurul? Cati ai vazut pe aici sa pomeneasca ceva de tratamnte?
Tu parca ai mai zis cate ceva dar nu cred ca te-a crezut nimeni si un baiat de a enumerat vreo 21 de stropiri

#144
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View PostVincentiu_1981, on 23 aprilie 2021 - 09:04, said:

Deci exista o contradictie aici: unii au spus ca se foloseste erbicidul ca erbicid pentru a usca plantele, iar altii au spus ca se foloseste erbicidul sau 2,4-D in doze mici ca stimulent de fructificare si crestere.
Pai sunt lucruri total diferite, deci avem acum 2 variante: uscam rosiile cu erbicid sau le stimulam cu erbicid si nu le uscam deloc?
Cum e pana la urma, ca aceste 2 variante sunt total diferite si n-au legatura intre ele.
Nu este nici o contradictie ,totul depinde de doza.2,4 D se foloseste ca stimulent inca de pe timpul lui nea Nicu.Acum ,cei care au solarii mai performante, folosesc bondari si pradatori pentru fructificare si combaterea daunatorilor si implicit mai putine pesticide.Tot era vorba de controale,principalul meu client, un italian ,imi ia probe din cultura, le duce la laborator si dupa aia cumpara ,asa ca am tot interesul ca totul sa se incadresze in norme,ca dupa un an dezastru ca 2020, in care restaurantele nu au cumparat aproape nimic ,daca il pierd si pe italian am incurcato.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate