Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Configuratie sistem PC nou

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#127
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008

View PostMembruAnonim, on 08 martie 2020 - 07:21, said:

Se poate schima ceva pentru ca mouse-ul sa nu mai aiba acel lag imens in BIOS, este groaznic sa folosesti mouse-ul aici
si a doua problema
In prezent RAM-ul lucreaza la 2400MHz dupa cum arata in BIOS
Pentru a lucra la 3200 MHz am inteles ca trebuie activatXMP in BIOS
Acest lucru banuiesc ca se face din tab-ul A-XMP
dar
daca activez imiapare ON si imi apare acel semicer cu 1 sau 2(nu ambele)
La ce se refera 1respectiv 2 ? Se activeaza doar pentru o placuta de memori si nu pentru ambele ?

Pai chiar in primul screenshot iti spune ce reprezinta fiecare profil. Daca inteleg corect si ai luat memori de 3200, atunci profilul 1 este ce vrei.

#128
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Imi cer scuze pentru ca stresez atat, dar vin de pe un PC vechi de vreo 12 ani care avea un BIOS mult mai basic.
Am citit manualul dar nu imi sunt clare chiar toate lucrurile, plus ca aceasta placa de baza MSI vad ca are un BIOS cu foarte multe optiuni

#129
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDany_Darke, on 08 martie 2020 - 08:30, said:

mai omule, tie chiar atat de lene iti este sa ctesti manualul acela? stai cu el in casa si astepti sa citeasca altii pt tine si sa-ti spuna ce sa faci? in manual iti explica exact ce si cum, dar stai si o mangai pe forum sa-ti spuna altii.
"mai omule" nu lucrez in domeniul IT pentru a le sti pe toate, de aceea am apelat la ajutorul vostru
Am citit manualul dar nu mi-a fost clar chiar totul si de aceea am intrebat, consider ca mai bine intreb decat sa fac pe atotstiutorul
Daca acest forum/aceasta sectiune a ajuns doar pentru profesionisti atunci eu imi cer scuze pentru tot ceea ce am creat si daca consideri, moderator fiind, poti inchide topicul si sa terminam odata

Edited by MembruAnonim, 08 March 2020 - 11:50.


#130
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
ai rezolvat cu butonul de reset?
si cu memoriile?

Unde ai conectat cablul de reset? in placa de baza?

#131
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMembruAnonim, on 08 martie 2020 - 07:21, said:

Se poate schima ceva pentru ca mouse-ul sa nu mai aiba acel lag imens in BIOS, este groaznic sa folosesti mouse-ul aici
si a doua problema
In prezent RAM-ul lucreaza la 2400MHz dupa cum arata in BIOS
Pentru a lucra la 3200 MHz am inteles ca trebuie activatXMP in BIOS
Acest lucru banuiesc ca se face din tab-ul A-XMP
dar
daca activez imiapare ON si imi apare acel semicer cu 1 sau 2(nu ambele)
La ce se refera 1respectiv 2 ? Se activeaza doar pentru o placuta de memori si nu pentru ambele ?
Dar memoriile le-ai pus in sloturile indicate iun manual, ca sa mearga in dual channel?

#132
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreyvsjoker, on 10 martie 2020 - 08:13, said:

Dar memoriile le-ai pus in sloturile indicate iun manual, ca sa mearga in dual channel?
Da , am reusit si cu memoriile care acum merg la 3200 Mhz in dual chanel si cu butonul de R de pe carcasa , care acum functioneaza ca buton reset, iluminarea ventilatoarelor fiind controlata din softul placii baza

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate