Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

As dori sa deschid o afacere si as avea nevoie de niste pareri/sfaturi.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View PostStranium, on 12 februarie 2020 - 20:00, said:

Dupa cum zice titlul.
M-am gandit sa deschid o boxa in mall cu Realitate Virtuala.
Echipamentul va fi portabil din moment ce voi folosi doar casca si controllerele.

[ https://zenentertainment.in/wp-content/uploads/2020/01/Oculus-Quest-VR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intrebarea mea este urmatoarea:
Este profitabila aceasta afacere?

Probabil ca nu am dat prea multe detalii si nu am spus prea multe, nu sunt experimentat in domeniul afacerilor, doar in ceea ce priveste tehnologia, am 22 de ani.

Planul de afaceri l-ai facut?
Daca nu, hai, la treaba

#20
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

View PostJemapel, on 12 februarie 2020 - 21:16, said:

Mai bine ai deschide o sala de internet intr-o zona buna a Bucurestiului. O sala care sa arate demential si in care sa bagi niste bani frumosi in Marketing. Poti face doar sala de PC care sa aibe un design interior DEMENTIAL ( altminteri mai exista "n" sali de jocuri ). Faci fumos o sala cu salon de asteptare unde ai mese si ai si un BAR. Daca vrei tu si VR nici-o problema....Dar cei ce ies acum in oras la sali de jocuri fac fie un LOL, fie un BF fie un cs:go...mizeaza pe PC, pe o sala care sa fie PREMIUM si investeste niste bani in 2 ospatari si un buton ceva care sa ii ajute pe clienti sa cheme ospatarii la masa. Axeazate pe servicii si atmosfera.

Uita de VR
E si foarte bun momentul sa investesti in echipamente scumpe si sali de joc. Tocmai s-a lansat Gforce-now, prin care poti juca la detalii ultra ultimile aparitii, pe petarde de acum 5-6 ani. Teava de internet sa ai.

Edited by sas1975, 13 February 2020 - 07:51.


#21
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Dute si te angajeaza la stat/buget ca muncitor necalificat si o sa faci bani mai multti, plus ai sanse de progres. Muncitor necalificat 3200 net + indemnizatie de hrana si alte bonusuri cca 3600-3700 net (vreo 6000 brut). Lucrezi "teoretic" 8 ore in realitate vreo 4-5 pe zi. Concediu de la 25 in sus, sarbatori legale etc.
Pentru salar de necalificat trebuie sa incasezi 300 lei pe zi.
Sa zicem chirie 3000 pe luna + cheltuieli. Trebuie sa faci minim 500 lei pe zi profit ca sa te compari cu un muncitor necalificat. Daca ai o masina de VR si taxezi 50 de lei pe ora asta este 10 ore pe zi. Daca ai clienti. Rade muncitorul necalificat de la primarie de tine

#22
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View PostAugustus1978, on 13 februarie 2020 - 15:06, said:

Dute si te angajeaza la stat/buget ca muncitor necalificat si o sa faci bani mai multti, plus ai sanse de progres. Muncitor necalificat 3200 net + indemnizatie de hrana si alte bonusuri cca 3600-3700 net (vreo 6000 brut). Lucrezi "teoretic" 8 ore in realitate vreo 4-5 pe zi. Concediu de la 25 in sus, sarbatori legale etc.
Pentru salar de necalificat trebuie sa incasezi 300 lei pe zi.
Sa zicem chirie 3000 pe luna + cheltuieli. Trebuie sa faci minim 500 lei pe zi profit ca sa te compari cu un muncitor necalificat. Daca ai o masina de VR si taxezi 50 de lei pe ora asta este 10 ore pe zi. Daca ai clienti. Rade muncitorul necalificat de la primarie de tine
Unde dracu ai vazut tu muncitor necalificat cu 6000 brut la stat?

View Postsas1975, on 13 februarie 2020 - 07:50, said:

E si foarte bun momentul sa investesti in echipamente scumpe si sali de joc. Tocmai s-a lansat Gforce-now, prin care poti juca la detalii ultra ultimile aparitii, pe petarde de acum 5-6 ani. Teava de internet sa ai.
Functioneaza infect serviciul asta. Le vor mai lua ani pana sa il perfectioneze. Si ce treaba are VR-ul cu Gforce Now?

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpacapaca, on 13 februarie 2020 - 18:10, said:

Unde dracu ai vazut tu muncitor necalificat cu 6000 brut la stat?

Veorika avea mai mult

#24
scad-preturile

scad-preturile

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 957
  • Înscris: 08.04.2020

View PostStranium, on 12 februarie 2020 - 20:00, said:

Probabil ca nu am dat prea multe detalii si nu am spus prea multe, nu sunt experimentat in domeniul afacerilor, doar in ceea ce priveste tehnologia, am 22 de ani.

Sfatul meu este sa citesti despre metodologia "Lean Startup". Pe scurt inseamna ca niciodata nu te avanti intr-o afaceri despre care nu stii daca merge ci gasesti o metoda de a face o investitie minima doar ca sa tatonezi piata cu produsul/serviciul tau. In cazul tau eu nu as fi semnat contracte de inchiriere pe termen lung si nu as fi cumparat echipamentele fara sa stiu ceva sigur. Gaseste o metoda de a minimiza investitia(Minimum Viable Product) doar ca sa vezi daca oamenii sunt interesati de asa ceva. In cazul tau as fi incercat cu o casca virtuala facuta dintr-un banal smarphone si as fi deschis taraba undeva pe strada la o intersectie. Dupa cum vezi o situatie neasteptata(corona virusul) iti poate distruge efectiv afacerea, iar daca ai fi investit o suma mare o pierdeai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate