Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Ce distributie Linux imi puteti recomanda ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Salutare.
Este vorba de un mini laptop: ASUS Eee PC 1001PXD.
https://www.asus.com...specifications/
Mai clar notebookul asta il are o matusa care are copiii pe afara si il foloseste pentru messenger, youtube, mail, si Skype.
Procesorul cred ca este single core HT, are 1 GB RAM DDR3 si HDD de 5400rpm 160GB.
I-am pus 8.1 de cateva ori si mi s-a luat.
Windows 8.1 ii merge mai bine decat 7 STARTER cel licentiat pe device.
Problema e ca i-a mereu virusi, ca instaleaza tot felul de rahaturi, ca la 1 GB RAM am lasat doar defenderul sa se descurce.
Si ca sa scap de bataia de cap, ca sunt singurul la care apeleaza sa il faca, prefer sa-i pun un Lubuntu sau alta distributie Linux LITE cu care sa se descurce pentru ce are ea nevoie, dar conditia e sa semene cu Windows ca sa nu se incurce cu el.
As mai vrea ca distributia sa-i deschida si pozele din formatul jpg.

Rezumat:
Doresc o distributie Linux Lite care sa arate ca Windows, sa se muleze pe configuratia mini laptopului, sa ruleze apeluri video pe messengerul de facebook, skype, youtube, si sa deschida JPGuri.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pune-i în continuare W 8.1 și fă uz de templateurile  administrative din window ca să nu îl mai devasteze. Ai putea începe foarte ușor de la crearea unui cont cu drepturi limitate.

#3
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Intra pe net si deschide tot felul de siteuri conspirationiste, si da click pe reclame, pe scripturi etc.

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
daca vrei sa arate cat de cat poti pune un MX cu xfce
daca vrei resurse si mai putine, doar pt net si video, poti pune antiX

https://distrowatch....distribution=mx
https://distrowatch....tribution=antix

sunt mai optimizate si usor de folosit

#5
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
N-am auzit de MX  Linux.
Interesant, o sa studiez.o.s.ul

#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostN0Trust, on 10 februarie 2020 - 00:59, said:

N-am auzit de MX  Linux.
Interesant, o sa studiez.o.s.ul

e veche, fuziune MEPIS antiX :). Bazat pe Debian, fara systemD. Vine cu tot ce trebuie. E pe val in ultimul timp datorita filosofiei simple care o are in spate.  Inca sunt pe versiunea din 2015, nu simt nevoia sa actualizez :)

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in primul rand, ii trebuie 2 gb de ram. si eventual un ssd. nu costa mult upgradeul asta.
in al doile rand, pune-i rosa linux lxqt. eu am pe un d-asta distributia asta si merge decent. am 2 gb de ram dar nu am ssd.

#8
rexir

rexir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.01.2020

View Postodastramosilor, on 10 februarie 2020 - 01:07, said:


e veche, fuziune MEPIS antiX Posted Image. Bazat pe Debian, fara systemD.

Aiurea!
Ești foarte prost informat pentru unul care afirmă că folosește această distribuție sau pentru un utilizator linux în general, care ar trebui să conștientizeze că fără systemd aproape ca nu se mai poate în ziua de azi să funcționeze normal o distribuție linx. Mai documentează-te:
https://forum.mxlinu...pic.php?t=49607

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
https://en.wikipedia...without_systemd

Cred ca un antiX ar merita incercat, Skype ar trebui sa mearga ok, insa despre youtube si browsing in general nu stiu ce sa zic...

#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Ceva versiune de Ubuntu, pentru max de compatibilitate. +2 Gb RAM
KDE se laudă în ultima vreme că nu consuma mai multe resurse decât restul (XFCE). Încearcă un KDE cu o temă ce seamănă cu windoza (parcă chiar am văzut una de W8).

sau

Upgrade la W10 Home edition + cont limitat.

#11
rexir

rexir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.01.2020

View Postspooky51, on 10 februarie 2020 - 08:54, said:

https://en.wikipedia...without_systemd

Cred ca un antiX ar merita incercat, Skype ar trebui sa mearga ok, insa despre youtube si browsing in general nu stiu ce sa zic...
Atât timp cât ai pomenit de antiX sub link-ul care face trimitere la pagina wikipedia, e clar ca ai vrut să subliniezi ca acesta e una dintre distribuțiile care nu folosește systemd (și e trecut acolo)
Și tu ești la fel de prost informat.
antiX folosește tot systemd, dar rebrănduit, redenumit ca "eudev"
Attached File  2020-02-10_102040.png   9.24K   11 downloads
Iar pagina de wikipedia la care faci trimitere nu e decât un mare fâsss. Informațiile de acolo fie sunt foarte vechi și neactualizate, fie adăugate de unii care au cam același nivel de înțelegere a linuxului ca voi doi (tu și anteriorul - de parca nu s-ar fi înțeles pâna acum ca wikipedia nu e o sursa credibilă de informații exacte, ci doar strict orientative, oricine putând strecura o aiureala printre informațiile cuprinse acolo)

Edited by rexir, 10 February 2020 - 10:29.


#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postrich1974, on 10 februarie 2020 - 05:38, said:

in primul rand, ii trebuie 2 gb de ram. si eventual un ssd. nu costa mult upgradeul asta.
in al doile rand, pune-i rosa linux lxqt. eu am pe un d-asta distributia asta si merge decent. am 2 gb de ram dar nu am ssd.

nu-ti treubie nici un ssd si nici un 2 gb de ram, stiu bine ce vorbesc pentru ca am pus linuxuri pe sisteme de alea. Eventual poate incerca un Elementary https://distrowatch....tion=elementary .
Cat despre recomandarea ta, antiX este de departe o distributie optimizata din mai multe puncte de vedere, la fel si MX, altfel putem gasi o droaie de distributii care sa consume putin si sa mearga f bine.

View Postrexir, on 10 februarie 2020 - 08:02, said:

Aiurea! Ești foarte prost informat

si concluzia ta este ca...? In afara de a-ti afisa aroganta pe-aici...

View Postshiva, on 10 februarie 2020 - 10:15, said:

Ceva versiune de Ubuntu, pentru max de compatibilitate. +2 Gb RAM
KDE se laudă în ultima vreme că nu consuma mai multe resurse decât restul (XFCE). Încearcă un KDE cu o temă ce seamănă cu windoza (parcă chiar am văzut una de W8).

sau

Upgrade la W10 Home edition + cont limitat.


dar de ce Ubuntu si nu altceva? Eu n-as pune windows nici pe i7 si tu recomanzi pe sistemul asta??

View PostN0Trust, on 10 februarie 2020 - 00:35, said:

Rezumat:
Doresc o distributie Linux LITE care sa arate ca Windows, sa se muleze pe configuratia mini laptopului, sa ruleze apeluri video pe messengerul de facebook, Skype, youtube, si sa deschida JPGuri.
daca vrei musai sa semene cu winjaful poti opta pt ZorinOS

#13
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019

View PostN0Trust, on 10 februarie 2020 - 00:35, said:

Salutare.
Este vorba de un mini laptop: ASUS Eee PC 1001PXD.
https://www.asus.com...specifications/
Mai clar notebookul asta il are o matusa care are copiii pe afara si il foloseste pentru messenger, youtube, mail, si Skype.
Procesorul cred ca este single core HT, are 1 GB RAM DDR3 si HDD de 5400rpm 160GB.
I-am pus 8.1 de cateva ori si mi s-a luat.
Windows 8.1 ii merge mai bine decat 7 STARTER cel licentiat pe device.
Problema e ca i-a mereu virusi, ca instaleaza tot felul de rahaturi, ca la 1 GB RAM am lasat doar defenderul sa se descurce.
Si ca sa scap de bataia de cap, ca sunt singurul la care apeleaza sa il faca, prefer sa-i pun un Lubuntu sau alta distributie Linux LITE cu care sa se descurce pentru ce are ea nevoie, dar conditia e sa semene cu Windows ca sa nu se incurce cu el.
As mai vrea ca distributia sa-i deschida si pozele din formatul jpg.

Rezumat:
Doresc o distributie Linux Lite care sa arate ca Windows, sa se muleze pe configuratia mini laptopului, sa ruleze apeluri video pe messengerul de facebook, skype, youtube, si sa deschida JPGuri.


Baga Ubuntu si dezactiveaza efectele de animatie.

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

About MX-19 and systemd…
There has been a lot of speculation and questions concerning if the next MX release would finally follow Debian and move to systemd.
And of course, we did ask for help with porting systemd-shim over to MX-19’s debian-buster base system.
When we asked that question, a lot of people assumed that we wanted the shim to avoid using systemd. But most MX user’s know that MX has shipped with both systemd and sysVinit for years. The actual reason for requesting help with porting systemd-shim wasn’t to avoid systemd, but to keep it.
Hence the request for help with systemd-shim, which allows for systemd and sysVinit to be installed simultaneously.


#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postspooky51, on 10 februarie 2020 - 11:58, said:

systemd e instalat pt cei care au nevoie de chestii construite pe el, dar nu este folosit activ in distributie.

#16
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Din ce vad pe aici, LINUX, (sau alte distributii), nu pot concura cu Windows 8.1 la capitolul consum de resurse si functionalitate, problema la Windows raman virusii.

Faza e ca nu tine date sensibile in laptop, ea vrea sa vorbeasca, cu copiii plecati.
Deci daca se viruseaza nu pierde nimic, doar ca ma termina psihic sa stau sa-i fac mereu Windowsul in conditia in care performantele nu sunt stralucite si dureaza destul de mult sa-i setez 8.1 ca sa fie cat mai lite.

#17
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Faci o imagine la windows dupa instalare si data urmatoare instalezi imaginea in cateva minute. Sau instalezi Deep Freeze.

#18
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostN0Trust, on 10 februarie 2020 - 12:31, said:

Din ce vad pe aici, LINUX, (sau alte distributii), nu pot concura cu Windows 8.1 la capitolul consum de resurse si functionalitate, problema la Windows raman virusii.
Si eu am ramas surprins de cat de bine se misca un laptop cu 2Gb RAM cu Windows 8.1, insa la fel de bine se misca si orice distributie de Linux cu Xfce, chiar una foarte prietenoasa cum e Linux Mint. MX Linux este si el o alegere foarte buna pentru configuratia ta si poti incerca si antiX, vezi daca are tot ce trebuie, mai ales ca toate acestea se instaleaza in 2 timpi si 3 miscari de pe un stick.

Edited by spooky51, 10 February 2020 - 12:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate