Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Raspberry pi + HDD extern seagate 8TB

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
Salut, am un HDD extern seagate de 8TB si vreau sa il conectez la un raspberry pi, sa fie mereu on, vreau sa fie conectat la reteaua deacasa de internet si sa il pot accesa de pe telefon de oriunde si la fel acasa de pe dispozitivele conectate la retea. Am urmarit tutoriale pe youtube, am instalat ,dzinstalat , draci maci , dar ceva nu merge.nici timp nu am la dispozitie, rexubosc nu mak am noci rabdare . Asadar am nevoie de ajutorul cuiva , dispus sa platesc , va rog sa ma contactati si poate ne intelegem. O zi buna va doresc

#2
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
HDD-urile externe fiind inchise in carcasa de plastic se incing destul de tare. Nu sunt gandite sa functioneze non stop si la temperaturi ridicate. Modul asta de utilizare o sa scurteze viata HDD-ului, deci vezi sa-i faci backup.
Cauta pe youtube tutoriale Openmediavault on Raspberry pi si sfatul meu e sa te conectezi prin VPN la reteaua de acasa.

#3
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Ca sa simplifici un pic problema, iti sugerez sa o iei pe rand:
Daca ai urmat tutorialele respective si teoretic ai totul instalat, incearca sa te conectezi prin acelasi protocol/aplicatie/etc. pe care doresti sa il/o folosesti, dar din interiorul retelei de acasa. Adica ambele dispozitive conectate la aceeasi retea, verifici ce IP de retea interna (192.168.xxx.xxx) are raspberry pi-ul, si incerci sa te conectezi de pe telefon. Mai intai cu ping, sa vezi ca iti raspunde, apoi cu aplicatia dorita.
Daca asa merge, inseamna ca problema e doar accesul dinspre Internet (port forwarding, CGN din partea providerului, etc.). Port forwarding se rezolva din router, pt CGN ori incerci sa folosesti numai IPv6, ori ceri un IP real de la providerul de Internet.

#4
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
Problema e ca raspberry-ul nu recunoaste HDDul in primul rand. Nu stiu daca trebuie sa il formatez, momentan am fisiere pe ek si trei partitii, nu as vrea sa le sterg.

#5
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Aha. In cazul asta, poate te lamureste cineva care stie mai mult Linux. Dar poate Raspbian (sau ce OS folosesti pe Raspberry Pi) nu recunoaste HDD-uri de marimea asta, mai ales daca este formatat NTFS, sau poate trebuie sa parcurgi ceva pasi suplimentari, sa adaugi intai ceva suport separat pentru un mount de asemenea device. Poate ca singura modalitate sa accesezi HDD-ul este sa il formatezi in ext4. Dar in cazul asta nu va mai fi vizibil din Windows.
Eventual pentru un test, redimensioneaza o partitie astfel incat sa lasi spatiu nealocat, si fa doar acolo o partitie ext4, sa vezi daca o recunoaste pe aceea. Numai sa nu stergi restul din greseala.

#6
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
NAS cu rsp nu e viabil , o sa  ajungi la concluzia ca mai bine iti iei NAS dedicat sau transformi un pc in NAS

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostMaster_Yoda, on 06 februarie 2020 - 16:22, said:

HDD-urile externe fiind inchise in carcasa de plastic se incing destul de tare. Nu sunt gandite sa functioneze non stop si la temperaturi ridicate. Modul asta de utilizare o sa scurteze viata HDD-ului, deci vezi sa-i faci backup.


     Eu am avut un rack pentru HDD din aluminiu. Nu toate sunt din plastic.
      HDD-urile functioneaza cand sunt accesate. Nu inseamna ca functioneaza continuu.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu ar trebui sa recunoasca HDD-ul chiar si NTFS - stickul USB il vede la mine.  Dar parca am instalat ceva librarie ptr a suporta NTFS-ul.
Problema poate fi intr-adevar la capacitatea aia. Eu as testa intai cu un stick.

Unele OS-uri, in special cele pyt media Center vad NTFS-ul fara sa mai instalezi nimic.

#9
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Instaleaza Libreelec pt. Raspbery Pi1:
https://libreelec.tv...raspberry-pi-1/

#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Postcalle, on 06 februarie 2020 - 16:52, said:

Problema e ca raspberry-ul nu recunoaste HDDul in primul rand. Nu stiu daca trebuie sa il formatez, momentan am fisiere pe ek si trei partitii, nu as vrea sa le sterg.
Care este modelul exact al HDD-ului? Adaptorul SATA-USB are alimentare separată?
Rulează comanda
sudo dmesg --follow

în terminal, conectează HDD-ul și pune aici logul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate