Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Triangulare

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Poate ati auzit de fraude cu carduri furate.
Adica faci rost de un card furat si cumperi ceva cu el. Este simplu, dar risti sa iti aduca produsul chiar politia sau FBI.

Dar ultima noutate in domeniu este frauda prin triangulare.
Listezi un produs la vanzare la jumatate de pret pe o platforma cum este ebay, si cand cineva iti cumpara produsul tu faci comanda pe alt site catre cumparator cu un card furat. Cumparatorul primeste produsul la jumatate de pret, tu primesti banii lui prin ebay si ebay isi primeste comisioanele. Toata lumea este fericita.

Mi se pare desteapta schema.
Ati intalnit asa ceva, adica produse la pret foarte mic care v-au fost livrate? In Romania, afara?
Pe olx nu cred ca se poate pentru ca olx nu accepta card. Poate pe okazii? Daca da, puneti link la vanzatori

Edited by dana_alexa_92, 04 February 2020 - 19:54.


#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Ce naivi sunt unii

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Cardurile au 3Dsecure, nu poti plati asa aiurea in locul altcuiva, fie si pe o platforma consacrata cum e ebay, banca te pune sa bagi un cod primit prin SMS.

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Deci a picat schema!? No, rahat, ca deja am intrat sa vad cum pot sa-mi fac cont pe Ebay...

[ https://i.pinimg.com/originals/46/40/6b/46406b58258861abb7a7c5cc407e2c1d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media.giphy.com/media/cbw07RWR47L3y/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 04 February 2020 - 20:07.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 dana_alexa_92, on 04 februarie 2020 - 19:54, said:

Poate ati auzit de fraude cu carduri furate.
Adica faci rost de un card furat si cumperi ceva cu el. Este simplu, dar risti sa iti aduca produsul chiar politia sau FBI.

Dar ultima noutate in domeniu este frauda prin triangulare.
Listezi un produs la vanzare la jumatate de pret pe o platforma cum este ebay, si cand cineva iti cumpara produsul tu faci comanda pe alt site catre cumparator cu un card furat. Cumparatorul primeste produsul la jumatate de pret, tu primesti banii lui prin ebay si ebay isi primeste comisioanele. Toata lumea este fericita.

Mi se pare desteapta schema.
Ati intalnit asa ceva, adica produse la pret foarte mic care v-au fost livrate? In Romania, afara?
Pe olx nu cred ca se poate pentru ca olx nu accepta card. Poate pe okazii? Daca da, puneti link la vanzatori
Adica tu vrei sa ne dam de gol?

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 maccip, on 04 februarie 2020 - 20:02, said:

Cardurile au 3Dsecure, nu poti plati asa aiurea in locul altcuiva, fie si pe o platforma consacrata cum e ebay, banca te pune sa bagi un cod primit prin SMS.

Nu e suficient sa fie inrolata banca in 3D secure, trebuie sa fie inrolat si comerciantul. Ai platit vreodata cu cardul la Amazon? Ii doare pe aia in cot de 3D secure.

Edited by AlexEn, 04 February 2020 - 20:05.


#7
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 maccip, on 04 februarie 2020 - 20:02, said:

Cardurile au 3Dsecure, nu poti plati asa aiurea in locul altcuiva, fie si pe o platforma consacrata cum e ebay, banca te pune sa bagi un cod primit prin SMS.
3ds este o optiune ptr procesator, pentru protectia lui / a vanzatorului. In Romania si probabil alte tari din astea bananiere da, toti procesatorii folosesc 3ds, dar in afara este aproape inexistent. Plateste pe ebay sau Amazon si o sa vezi ca nu iti cere nimeni nici un cod sms..

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 AlexEn, on 04 februarie 2020 - 20:04, said:

Nu e suficient sa fie inrolata banca in 3D secure, trebuie sa fie inrolat si comerciantul. Ai platit vreodata cu cardul la Amazon? Ii doare pe aia in cot de 3D secure.
Atunci nu e OK. Totusi banca tre sa se asigure ca eu sunt ala care fac plata.
N-ar trebui sa autorizeze o plata  catre Amazon daca nu se asigura ca am facut-o eu.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Bull*it. E responsabilitatea ta ce faci cu cardul, nu a bancii.
Apoi o sa vii si o sa te dai cu capul de pereti ca ce nasoale sunt bancile ca ma pun sa vin cu hartii sau cu tot felul de dovezi ca eu sunt... eu.

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Neah gandesti prea birocratic. Nu e nevoie decat sa-mi trimita un SMS  cu the fukin codul.
Daca codul bagat e ok, atunci sunt eu ala.

#11
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
oricum 3ds e cam inutil si la romani pentru ca daca cineva iti fura cardul, e clar ca nu o sa cumpere de pe emag cu el :)
pe mine ma dispera sistemul asta, ca de cate ori platesc ceva trebuie sa ma chiorasc in tel se le bag cifrele alea intr-un camp ...care mai accepta si a-z. la fiecare plata stau sa butonez in draci telefonul ca sa o confirm. si daca bagi gresit o cifra o iei de la capat.
daca era ceva gen revolut unde apesi un buton ca sa confirmi atunci da ar fi ok, dar nu tampenia aia cum e la noi

 maccip, on 04 februarie 2020 - 20:24, said:

Neah gandesti prea birocratic. Nu e nevoie decat sa-mi trimita un SMS  cu the fukin codul.
Daca codul bagat e ok, atunci sunt eu ala.
si daca iti fura si tel, ce faci?
nu intelegi ca sistemul asta e pentru protectia lor, nu  a ta? adica daca iei o teapa ei sa fie iti dea cu flit pentru ca ai confirmat plata etc

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Daca fura si telefonul, aia e.
Dar e o masura de siguranta in plus care costa putin.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Faptul ca primesti un sms pe un numar nu inseamna ca esti tu ala care face plata. In plus sms-urile astea costa. Si sa vezi ce injuri tot ce prinzi daca are vreo problema operatorul de telefonie si nu iti livreaza sms-urile la timp, daca ai tu probleme cu simul sau cu telefonul, daca nu ai telefonul la tine etc...

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Nush ce sa zic, eu asa mi-as dori.

Nici nu-mi dau seama daca vorbim despre o situatie de fapt sau despre o situatie de drept.
Eu pana acum cand fac cate o plata mai obscura, primesc un SMS din ala de la ING.
Doar cand fac plati recurente catre aceiasi beneficiari nu primesc.

Daca zici tu ca spre Amazon nu merge, eu nu te contrazic, n-am incercat.
Dar in fapt, eu chier primesc acele SMSuri. Deci e fezabil, mie imi convine deci se poate.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Te-am mai întrebat și pe topicul cu scripeți: in ce clasa ești?
Știi ce înseamnă "triangulare"?
Termina gimnaziul și ai să știi mai multe.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

 alx42, on 04 februarie 2020 - 20:31, said:

oricum 3ds e cam inutil si la romani pentru ca daca cineva iti fura cardul, e clar ca nu o sa cumpere de pe emag cu el Posted Image
Pai de oriunde cumperi online, in timpul tranzactiei pac link catre 3ds... teapa :)

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

 dana_alexa_92, on 04 februarie 2020 - 19:54, said:

Poate ati auzit de fraude cu carduri furate.
Adica faci rost de un card furat si cumperi ceva cu el. Este simplu, dar risti sa iti aduca produsul chiar politia sau FBI.

Dar ultima noutate in domeniu este frauda prin triangulare.
Listezi un produs la vanzare la jumatate de pret pe o platforma cum este ebay, si cand cineva iti cumpara produsul tu faci comanda pe alt site catre cumparator cu un card furat. Cumparatorul primeste produsul la jumatate de pret, tu primesti banii lui prin ebay si ebay isi primeste comisioanele. Toata lumea este fericita.

Mi se pare desteapta schema.
Ati intalnit asa ceva, adica produse la pret foarte mic care v-au fost livrate? In Romania, afara?
Pe olx nu cred ca se poate pentru ca olx nu accepta card. Poate pe okazii? Daca da, puneti link la vanzatori

asa ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2IT2oAzTcvU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Toata lumea este fericita.
mai putin ala care a platit pretul intreg, posesorul cardului,

pentru cei care n-au rabdare, tipa este Agent Federal, in Departamentul Apărării (DoD)

Edited by MarianG, 04 February 2020 - 23:22.


#18
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Pai nu pierde nici el.
Daca te uitai la tot filmul zice femeia ca posesorul isi primeste banii inapoi de la banca, iar banca este asigurata.
Si asiguratorul este acoperit de preturile asigurarilor.
Practic acei bani furati se rasfrang asupra intregii lumi. Deci toti castiga pentru ca pierderile impartitle la 8 miliarde de oameni sunt infime.

 dorin_2k, on 04 februarie 2020 - 21:19, said:

Te-am mai întrebat și pe topicul cu scripeți: in ce clasa ești?
Știi ce înseamnă "triangulare"?
Termina gimnaziul și ai să știi mai multe.
Tu ce tot vrei?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate